Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki jodeł, jodła - Abies

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki jodeł, jodła - Abies

Mazan 14:21, 29 cze 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Sog

Czy ona nie ma za ciasnej donicy? To przecież conajmniej 6 - 7 letnie drzewo u którego system korzeniowy jest silnie rozwinięty, a choć korzeń palowy jest słaby to korzenie boczne rozrastają się dość szeroko i to one zaopatrują roślinę.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Kasya 19:01, 29 cze 2015


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41806
Mazan napisał(a)
Kasya

To fitoplazmoza. Można wycinać dodatkowe wierzchołki, ale trzeba robić to co roku. Mam również to na swoim świerku i po wycięciu rośnie dalej normalnie tylko następnej wiosny powtórka.


Pozdrawiam



też tak mi Zbyszek radził, ale zrobiłam taki eksperyment, zle ?



no i jezeli tak ma byc co roku to co robic jak juz bedzie za wysoka żeby dosięgnąć ?
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
sog 19:53, 29 cze 2015

Dołączył: 27 cze 2015
Posty: 3
Mazan napisał(a)


Czy ona nie ma za ciasnej donicy? To przecież conajmniej 6 - 7 letnie drzewo u którego system korzeniowy jest silnie rozwinięty, a choć korzeń palowy jest słaby to korzenie boczne rozrastają się dość szeroko i to one zaopatrują roślinę.


Hej

Z tego co patrzylem to nie ma dramatu z ilością korzeni - spokojnie można włoźyć palec przy krewędziach i jest tam w miarę luźna ziemia. Nie zmienia to faktu, że na jesień prawdopodobnie będe ją przesadzal do czegoś większego i raczej o kwadratowym przekroju - okrśgła donica nie jest w stanie jej utrzymac i przy większych wiatrach wywrotki niestety się zdarzały.


Pytanie pozostaje - czy te "rdzewiejące" igły to jakies choróbsko czy coś innego?

Pozdrawiam
Wiolka5_7 21:04, 29 cze 2015


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20465
Sog

To samo miałam ze swoją jodłą koreańską, że usychały końce młodych przyrostów. Myślałam że to jakaś choroba ale okazało się że po podlewaniu regularnym ustało to podsychanie. Jodła miała za sucho! W tym roku podlewam ją regularnie i ma bardzo ładne duże przyrosty.
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
sog 08:53, 30 cze 2015

Dołączył: 27 cze 2015
Posty: 3
Wiolka5_7 napisał(a)

To samo miałam ze swoją jodłą koreańską, że usychały końce młodych przyrostów. Myślałam że to jakaś choroba ale okazało się że po podlewaniu regularnym ustało to podsychanie. Jodła miała za sucho! W tym roku podlewam ją regularnie i ma bardzo ładne duże przyrosty.


Hej

A co to w twoim wypadku znaczy regularnie i o jakiej ilosci wody mowimy?

Bo ja podlewam do 3 razy w tygodniu, kazdorazowo 3 litrami wody - donica ma jakies 25-30 litrow. Jak pada daje sobie spokoj i czekam az ziemia bedzie sucha.

Pozdrawiam
Mazan 17:25, 30 cze 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kasya

Ścinając wierzchołek mogłaś wymusić 'obudzenie' pączków śpiących, z których każdy może wypuścić dodatkowe pędy. U mnie tak było.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Kasya 17:53, 30 cze 2015


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41806
Mazan napisał(a)
Kasya

Ścinając wierzchołek mogłaś wymusić 'obudzenie' pączków śpiących, z których każdy może wypuścić dodatkowe pędy. U mnie tak było.


Pozdrawiam


Czy chodzi ci o to ze mozna bylo wierzchołek przyciąc a te konkurencyjne wyciac zamiast odginania ich tak jak zrobiłam ?
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Mazan 18:34, 30 cze 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kasya

Przepraszam, nie zauważyłem odgięcia /dobrze zrobione/. U swoich nie odginam tylko odcinam, za wysoko. Co wyrośnie u Ciebie nie wiem. Znałem szkółkarza, który wykorzystywał takie pędy, sprawdzał ich "inność" i sprzedawał. Z tym też trzeba się liczyć.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Wiolka5_7 21:18, 30 cze 2015


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20465
Sog
Ja podlewam co drugi dzień 10 litrową konewką i nawet jak padało to sprawdzam bo przez gęste igły deszcz nie dochodzi. Moja koreanka ma 180 cm wysokości
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Lucyna2828 17:04, 12 lip 2015

Dołączył: 12 lip 2015
Posty: 2
Proszę o radę. Posadziłam 100 jodeł 10 lat temu. Na sześciu jodłach pojawiły się objawy jak na zdjęciach. Co zrobić? Wyciąć i spalić, czy leczyć? Jeśli leczyć to czym?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies