Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki berberysów, berberys - Berberis

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki berberysów, berberys - Berberis

Goosieq27 10:23, 05 wrz 2014

Dołączył: 04 wrz 2014
Posty: 30
Mazan 18:26, 05 wrz 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Wygląda na plamistość liści berberysów. Pojedynczy oprysk nic nie znaczy. Trzeba usunąć i spalić liście oraz trzykrotnie opryskać stosując Bravo/Gwarant, następnie Sarfun lub Topsin kończąc Sportakiem.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Goosieq27 18:34, 05 wrz 2014

Dołączył: 04 wrz 2014
Posty: 30
Dziękuje za rade:Ale czy wystarczy usunąc wszystkie liscie czy nalezy także przyciąć berberysy?
alicja_kloss... 22:10, 18 paź 2014

Dołączył: 21 wrz 2014
Posty: 5
Proszę o poradę, czym mogę spryskać berberysa, który dostał mączniaka prawdziwego i czy po tych opryskach choroba ustąpi ?
Mazan 13:21, 19 paź 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Alicja_kloss...

Mączniaka prawdziwego jesienią się nie zwalcza. Możesz jednak zastosować sodę oczyszczoną do oprysku i po 2 dniach - jeśli pozwoli pogoda i temperatura - score oraz po tygodniu topsin.
Właściwe zabiegi zastosuj od wiosny. Możliwe, że osłabiony grzyb będzie łatwiejszy do pokonania.
Po tych opryskach choroba nie ustąpi całkowicie, będzie jedynie mocno osłabiona. Jeśli są mocno porażone gałązki i odrosty odcina się je gdyż zagrażają infekcją w następnym roku.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
lindsay80 22:10, 12 lis 2014


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Witam,
na moich berberysach Maria posadzonych 2 miesiące temu pojawiły się brązowe plamki (podobny problem miała chyba jakiś czas temu Viola), przestudiowałam wątek o chorobach berberysów i wygląda to na chorobę grzybową, zastanawiam się tylko czy teraz jest jeszcze sens robić jakiś oprysk (mam w domu Score) czy może powinnam czekać aż zrzucą liście, i dokładnie się ich pozbyć, a walkę z chorobą przełożyć na wiosnę?
____________________
Tu ma być ogród :)
Mazan 13:11, 13 lis 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Lindsay80

Teraz możesz dokładnie wysprzątać liście, które opadają. Zwalczanie rozpocznij wiosną. Zacznij od Bravo/Gwarant 2x, następnie Sarfun lub Score także dwukrotnie. Z plamistością dośc trudno jest walczyć.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
lindsay80 19:20, 13 lis 2014


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Dziękuję Mazan, tak zrobię
____________________
Tu ma być ogród :)
szemusia 17:40, 27 lut 2015


Dołączył: 24 sty 2014
Posty: 3505
Zauważyłam dziś na moim berberysie takie dziwne narośla. Wyglądają na suche, ale po zdarciu pokazuje się żółte drzewo - wiem już, że taki kolor jest właśnie u berberysa. Ten krzak już jesienią dziwnie wygladał, jakby marniał, usychał... Obok rośnie drugi berberys i on wygląda normalnie, w miejscu oczek ma małe pąki.
Może będziecie wiedzieć, co mu jest?

____________________
Beata - Prawie jak ogród;)
Mazan 19:19, 27 lut 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Szemusia

Wszystko na fotkach wskazuje na jedną przyczynę: Agrobacterium tumefaciens. Jest to bakteria glebowa atakująca ok. 600 gat. roślin i wywołująca najczęściej guzowatość korzeni, lecz u wielu roślin wywołuje również rakowate narośla na pędach - pnącza, winorośl, berberys i szereg innych. Zwalczanie chemiczne zaniechano z powodu dużej szkodliwości.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies