Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki jodeł, jodła - Abies

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki jodeł, jodła - Abies

Mazan 13:51, 06 lip 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Anitan

Żeby dokładnie stwierdzić co jej dolega potrzeba więcej szczegółów. Przede wszystkim boczne, wyraźne fotki przywiędniętych i przebarwionych przyrostów. Jeżeli one nic ciekawego nie powiedzą potrzebny byłby przekrój - najlepiej skos - takiego przyrostu.
Na razie są to podejrzenia, preparaty o szerokim spektrum mają ograniczyć występowanie infekcji - może być Gwarant /nie podawałem go ze względu na cenę/ - Dithane dlatego, że ogranicza występowanie przędziorków choć ich nie zwalcza, Asahi jako odżywka. Chyba że używasz HT i OW to w podanej kolejności będą tym samym, a może i skuteczniejsze. Topsin zastosuj jeżeli nie będzie poprawy.

Jeżeli chodzi o przymrozki, są także przymrozki radiacyjne, które mogą bardzo wąskim strumieniem /jezorkiem/ skumulować się w miejscu, gdzie są zastoiny powietrzne - wąskie zagłębienia między osłonami, pagórkami. W takie miejsca opada zimne powietrze tworząc kilkugodzinne mrozowiska.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
anitan 18:15, 06 lip 2017


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
zrogbiłam własnie zdjęcia, mam wrażenie, że jest coraz gorzej







a tu zdjecia jodly sąsiedniej, zdrowej

____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
anitan 18:17, 06 lip 2017


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
nie wiem, co to jest HT i OW
problem zauwazylam, kiedy podlewałam jodłę i inne rosliny gnojowka ze skrzypu. Ale chyba nie zaszkodzi.
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Mazan 21:10, 06 lip 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Anitan

Zbliżenie sugeruje osutkę jodły. Potraktuj topsinem i amistarem 2x.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
anitan 21:22, 06 lip 2017


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
aaa, wlasnie spryskałam gwarantem co teraz?
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Mazan 08:22, 07 lip 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Anitan

Nic, możesz za 2 - 3 dni powtórzyć topsinem i po 10 dniach amistarem.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
anitan 11:12, 07 lip 2017


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
DZIĘKI!
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Gardenarium 08:22, 11 paź 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
widex2 napisał(a)
Witam,

Jestem początkującym ogrodnikiem i chciałbym, aby ktoś pomógł mi rozpoznać przyczynę zamierania moich choinek.

Sosny oraz jodły koreańskie były posadzone w zeszłym roku zaraz po budowie osiedla budynków wielorodzinnych. Wiosną tego roku zauważyłem niepokojące zmiany tj. na gałązkach sosny igły zaczynały żółknąć, a potem brązowieły i opadały. Pomimo regularnego podlewania i nawożenia specjalnym środkiem przeznaczonym dla iglaków nie udało mi się uratować jednej sosny. Teraz niedawno na moich pozostałych sosnach oraz jednej jodle koreańskiej zaczęły pojawiać podobne objawy. Co mam zrobić, aby powstrzymać ten proces?

Poniżej przesyłam zdjęcia moich choinek.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 08:22, 11 paź 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Widex2

To choroba fizjologiczna. Tak dzieje się na gruntach porolnych oraz innych, które były intensywnie nawożone lub mają niedostosowany odczyn, a co za tym idzie ich zasolenie jest zbyt duże dla iglastych. Nie należy takich gleb nawozić nawet przez kilka lat, a jedynie podlewać żeby wypłukać nadmiar składników nawozowych.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
sylciae 22:51, 03 kwi 2018

Dołączył: 06 kwi 2016
Posty: 8
Witam

Czy podpowiecie mi co dolega mojej jodle (Abies lasiocarpa 'Glauca').
zaczęło się pod koniec lata- stosowałam wtedy jakiś preparat od fytoftorozy (nie pamiętam dokładnej nazwy)niestety bez ewidentnej poprawy- aktualnie po zimie wygląda tragicznie - czy tą jodłę da się jeszcze uratować? (
jest to jedna z trzech w grupie) jeśli tak to co mam robić

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies