Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

haker296 21:52, 15 cze 2019

Dołączył: 06 cze 2019
Posty: 5
Witam wszystkich znawców tematu mam kilka sosen i zaczynają brązowieć i opadać igły a na wszystkich igłach same czubki wyglądają jakby je ktoś przypalił .Bardzo proszę o pomoc co zastosować ,stosowałam magiczną siłę do iglaków ale nie pomogło teraz karate gold lecz też jakoś nie specjalnie tyle że od tego karate gold mineły 4 dni.
Toszka 22:54, 15 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Pacjenta lepiej się leczy jesli go się zobaczy
Jakieś zdjęcia obrazujące?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
haker296 13:28, 16 cze 2019

Dołączył: 06 cze 2019
Posty: 5



Witam wszystkich znawców tematu mam kilka sosen i zaczynają brązowieć i opadać igły a na wszystkich igłach same czubki wyglądają jakby je ktoś przypalił .Bardzo proszę o pomoc co zastosować ,stosowałam magiczną siłę do iglaków ale nie pomogło teraz karate gold lecz też jakoś nie specjalnie tyle że od tego karate gold mineły 4 dni. Ktoś mi też pisał na faceboku że to fytoftoroza. czy to możliwe?
haker296 13:49, 16 cze 2019

Dołączył: 06 cze 2019
Posty: 5

Witam wszystkich znawców tematu mam kilka sosen i zaczynają brązowieć i opadać igły a na wszystkich igłach same czubki wyglądają jakby je ktoś przypalił .Bardzo proszę o pomoc co zastosować ,stosowałam magiczną siłę do iglaków ale nie pomogło teraz karate gold lecz też jakoś nie specjalnie tyle że od tego karate gold mineły 4 dni. Ktoś mi też pisał na faceboku że to fytoftoroza. czy to możliwe? dodam że inny iglak ma dużo przyrostów ale na końcach igieł też takie przypalenia chodz na razie kilka brązowiejących igieł.
Toszka 17:33, 16 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Dawno sadzona sosna?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
haker296 18:19, 16 cze 2019

Dołączył: 06 cze 2019
Posty: 5
około6-7 tygodni temu
Toszka 20:01, 16 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
To na pewno w te żary ma problemy z pobieraniem. Więcej było na ten temat na pw.
Może Mazan zerknie i coś dostrzeże wprawnym okiem
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
fubu33 16:56, 03 lip 2019

Dołączył: 10 lip 2014
Posty: 5
Witam.

Czy ktoś z Was potrafi rozpoznać tego owada? Kilka z nich spaceruje sobie po doniczce z sosną serbską i nie wiem, czy to jakieś szkodniki czy je pozostawić przy życiu Na samym drzewku ich nie widzę, ale równie dobrze mogą być gdzieś w ziemi.

Pozdrawiam



widget 17:06, 03 lip 2019

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 3
Cześć wszystkim,

Jest to mój pierwszy post na forum i po pierwsze chciałbym się przywitać.
Odnalazłem ten wątek szukając informacji co może niedobrego dziać się z jednym z moich drzewek.

Jest to Sosna bośniacka. Zakupiłem 2 szt jakieś 2 lata temu. Do początku tej wiosny nic nie zapowiadało że coś jest nie tak aż od około kwietnia/maja zauważyłem że igły zaczynają żółknąć. Nawóz sypany co roku tak samo i tak samo przy 2 drzewkach, sadzone były identycznie. Stosowany nawóz to Substral osmocote ogród w odpowiedniej dawce.
2 ostatnie zdjęcia obrazują oba drzewka w chwili obecnej. Jedno drzewko których igły żółkną a drugie które jest posadzone jakieś 10 metrów dalej w tym samym pasie i identycznym nasłonecznieniu. Nawodnienie nasadzeń w tym pasie mam wykonane poprzez nawodnienie kropelkowe.

Na początku myślałem że może to przez ostre słońce i upały ale większe dodatkowe podlewanie tylko żółknącego drzewka raczej nie przynosi rezultatu albo go po prostu nie dostrzegam. Na niektórych zdjęciach widać że pędy jakby osłonięte przez inne rośliny nadal są żywo-zielone dlatego przyjąłem że może to być właśnie brak wody lub zbytnie nasłonecznienie.

Częśc igieł zaczyna żółknąć od końcówek aż do pędu, a inne wręcz odwrotnie schną od pnia/pędu najpierw. Z pędów i pnia nie sączy się żadna żywica.

Ktoś bardziej doświadczony może dostrzeże i zaradzi w jaki sposób pomóc tej roślince. Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,
Łukasz.


Mazan 21:56, 04 lip 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Widget

To osutka sosny. Oprysk Amistarem co 2 tygodnie lub Topsinem co tydzień 4x.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies