Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zniszczony trawnik

Pokaż wątki Pokaż posty

Zniszczony trawnik

Aleksandrowicz 11:18, 25 wrz 2020

Dołączył: 25 wrz 2020
Posty: 1
Witam,
W bieżącym roku, na wiosnę założyłem nowy trawnik. Po kilku miesiącach, dosiewkach, nawożeniu i pierwszych koszeniach efekt był całkiem zadowalający: w miarę równomierny, zielony "dywan", trawa co prawda rosła "kępami", ale była soczysta i wydawała się zdrowa. Niestety po kolejnych zabiegach: latem skosiłem trawę bez kosza (bardzo wysoko, same końcówki tak, aby zapewnić naturalny nawóz/podkład), w połowie sierpnia nawóz jesienny (Fructus). Od tego momentu zaczął się dramat: trawa zaczęła żółknąć, końcówki postrzępione, białe (wymiana i ostrzenie noża nie pomagały).
Na moje niedoświadczone oko trawa w kępach jest zbyt gęsta i powoduje usychanie/zagniwanie części przy samej ziemi.
Nie mam pojęcia jakie czynności ratunkowe powinienem zastosować, załączam zdjęcie w dużym powiększeniu i proszę o poradę:
Gardenarium 22:07, 25 wrz 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Pokaż trawnik także z dalszego planu.
Nie koś tak nisko, za nisko to jest, trawa nie ma czym asymilować.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
tomaszol 21:24, 02 lip 2021

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 2
Pani Danusiu. Mieszkam w bloku na parterze i mam 35 m2 tarasu. Czesc tarasu zagospodarowalem jako trawnik. Wymienialem podłoże, gdyż bylo gliniane. Ze względów logistycznych kupiłem tzw podłoże pod trawnik w 50 l workach i rozsypałem na głębokość 30 cm. Podłoże jest bardzo moekkie, ma się wrażenie zapadania, podłoże jest jakby pływające. Czy mogę coś z tym zrobić, czy wymienić je na czarnoziem?
Gardenarium 08:08, 03 lip 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Potrzebuję zdjęcia z góry z szerszego planu, nie spełniłeś tej prośby
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
m_pru 22:23, 05 lip 2021

Dołączył: 05 lip 2021
Posty: 6
Witam,
Posiadam trawnik około 200 m2, założony został wiosną zeszłego roku.
W marcu tego roku wygrabiłem go, wykonałem aerację i nawożenie.
Następne nawożenie przeprowadziłem w maju. Problem zaczął się w połowie czerwca. Trawnik zaczął żółknąć i brązowieć i pojawiły się w nim ubytki mimo podlewania codziennego. Postanowiłem go nawieźć raz jeszcze ( vila pro complex), niestety nic to nie dało, a problem nadal się pogłębia.

Czy wie ktoś co jest mojemu trawnikowi?
Będę wdzięczny za pomoc.
pan_natan 11:01, 06 lip 2021

Dołączył: 24 paź 2019
Posty: 44
Wyglad jak by tam bylo sporo cienia i jak by bylo tam za mokro?
Jesli jest cien to woda wolniej odparowuje - i trzeba rzadziej podlewac i kosic w tych miejsacach wysoko 6-7cm

Jesli podlewasz codziennie, trawa nie musi szukac korzeniami wody wiec ma plytki system korzeniowy.
____________________
Mój mikro Ogródek 50m
m_pru 12:53, 06 lip 2021

Dołączył: 05 lip 2021
Posty: 6
Faktycznie jest to najbardziej zacienione miejsce w ogrodzie i tam trawa wygląda najgorzej. Natomiast w innych miejscach wygląda lepiej, lecz też nie tak jak było wcześniej. Nie wiem właśnie co jest temu trawnikowi, i co robić by żeby nie brązowiał, wcześniej było dobrze. Może mniej podlewać i nawozić?
pan_natan 14:19, 06 lip 2021

Dołączył: 24 paź 2019
Posty: 44
w cieniu trawa sie bedzie przerzedzać, na początku po wysianiu wzejdzie ale z czasem bedzie zanikać, brązowieć.
Albo dosiewać tam mieszanki do cienia i kosić wysoko 7cm.
Albo ogarnąć w tym kącie jakąs rabate z cieniolubnych roślin hosty/hortensje etc.

Byc może za dużo podlewasz - jeśli nie ma lampy przez cąły dzień to woda aż tak szybko nie odparowuje - wejdz sobie na trawe w skarpetkach (jak juz nie ma rosy) - jak masz mokre/wilgotne to nie podlewaj.
Zmień cykl podlewania na raz na 3 dni i zobacz co się stanie.
Koś na jakies 5 cm, w upały na 6cm, a w tym ciemnym kącie nawet jeszcze wyżej.
____________________
Mój mikro Ogródek 50m
m_pru 14:34, 06 lip 2021

Dołączył: 05 lip 2021
Posty: 6
Dziękuję za rady. Dodam jeszcze że trawa wcześniej zanim pojawiły się z nią problemy była bardzo gęsta strasznie szybko rosła i nadal szybko rośnie tak, że po tygodniu praktycznie zaczyna się kłaść i czy może to wpłynęło na to że zaczęła schnąć i brązowieć? Bo na całej powierzchni wygląda to kiepsko, a w tym zacienionym miejscu to już w ogóle masakra.

A co do tego zacienionego miejsca gdzie trawa wygląda najgorzej. Czy wykonać jakąś renowacje czy zaczekać na razie z tym?

Trawę właśnie koszę co tydzień na najwyższym stopniu kosiarki, bo częściej niestety nie mam czas
pan_natan 15:32, 06 lip 2021

Dołączył: 24 paź 2019
Posty: 44
Jak sypiesz nawozy to i szybko rośnie

W tym zacienionym miejscu możesz wygrabić wszystko co uschnięte plastikowymi grabiami do liści, jesli masz takie nakładki na buty z kolcami, to ponakłuwaj to miejsce, sypnij nasiona i następnie cienka warstwe ziemi do trawników (są takie plastikowe skrzynki na warzywa, z duza ilościa otworów - wsypuje na taka skrzynke dwie łopaty i potrzasam nad trawnikiem - wszystkie grubsze części z ziemi, patyki zostają w skrzynce, a ty masz ładnie i równo posypany trawnik ziemia)
____________________
Mój mikro Ogródek 50m
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies