Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Gardenarium 20:18, 27 cze 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Sosny mogą mieć różne szkodniki i choroby, a wśród nich : mszyce (mszyca sosnówka, miodownica sosnowa), osnuja gwiaździsta, miedziak sosnowy. Choroby to: grzybowe (rdza wejmutkowa, rdza pęcherzykowata, osutki sosen, zamieranie pędów i wierzchołków sosen.)
Sosna raczej nie ma grzyba, który by miał białe objawy.
Uważam, że to szkodnik (mszyca)i na szkodnika trzeba pryskać, ale oczywiście mogę się mylić.
Trzeba opryskać na szkodniki a potem na grzyba (za tydzień) skoro Alinka miała takie doświadczenie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
alinak 20:18, 27 cze 2014


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
tak dziewczyny teraz to widać że to chyba mszyca . nalot inaczej wygląda , a to mi bardzo przypomina moje kłopoty z sosna z przed roku. ja bym to po prostu ewa wzięła na palec i zobaczyła gołym okiem ,bo to widać . ale wg. mnie to mszyca . fastac będzie najlepszy, ale tez dobry maspilan
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
Gardenarium 20:18, 27 cze 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Dominika napisał(a)
I znowu mam prośbę o ratunek
coś zżera igły na kosodrzewinach, zaatakowało już 3 sztuki i bardzo proszę o podpowiedź czym to spryskać żeby wybić te owady bo zaraz wszystkie wykończą



annka napisał(a)
Wydaje mi się że to osnuja sadzonkowa,jeśli tak to preparat kontaktowy. W okresie pojawienia się szkodników oprysk preparatem Decis 2,5 EC lub Talstar 100 EC. I wytnij pędy z oprzędem larwy.

A to co widać na zdjęciu to odchody którymi oblepia pęd.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
annka 20:18, 27 cze 2014


Dołączył: 02 lip 2011
Posty: 726
Białą wełnistą wydzielinę na pędach i igłach wytwarzają mszyce z rodziny ochojnikowatych. Na sosnach dwuigielnych żeruje ochojnik sosnowy, a na pięcioigielnych - ochojnik wejmutkowy. Żerują od maja do późnego lata. W efekcie igły żółkną i opadają. Jeśli jest silna choroba to poza tym co pisze Danusia w okresie wegetacji można od listopada do marca w temp. 12stopni opryskiwać Promonalem.

____________________
Funkiowe zacisze
Mala_Mi 20:19, 27 cze 2014


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Moją kosodrzewinę i inne sosny zaatakował robal.....co to jest i czym z tym walczyć. W zeszłym roku miałam ten sam problem, ale niewpadłam na pomysł, że to robal..
Objawy na kosówce


Objawy na sosnie
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Mala_Mi 20:19, 27 cze 2014


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
W środku okazało się, że siedzi robal i drąży tunele w środku nowych przyrostów i potem usychają mi całe gałęzie
Środek pędu


2 robale w kosówce


Wyciagnięty na siłe do foto....


____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
hanka_andrus 20:19, 27 cze 2014


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Zmasowany atak zwójki sosnóweczki.Chore pędy wyłamywać i spalić,żeby nie dopuścić do przepoczwarzenia się i wylotu motyli. W czerwcu oprysk.Sprawdzić jaki. Ja nie wiem,
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Gardenarium 20:19, 27 cze 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Insektycydy kontaktowe (latem) oraz pułapki feromonowe - tak wyczytałam w necie, a w książce zalecają oprysk wiosną i latem Owadofosem.540 EC.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 20:54, 27 cze 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Niestety, można zwalczyć tylko mechanicznie. Sprawdziłem to na swoich. Środki typu Owadofos czy pyrinex zatruwają roślinę dla młodych, które będą się wgryzać, tych wewnątrz już nie ruszają - tkanka drewniejąca już tak nie przewodzi soków, a one - cwane - do wiązek przewodzących się nie zbliżają.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 20:55, 27 cze 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Z wątku "Chore kosodrzewiny"

kubamtx napisał(a)
Witam
Na tarasie mam 10 kosodrzewin, dość dorodne maja po okolo 40cm wysokosci.
Jakiś czas temu zaczeły chorować, używałem Topsin i Previcur Energy jednak choroba sie rozwija. W tej chwili roślinom brązowieją igły od wnetrza a nasady igieł pokrywaja się czarnym nalotem ktory pokrywa potem pędy.
Choruja wszystkie rośłiny, prosze o pomoc.


Bardzo prosze o pomoc, nie chce zeby uschly mi wszystkie Kosodrzewiny.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies