Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Mazan 16:49, 27 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kuba13,

pokaż fotkę, teraz mogę jedynie zgadywać: osutka czy szkodnik?


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
kuba13 10:46, 28 lip 2014

Dołączył: 18 maj 2014
Posty: 30
Mazan 14:08, 28 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kuba13,

czy brunatnienie występuje na zeszłorocznych i starszych przyrostach, czy także na tegorocznych? Jeśli na starszych - to jesienna osutka sosny. Tu masz do poczytania i zastosowania: aktua.republika.pl/osutka.html. Jeśli sję nie wyświetli wpisz adres u Siebie.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
kuba13 15:26, 28 lip 2014

Dołączył: 18 maj 2014
Posty: 30
dzięki za pomoc
kuba13 15:44, 28 lip 2014

Dołączył: 18 maj 2014
Posty: 30
Powiedz mi jeszcze Mazan czym można pryskać tą sosne aby zlikwidować tą osutke co?
Mazan 16:43, 28 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kuba w linku przecież jest krok po kroku opisane. Nawet to kiedy należy i czym opryskiwać. Są wymienione środki oraz terminy. Najważniejszym jest trzymanie się zasad, gdyż tylko wtedy można "załatwić" przeciwnika. W przeciwnym razie to on to zrobi z Tobą.




Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gabisia 16:05, 14 wrz 2014


Dołączył: 14 sie 2012
Posty: 3919
Proszę o pilną pomoc.
Moja sosna choruje i nie jest to chyba coroczne jesienne zrzucanie igieł.
Brązowienie postępuje bardzo szybko i całe drzewko "płacze".
Żywica cieknie także ze starych ran drzewa.
Szkodnika nie widzę…
Czy to grzyb?
Czym pryskać?


____________________
Ogród Gabisi - tylko dla roślin o mocnych nerwach ***** Wizytówka 2014
Mazan 17:57, 14 wrz 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Gabisia

Zgadza się. Tak wyglądają objawy białej zgnilizny drewna. Chorobę wywołuje kilka różnych grzybów. Jeśli drzewo nie ma jeszcze tendencji do łamnia pnia możesz zastosować topsin i bravo/gwarant. Podlać ok. 10 l wody z rozpuszczonym topsinem, opryskiwać co 10 - 14 dni przemiennie tymi środkami, a także smarować /czy pędzlować/ pień i wycieki mieszaniną topsinu z wodą w stosunku 1:4 - jedna część topsinu na cztery części wody.
Lub ją usunąć.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gabisia 21:14, 14 wrz 2014


Dołączył: 14 sie 2012
Posty: 3919
Mazan napisał(a)
Gabisia

Zgadza się. Tak wyglądają objawy białej zgnilizny drewna. Chorobę wywołuje kilka różnych grzybów. Jeśli drzewo nie ma jeszcze tendencji do łamnia pnia możesz zastosować topsin i bravo/gwarant. Podlać ok. 10 l wody z rozpuszczonym topsinem, opryskiwać co 10 - 14 dni przemiennie tymi środkami, a także smarować /czy pędzlować/ pień i wycieki mieszaniną topsinu z wodą w stosunku 1:4 - jedna część topsinu na cztery części wody.
Lub ją usunąć.



Pozdrawiam


O rany!!
Czyli już po sośnie?

Bardzo dziękuję za szybką radę.

Jutro zadziałam z topsinem. Czyli mogę połączyć topsin i bravo?
Co to jest gwarant?

Ze smarowaniem byłoby ciężko, bo to duże już drzewo.

Strasznie mi smutno, bo to nasze pierwsze drzewo w ogrodzie i to sadzone przez męża...
____________________
Ogród Gabisi - tylko dla roślin o mocnych nerwach ***** Wizytówka 2014
Mazan 22:54, 14 wrz 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Gabisia

Rozumiem Ciebie, ale objawy na to wskazują.
Nie zaleciłem mieszania środków lecz przemienne stosowanie. Gwarant 500 SC to zamiennik dla Bravo 500 SC - ta sama substancja czynna tylko inny producent. Ze względu, że jest coraz częściej brak Bravo polecam inną nazwę handlową tej samej substancji. Dlaczego smarowanie? pod korą znajdują się wiązki przewodzące, a na nich rozwija się grzybnia patogena i rozwijając się niszczy drewno.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies