Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Kamyczek 09:57, 01 sie 2019

Dołączył: 31 lip 2016
Posty: 18
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie
____________________
Mój ogród kamieniem stoi
anioleczek 22:52, 01 sie 2019

Dołączył: 13 gru 2017
Posty: 3
Gardenarium napisał(a)
Znalazłam w tym wątku.





Bardzo dziękuję Pani Danusiu ☺️
Chciałam kupić te środki, ale żaden z nich nie jest nigdzie dostępny ☹️☹️☹️ w innym artykule znalazłam, że może jeszcze pomóc Fastac 100EC, natomiast okazało się, że również nie da się go kupić. Wszystkie 3 środki szukałam prze Internet i również jest problem ☹️

Pani Danusiu, czy na rynku jest jakikolwiek środek na te szkodniki, który kupię bez problemu? Bardzo proszę o pomoc.
Mazan 16:41, 02 sie 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Anioleczek

Próbowałaś Mospilanem? Leśnicy nim zwalczają.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
anioleczek 09:09, 11 sie 2019

Dołączył: 13 gru 2017
Posty: 3

Mazan, dziękuję bardzo
Czy to będzie ten Mospilan 20SP?
Jest Agrecolu, ale również Targetu.
Mazan 17:11, 11 sie 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Anioleczek

Tak, o niego chodzi.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 10:16, 14 sie 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
wawamsl napisał(a)


Sosna - od 2 lat problem ze szkodnikiem - prośba o pomoc

Witam

Jako, że to mój pierwszy post na forum - pragnę serdecznie wszystkich powitać.

Jak wspominałem w tytule - od 2 lat nieskutecznie walczę ze szkodnikiem sosny i jako, że zjawisko narasta - bardzo Was proszę o pomoc z zidentyfikowaniu pasożyta z ew. wskazówkami co do dalszych działań.

Dotychczas byłem przekonany że za przeciwnika mam Ochojnika Sosnowego.
Efekty żerowania jak na poniższych zdjęciach.
Podejmowane przeze mnie działania coroczne:
- wczesną wiosną (a raczej późną zimą): Promanal (opryski)
- od czerwca opryski Mospilanem 20 w odstępach co 14 dni
- w pierwszej połowie lipca - usuwania zniszczonych pędów tegorocznych (proces powtarzam również jesienią - paląc ucięte końcówki)

Nie mniej jednak szkodnik nie daje za wygraną - a wręcz przeciwnie - zjawisko narasta i nie dalej jak tydzień temu kolejne pędy zaczęły brązowieć a na roślinach pod sosną można zaobserwować dużą ilość kropel żywicy.

Dodam tylko, że dbam o parametry gleby, PH regulują torfem - nawozy stosuję zarówno wiosenno-letnie jak i jesienne, rośliny są podlewane regularnie.

Proszę o podpowiedzi.

Zdjęcia:









Pozdrawiam,

wawamsl
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Monikaaa 12:16, 30 sie 2019

Dołączył: 30 sie 2019
Posty: 5
Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc w zdiagnozowaniu choroby sosen.
Miesiąc temu zakupiłam sosny czarne Fastigiata. Przed kilkoma dniami zayważyłam żółknące igły, głównie od dołu. Znalazłam również kilka ciemnych punkcików.. Nie wiem, czy to osutka czy może coś innego, może upały, które tak straszliwie ostatnio doskwierają. Załamana jestem, gdyż są to świeże nabytki. Nie wiem czy przyjechały zarażone ze szkółki i dopiero teraz pojawiły się pierwsze objawy, czy też zdążyły u mnie nabawić się czegoś przez ten krótki czas.. . Dodam tylko, że są to pierwsze sosny na moim ogrodzie. Ponadto na pewno sa mszyce oraz osnuja sadzonkowa...
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawian
Monika
Monikaaa 12:24, 30 sie 2019

Dołączył: 30 sie 2019
Posty: 5
Wyglada na to, że zdjęcia nie doszły, wysyłam jeszcze raz.
Mazan 13:33, 30 sie 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Monikaaa

Zwalcz robactwo, a będzie spokój. Może być Mospilan, a można Kohinorem. Ślady po szkodnikach zostaną, ale nie będzie ich przybywać.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Monikaaa 15:36, 30 sie 2019

Dołączył: 30 sie 2019
Posty: 5
Witam,
Dziękuję za pomoc.
Czyli żółknkęcie igieł to nie osutka? Kamień z serca. Zjawisko dość dziwne, bo większość sosenek od dołu pożółkła..
Pozdrawiam!
Monika
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies