Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki magnolii - Magnolia

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki magnolii - Magnolia

megabasia 16:18, 28 kwi 2016

Dołączył: 26 maj 2012
Posty: 326
Witajcie. Ponownie zresztą
Jedną magnolię w miarę wyleczyłam, posadziłam drugą w zeszłym roku i już na jesień był problem - liście całe brązowiały i odpadały. Pomyślałam, że dam jej spokój na jesień już i porządnie zabezpieczę od wiosny. Obie magnolie traktowałam dwukrotnie miedzianem, raz topsinem, potem włączyłam co tydzień octan wapnia. O ile ta starsza, pięcioletnia, jest w miarę ok (tzn kwiaty były już piękne, nieposkręcane, bez przebarwień, teraz puszcza liście) to druga - ta zeszłoroczna - już mnie martwi. Ma dwa kwiaty, dopiero się otwierają, jednocześnie puszcza liście, i te liście mnie martwią. Już są brązowe niektóre na końcach, niektóre na większości powierzchni. Wiem, że jest mokro i wilgotno, ale chciałabym ją ratować, zanim sytuacja będzie naprawdę zła. Posadzona w dobrej ziemi, nie w trawie, nie ściółkowana żadną korą ani niczym innym, na wiosnę podrzuciłam trochę kompostu.




____________________
Miniary Megabasi oraz Wizytówka - Ogród mojej Mamy
Mazan 17:11, 28 kwi 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Megabasia

Teraz - wiosną - atakuje Botrytis cinerea. Szara pleśń poraża już jesienią i wtedy jest trudniejsza do zwalczenia. Dlatego oprysk OW pomógł, gdyż zadziałał wielokierunkowo. Środki syntetyczne nie mogą być stosowane non stop, ale OW nawet należy tak stosować. Octan nie zatruwa środowiska natomiast tak stosowany utrzymuje siły obronne roślin na wysokim poziomie a sam także zwalcza grzyby. Zabieg uzupełniony HT zwalcza też z dobrym skutkiem bakterie, które często nękają magnolie.
Na fotkach jest szara pleśń i zwalczanie konwencjonalne tylko ograniczy jej występowanie nie likwidując przyczyny. Podczas wilgotnej pogody ta infekcja bardzo szybko się roznosi i wydaje się, że tylko te środki pomogą.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Flower1 18:59, 28 kwi 2016


Dołączył: 12 kwi 2015
Posty: 2278
Witam,pisze bo mam problem z Magnolią i szukam pomocy. Kupiłam dużą ok.2,5 m wsadziłam w miejscu odsłoniętym.Na zime była zabezpieczona.Problem jest taki ze na kwiatach każdy listek albo paczek ma rdzawe końcówki.Liście były w porządku w zeszłym roku.Dowidziłam się ostatnio że mam zrobić oprysk topsinem na szarą pleśn bo to może pomóc.Możlwe że małe przymrozki ją liznęły ale przed przymrozkami też to miała. Może ktoś wie co jej jest?


____________________
Magda- Wyczaruję ogród*** Wizytówka
megabasia 19:57, 28 kwi 2016

Dołączył: 26 maj 2012
Posty: 326
Dzięki Mazan. OW stosuję od całego zeszłego sezonu, ale boję się, że on sam nie da rady, stąd pytałam.
____________________
Miniary Megabasi oraz Wizytówka - Ogród mojej Mamy
07_Rene 11:11, 28 maj 2016


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5269
Mam trzy magnolie w ogrodzie (jedną kilka lat, drugą od jesieni, trzecia kupiona tej wiosny) i wszystkie o dziwo marnie zaczęły ten sezon. Nie wiem czy to jakiś szkodnik, choroba czy uszkodzenia od przymrozku, który mocno dał się mi we znaki. proszę o pomoc.

1.




2.


3.
____________________
Renata Buszując w zbożu i kukurydzy
Mazan 20:48, 28 maj 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
07_Rene

Jeżeli nic nie ma w zwiniętych liściach to uszkodzenia.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
07_Rene 21:04, 28 maj 2016


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5269
Mazan napisał(a)
07_Rene

Jeżeli nic nie ma w zwiniętych liściach to uszkodzenia.



Pozdrawiam


Jeszcze raz przyjrzę się i poszukam w zwiniętych liściach. Dziękuję i pozdrawiam.
____________________
Renata Buszując w zbożu i kukurydzy
Kasiaszmaragd 19:45, 13 lip 2016

Dołączył: 05 kwi 2016
Posty: 10
Bardzo proszę o pomoc. Przeczytałam wątek i nic mi nie pasuje...albo pasuje mi wszystko i już nie wiem co robić. Moja młoda magnolia Rustica Rubra posadzona w maju w urodziny córeczki, dlatego sentymentalnie bardzo cenna, w czerwcu przeżyła grad, ale teraz w lipcu marnieje w oczach. Czy te kropki na liściach to choroba grzybowa? Zasychanie od upałów? Już nawet parasol nad nią rozkładam jak grzeje. Posadziłam przed domem po stronie zachodniej. Proszę o radę.





ZielonySzczy... 11:02, 24 lip 2016

Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 15
Witam ponownie. Prosba o podpowiedz czy to grzyb. Wrocilam z wakacji i zastalam liscie magnolii Genie z bialawym nalotem podobnym do plesni. Te liscie sa bardzo oslabione - watle. Lac preparatami grzybobojczymi? Dziekuje za pomoc
Mazan 13:14, 24 lip 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
To mączniak prawdziwy. Do zwalczania np. Nimrod.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies