Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki berberysów, berberys - Berberis

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki berberysów, berberys - Berberis

Gardenarium 23:05, 14 sie 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
krzysztofz napisał(a)
Witam,

jestem nowy na forum i jeśli źle wrzuciłem post to z góry przepraszam.
Tydzień temu zakupiłem kilka sztuk berberysów kolumnowych. Znalazłem dla nich ładne miejsce, posadziłem, pielęgnowałem i po tygodniu zauważyłem na ciemnej odmianie że liście są wysuszone.
Bardzo proszę o doświadczonych forumowiczów o pomoc. Nie wiem czy zrobiłem coś źle . Wygląda to tak jakby się sparzyły w słońcu. Nie przypominam sobie żebym je podlewał w słońcu po liściach, ale na pewno wieczorem zaraz po posadzeniu zlałem je całkowicie wodą. Nie wiem czy tu nie popełniłem błędu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
iwoneczkak 23:21, 18 lut 2019

Dołączył: 23 sty 2019
Posty: 3
Witam. Potrzebuję pomocy. mam ok 8 berberysów kolumnowych w linii ok 70 cm od siebie. Mam je już 2 lata a one zupełnie nic mi nie urosły. Są identycznej wielkości jak je kupiłam Ziemia gliniasta ale wszystko mi rośnie na niej od tui po klony, różaneczniki, trawy itp. Tylko te berberyski mi nie rosną, strasznie mi szkoda bo mam dla nich ładne miejsce, słoneczne i chciałabym żeby tam zostały. Na nic nie chorują, po prostu mi nie rosna. Co mogę robić nie tak? Czy mogę je czymś podsypać na wiosnę żeby się ruszyły?
Gardenarium 07:03, 20 maj 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kasmas napisał(a)
Witam,

Około 3 tygodni temu zasadziłam w ogrodzie berberysy thunberga erecta oraz red carpet. Dwa dni temu zauważyłam usychające liście na gałązkach. Ta sama roślina puszcza też nowe gałązki. Czy usychające liście mogą świadczyć o chorobie grzybowej? Co powinnam zrobić w takim przypadku? Poniżej przesyłam zdjęcia:


[img


Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam


Najpierw trzeba zdiagnozować problem, dlaczego tak się dzieje. Są kamienie a więc zapewne jest szmata, a szmata nie pomaga roślinie a szkodzi.
Wyrzuć szmatę jeśli jest to pierwsza sprawa, następnie wytnij zamarłe gałązki, odżyw glebę podlewając biohumusem lub innym nawozem ekologicznym, opryskaj środkiem p. grzybowym.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
joannajas 18:19, 22 mar 2020

Dołączył: 22 mar 2020
Posty: 14
Hej wszystkim,

Pierwszy raz piszę na jakimkolwiek forum.

Mam wrażenie że mam problem z berberysami.
Są już duże mają około 5 lat. Na zdrewniałych łodygach od stycznia tego roku pojawił się zielony nalot jakby porosty lub mech.
Nalot ten jest tylko na częściach zdrewniałych łodyg młode przyrosty są a na nich zaczynają wypuszczać kwiaty. Mieszkam niedaleko lasu a dookoła mam łąki.
Zauważyłam że przez te porosty część kwiatostanów zamarła. Kwiatów
Nie jest tak dużo jak w zeszłym roku o tej porze roku.
Są również owoce na berberysach i to ogrom owoców na niektórych owocach z kolei pojawił się białawy nalot...jakby mączniak.
Mączniaka zwalczę ale martwi mnie ten zielonawy nalot...nigdy wcześniej takiego nie było.
Czy ktoś z Was się z czymś takim spotkał na berberysach i pytanie jeszcze jedno mamy koniec marca więc nie wiem czy już prewencyjnie mogę pryskać na mączniaka.

Dziękuje za odpowiedzi i rady będę wdzięczna.



Gardenarium 19:02, 22 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pokaż zdjęcia, bo mogą to być zwykłe mchy i porosty, które nie szkodzą roślinie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
joannajas 20:34, 22 mar 2020

Dołączył: 22 mar 2020
Posty: 14
Gardenarium napisał(a)
Pokaż zdjęcia, bo mogą to być zwykłe mchy i porosty, które nie szkodzą roślinie.


Bardzo dziękuję za odzew.
Załączam zdjęcia.
joannajas 20:35, 22 mar 2020

Dołączył: 22 mar 2020
Posty: 14
Próbuję załączyć zdjęcia
joannajas 20:37, 22 mar 2020

Dołączył: 22 mar 2020
Posty: 14



Z góry dziękuję za wszelką radę i pomoc.

Asia
Gardenarium 20:58, 22 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To zielone w żadnym wypadku nie szkodzi. Berberys nie jest dedykowany szczególnie na kwitnienie. To krzew ozdobny z liści.
Podsyp go azofoską w kwietniu, rozmieszaj pazurkami, podlewaj, nie lej po liściach bo z nadmiernej wilgoci właśnie będzie mączniak.

Rób opryski profilaktyczne na mączniaka.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
joannajas 21:10, 22 mar 2020

Dołączył: 22 mar 2020
Posty: 14
Gardenarium napisał(a)
To zielone w żadnym wypadku nie szkodzi. Berberys nie jest dedykowany szczególnie na kwitnienie. To krzew ozdobny z liści.
Podsyp go azofoską w kwietniu, rozmieszaj pazurkami, podlewaj, nie lej po liściach bo z nadmiernej wilgoci właśnie będzie mączniak.

Rób opryski profilaktyczne na mączniaka.


Extra baaardzo dziękuję to kamień z serca, bo już się bałam że to jakaś bakteria... W kwietniu podam witaminki z azofoski zgodnie z radą. Baaardzo dziękuję za pomoc i radę.

Pozdrawiam serdecznie.
Asia

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies