Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

fubu33 19:20, 10 lip 2014

Dołączył: 10 lip 2014
Posty: 5
Witam. Proszę o pomoc, bo jestem w temacie zupełnie zielona. Szperałam trochę w internecie, ale nic mi to na razie nie pomogło. Zauważyłam, że ostatnio moje sosny pospolite żółkną (stare igły), coraz bardziej. Raczej nie mają za sucho ani za mokro - są zasadzone w doniczkach z systemem nawadniania tzn. nadmiar wody spływa dołem, ale trochę wody na dnie jest - pojedyncze korzenie mogą tam sięgnąć, chociaż cała roślina nie jest w wodzie. W tych drzewkach osiedliły się mrówki - czy one mogą jakoś negatywnie wpływać i trzeba je czymś wytępić?



Drugi problem (na innych sosnach pospolitych ) to dziwny robak przypomina pająka - znajduje go w gromadzie kilku na spodniej stronie igieł, biało-szary 1-2 mm. Czy to jakiś szkodnik?



Pozdrawiam
Mazan 07:32, 11 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Fubu33, jeśli są mrówki może być mszyca, a jest nią np. miodownica sosnowa, którą pokazałaś na fotce. Zwalczysz ją stosując karate zeon, sumi alpha, sherpa i inne kontaktowe. Natomiast jaja stosując promanal.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 12:08, 11 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kachat,
rzut z "góry" nie jest czytelny, ale widać nachylone wierzchołki. Jeśli się mylę - popraw. Na ten temat masz tu: www.e-ogrody.pl/Ogrody/1,113393,1721778.html



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
fubu33 13:52, 11 lip 2014

Dołączył: 10 lip 2014
Posty: 5
Mazan, dzięki wielkie za zidentyfikowanie tego stworzenia - teraz go potraktuję należycie Przeczytałam wątek od początku i przyjrzałam się jeszcze raz sosnom - miejscami są na igłach czarne kropeczki. Pewnie to jaja tej mszycy. Wcześniej nie przyszło mi to do głowy i widziałam tylko te ruszające się. Jeszcze raz dziękuję.

Pozdrawiam
kachat 09:15, 12 lip 2014


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Mazan, sugerujesz jakiegoś robala..? W tych gałązkach nie ma żadnych tuneli, one są cieniutkie, takie mega zeschnięte i twarde, w przekroju prawie czarne.
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Mazan 18:29, 12 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kachat,
w jednym z postów na poprzedniej stronie napisłem, że wygląda to na zamieranie pędów sosny - nie osutkę. Leczenia nie znam.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 18:07, 25 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kachat,
czytam, że nadal masz problem. I będziesz go mieć - ta choroba jest ujęta w spisie chorób kwarantannowych, a że mieszkasz po prostu w lesie to masz do niej nieograniczony dostęp. Jest chorobą od niedawna /max. 4 lata/ występującą w Polsce i jeszcze nikt nie zdążył opracować skutecznego zwalczania, podano tylko, że jest takie samo jak u osutki. Podano również, że atakuje wszystkie iglaste szczególnie te osłabione skrajnymi warunkami /temp., woda, uszkodzenia mechaniczne i wiele innych/. Tu - na Forum - zetknąłem się z inną fotką o identycznych objawach. Można więc powiedzieć, że nie jesteś sama.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
kachat 12:22, 26 lip 2014


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Dzięki Mazan. Inne iglaki czują się ok, tylko te nieszczęsne kosówki... Zauważyłam jeszcze, że na tych dwóch najbardziej chorych jest sporo wielkich mrówek, których nie ma na żadnej inne roślinie w okolicy! Czy to może mieć jakieś znaczenie, o czymś świadczyć..?
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Mazan 13:44, 26 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kachat,

mrówki są 'sprzątaczkami', a mając osłabione chorobą drzewko poszukują pożywienia jakim są owady szkodliwe. Możesz tego zjawiska nie obserwować, gdyż pewność, że mrówki występują z mszycami usypia naszą czujność. Także zbierają suche igliwie oraz narośla. W tym przypadku mogą 'sygnalizować' obecność szkodników, których nie zauważyłaś lustrując pod kątem występowania choroby /np. zwójki/. Między Bogiem, a prawdą trudno powiedzieć co one tam znalazły.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 11:59, 27 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
kuba13 napisał(a)
Witam mam w ogrodzie sosne zwyczajną uformowaną w chmurki jest bardzo ładna. Od jakiegoś czasu igły zaczynają robić się brązowe z żółtymi plamami. Bardzo proszę o rady i pomoc. Z góry dziękuje i pozdrawiam
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies