Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Mazan 16:21, 14 paź 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Roma2

Zapobiegać pojawieniu się szkodników mogą ptaki oraz ich pasożyty. Natomiast do zwalczania stosowane są środki owadobójcze: decis, karate, calipso i in.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
roma2 16:53, 14 paź 2014


Dołączył: 28 sie 2014
Posty: 2976
Dziękuję, miałam nadzieję, że w jakiś sposób będzie można wyprzedzić to brzydactwo. Jestem raczkującym ogrodnikiem. Mimo 50-tki na grzbiecie. Zwalczać tzn. jak już mi, tzn. sośnie żrą igły? W tym roku miałam dwukrotną "przyjemność" obcowania z nimi. W maju i we wrześniu.
Pozdrawiam
____________________
Komendówka
Mazan 17:18, 14 paź 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Roma2

Tak, zwalczać żeby nie osłabiać nadmiernie drzewa. Po wypowiedzi, że miałaś dwukrotną "przyjemność" ... wiem, że grasuje u Ciebie borecznik sosnowiec, który ma dwie rójki, pierwsza wczesną wiosną /kwiecień/, a druga występuje od drugiej połowy lipca. Obecne larwy przepoczwarzą się zimą i wiosną "zabawa" od nowa. W ten właśnie sposób możesz ograniczyć, a nawet zlikwidować "wiosenne występy" szkodnika. Wystarczy znać jego biologię.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 20:40, 14 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Zapobiegać? Sprowadzić wróble
A tak to pozostaje zbieranie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
roma2 22:05, 14 paź 2014


Dołączył: 28 sie 2014
Posty: 2976
Gardenarium napisał(a)
Zapobiegać? Sprowadzić wróble
A tak to pozostaje zbieranie.



Zbieram, zbieram. To trochę walka z wiatrakami, bo działka w Borach Stobrawskich, sosen ci tam dostatek. Wróbelki chętnie bym widziała, ale latają same "ptaszyska" drapieżne. Ogromne i piękne. Aaa i boćki.
Pozdrawiam
____________________
Komendówka
Mazan 16:07, 15 paź 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Roma2

Zapraszaj ptaki jak potrafisz. U mnie sikorki i inne ptaki 'oczyściły' z nasion wszystek słonecznik ozdobny, ale również wszystkie drzewka i krzewy z "robactwa". Jaroszami przecież nie są, a 'schabowe' czy 'szyneczki' były obok. Widziałem, że nawet kokony poczwarek pozbierały czego sam na pewno nie zrobiłbym.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
roma2 18:28, 15 paź 2014


Dołączył: 28 sie 2014
Posty: 2976
Mazan

Staram się zapraszać i ptaki i owady. Część działki od strony łąk i lasu obsadziłam różnorodnymi krzewami i drzewkami. To ma być w przyszłości nieformowany "żywopłot". Rośnie kalina hordowina (miała w tym roku pierwsze owocki), berberysy, róże rugosy, jabłoń ozdobna, trzmielina itp. Latem fruwało zatrzęsienie motyli przy kwiatach i mnóstwo pszczołopodbnych (nie rozróżniam ich) przy macierzankach piaskowej i cytrynowej. A i woda dla ptaków jest, bo wykopany dół pod przyszły staw (to melodia przyszłości) pięknie zapełnił się wodą i zarasta trzciną. Nie używam chemii, te moje ugory (17 arów) przerabiam własnymi ręcami. Ale lubię to. Co ja mówię - uwielbiam.
Pozdrawiam serdecznie
____________________
Komendówka
Iwona_i_Wiki 13:39, 19 paź 2014


Dołączył: 19 paź 2014
Posty: 3
Witam.
Bardzo proszę o pomoc!
Moim zdaniem moje malutkie sosenki chorują. Albo to szkodnik jakiś jest.






Nie wygląda to dobrze.
Czym to zwalczyć? Najlepiej już teraz, jeśli się da.
Sosenki pod koniec września pryskałam Promanalem.

Wielkie dzięki za pomoc!
Mazan 19:09, 19 paź 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Iwona_kulesza

Można powiedzieć, że jest to poglądowa fotografia tegorocznej infekcji grzybowej: zamieranie pędów sosny. Zabiegi zwalczające grzyba są prowadzone do końca września, ale przy obecnych temperaturach myślę, że możliwy jest zabieg także teraz. Środki stosowane najczęściej to Bravo, Folpan 80 WG, Sarfun 500 SC oraz Topsin.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Iwona_i_Wiki 19:33, 19 paź 2014


Dołączył: 19 paź 2014
Posty: 3
Wielkie dzięki Mazan!
Uff... dobrze, że jeszcze cieplo jest. Mam Topsin, jutro ich wszystkich opryskam. A możesz mi jeszcze podać, jak go bezpiecznie rozcieńczyc na sosenki? Coś nie mogę znaleźć w ulotce. Myslisz, że powtórzyć za tydzień jeśli będzie ciepło?

A i mam jeszcze Miedzian i Biosept. Latem na pewno pryskałam ich bioseptem, więc ten raczej odpada.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies