Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki jodeł, jodła - Abies

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki jodeł, jodła - Abies

Gardenarium 18:40, 04 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków siedliskowych także, nie tylko opryski jakieś non stop. Rosnie w kamieniach, a to nie jest najlepsze dla jodły.
Co do oprysków nie wypoiwiem się, bo się nie znam, ale co do zapewnienia dobrej gleby, podlewania, ściólkowania - tak.

Czy jest szmata pod kamieniami?
Czy dałaś dobrą glebę próchniczną lekko kwaśną?
Czy miała odpowiednią wilgotnośc podłoża?
Czy nie miała za sucho/za mokro?

Opryski nie załatwią wszystkiego za nas. Cudów nie ma.
Trzeba ją poczyiścić z tego suchego, aby jako tako chociaż wyglądała. Może zasilić nawozem rozpuszczalnym ? w płynie jakimś interwencyjnym, aby miała siłę odrastać, no i szmata..w razie czego wykrój duże koło.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Daga74 14:57, 30 kwi 2018

Dołączył: 06 kwi 2018
Posty: 6
Witam!
Mam problem najprawdopodobniej z ochojnikiem jodłowym. Jeszcze na początku kwietnia spryskałam Promanalem. W tej chwili jodła puszcza nowe pędy, na których jest pełno czarnych kropeczek a w środku żerują młode larwy. Czy jest to ochojnik? (zeszłoroczne igły pokryte są białym plamami, wiele z nich już uschło i opadło). Jaki skuteczny środek do podlania zastosować, aby się tego pozbyć? W jakich proporcjach rozcieńczyć i ile środka wlać pod korzenie? (to wysokie kilkunastoletnie drzewo, więc oprysk chyba nie wchodzi w grę). Niestety wiele z polecanych na różnych forach środków jest już wycofanych, wchodzą nowe, ale rzadko na ulotkach podają, że są właśnie na ochojnika jodłowego.Bardzo proszę o poradę.
juniortom 20:47, 30 maj 2018

Dołączył: 30 maj 2018
Posty: 1
Dzień Dobry
Proszę o pomoc ponieważ trzy moje jodły koreańskie żółkną. Nie bardzo wiem co z tym zrobić. Proszę o porady. Załączam kilka zdjęć.
brzydula 09:50, 22 cze 2018

Dołączył: 24 sie 2013
Posty: 307
Witam
Stawiam na przędziorka. Proszę o opinie .


gogo 10:35, 06 gru 2018


Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 9719
Witam
Pomóżcie rozpoznać, co " zabiło " moją jodłę balsamiczną.
Tak wyglądały gałęzie, widać skupiska czarnej mazi.
Jodłę wycięłam, ale boję się o wszystkie moje iglaki, czy się nie " zarażą".
____________________
W ogródku emerytki Wierzchosławice koło Bolkowa wizytowka w ogrodku emerytki
Mazan 09:25, 07 gru 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Gogo

A może ją sama 'zabiłaś' wycinając. Na fotkach widoczny jest naturalny wyciek żywicy balsamicznej pokryty grzybami sadzakami. Zjawisko występuje na młodszych gałęziach o jeszcze nie spękanej korze, a charakterystyczne dla iglastych.
Szkoda, że nie ma charakterystycznych ujęć "chorej" kory. Przyczyną mogła być również "wizyta" misecznika, ale fotki tego nie pokazują.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
gogo 01:53, 13 gru 2018


Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 9719
Witaj
A ja właśnie napisałam prośbę do Ciebie
Z jodły opadły częściowo igły i sypały się jak konfetti przy każdym poruszeniu, więc zaczęła wyglądać jak wielki drapak.
Misecznika nie było, wiem jak wygląda.
Przypomniało mi się, że latem urzędowały na niej osy, ale myślałam, że miały na budynku za nią gniazdo.
____________________
W ogródku emerytki Wierzchosławice koło Bolkowa wizytowka w ogrodku emerytki
Mazan 09:31, 13 gru 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Gogo

Podaj warunki, w których rosła - gleba, wilgotność, nawożenie. Przyczyny są różne i bez tej wiedzy nikt na odległość nie powie jaka to przyczyna. Ta jodła lubi lekko kwaśne podłoże i dużą wilgotność powietrza, w przeciwnym razie pierwszym objawem jest fizjologiczna opadzina igieł. Nadmierny wyciek żywicy może oznaczać chorobę grzybową, ale też może być prozaiczny nadmiar nawożenia, szczególnie nawozami azotowymi - także roślin sąsiednich. Wówczas przez przetchlinki "wylewa się" żywica.
Opisałem niektóre objawy chorób fizjologicznych, co do infekcyjnych musiałbym mieć więcej danych.


Pozdrawiaqm
____________________
Mazan - Walerek
gogo 14:06, 13 gru 2018


Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 9719
Witaj Mazan
Zrobiłam takie zdjęcia, może coś z nich uda Ci się wyczytać.


____________________
W ogródku emerytki Wierzchosławice koło Bolkowa wizytowka w ogrodku emerytki
gogo 14:08, 13 gru 2018


Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 9719
I jeszcze takie


Jodła rosła u mnie 10 lat / kupiona miała ok. 1,5 m /, posadzona w ziemi podwórkowej, kamienistej ,a więc kiepskiej / wcześniej rosły tam sumaki /.
Przez pierwsze dwa lata wszystkie wtedy posadzone iglaki były regularnie podlewane i nawożone / nawozem do iglaków /.
Potem już tylko deszcz i sporadycznie nawóz, nie było zalegania wody i przenawożenia.
Słońce wschód - południe do godz. ok. 15.
____________________
W ogródku emerytki Wierzchosławice koło Bolkowa wizytowka w ogrodku emerytki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies