Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki cyprysików, cyprysik - Chamaecyparis

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki cyprysików, cyprysik - Chamaecyparis

mechitro 22:20, 09 cze 2016

Dołączył: 03 cze 2016
Posty: 2
Nikt nic nie pomoże w temacie ?
Proces postępuje i na kolejnych cyprysikach widać jak tracą kolor...
Mazan 14:47, 10 cze 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mechitro

Na poprzedniej stronie opisałeś objawy "duszenia się" roślin. Powodem brak dostępu powietrza do korzeni. Potrzebny drenaż podłoża.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
marcin_pacyna 19:35, 11 lip 2016

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 131
Witam.
Mój Lawson zaczął lekko żółknąć od środa, więc wszedłem tutaj, żeby poszukać czy to może jakaś choroba. Moim zdaniem załatwiają go silne wiatry (ostatnio wiało bardzo mocno kilka dni) i susza (leję w niego sporo, chociaż mam wrażenie, że za mało - dlatego myślę m.in. o nawodnieniu w postaci linii kroplującej). Myślę, że to nie jest żadna fytoftoroza ani grzyb tylko normalne brązowienie, potęgowane dodatkowo ładnymi nowymi przyrostami, które pewnie ciągną wodę. Dodatkowo strasznie zaczął szyszkować, więc tym bardziej uważam, że to jednak brak wody. Chociaż staram się mocno w niego lać, ale widać za mało.
Moje obawy budzi tylko fakt, że niektóre żółknięcia są nie od środka, ale w dziwnych miejscach, np. w środku gałązki.

Czy może jednak być to grzyb?

Załączam poniżej fotki.

No i przeczytawszy cały post mam takie wrażenie, że powinniśmy pisać (pisząc o różnych roślinach), skąd jesteśmy (nie zawsze to widać w postach lub czasem nie ma tego w opisie użytkownika. Przecież trudno porównywać Lawsona posadzonego w Suwałkach i Szczecinie. Ja jestem spod Wrocławia i mam czasem wrażenie, że u niektórych już zima a u mnie ciągle lato (albo odwrotnie, o zgrozo). Chyba nie powinno się mierzyć każdej rośliny jedną miarą typu: "W Polsce cyprysiki nie urosną" itp. Ten mój Lawson ma już 10 lat.

Pozdrawiam





pripr 17:58, 28 maj 2017

Dołączył: 27 maj 2017
Posty: 1


Witam serdecznie.

Ostatnio zauważyłem, że jedna cała gałąź cyprysika lawsona brunatnieje i najprawdopodobniej zaczyna usychać. Przez trzy ostatnie lata wszystko było w porządku i krzak ten był okazem zdrowia. Tak naprawdę nie wiem, co może być przyczyną takiego stanu, czy może jakaś choroba, przemarznięcie na początku maja, czy inne czynniki. Co mogę zrobić, aby tą odnogę uratować?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc i informacje.
soften 09:29, 08 lip 2017

Dołączył: 08 lip 2017
Posty: 2
Witam serdecznie wszystkich. Mam około 30 Cyprysów i nie było z nimi problemów niestety w tym roku jeden wygląda tak co to może być jak można temu zaradzić. Dziękuje za pomoc.
soften 09:30, 08 lip 2017

Dołączył: 08 lip 2017
Posty: 2
Rafaelito 08:38, 10 lip 2017

Dołączył: 03 mar 2017
Posty: 21
Niestety cyprysiki u mnie też tak mają że co jakiś czas któryś usycha lub jego jedna gałąź. U mnie pewnie powodem są silne i mroźne w zimie wiatry oraz zbita gleba.
"Soften" ja takie uschnięte gałęzie od razu wycinam, żeby nie poszło na pozostałą część krzewu i do tego palę uschnięte gałęzie. Kilka krzewów udało mi się tak odratować i po roku ładnie się zagęszczają i nie widać żeby coś było odcinane. Część cyprysików widać że łapie choroby grzybowe korzeni i takich raczej już mi się nie udaje uratować.
gaabik 13:32, 05 sie 2018

Dołączył: 03 lip 2017
Posty: 10
Witam,
Mam pewien problem i bardzo proszę o poradę. Posiadam około 10-letnie cyprysiki na żywopłot. 4 cyprysiki zbrązowiały mi tak jak widać na załączonym zdjęciu, reszta okazów zaczynać gubić szyszki i również powoli brązowieć. Co może być tego przyczyną i jak temu zaradzić?
Bardzo proszę o poradę
Toszka 18:25, 05 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Osobiście nie potrafię pomóc. Miałam identyczną sytuację ze swoimi - miały kilkanaście lat i znienacka zaczęły padać jeden po drugim. Dodam, że u mnie rosły przeplecione z tujami w sekwencji 4 na 3 lub jeden pomiędzy szmaragdami. Tujom nic nie jest, a cyprysiki wypadły.
Wątek też pokazuje dokładnie taką niepokojącą tendencję, że nastoletnie cyprysiki nagle brązowieją i wypadają.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Gardenarium 10:08, 21 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Malcia napisał(a)
Kupiłam jakiś miesiąc temu na taras Cyprysik Goldcrest Wilma w sklepie, zostawiłam go na tarasie, problem w tym że roślinka straciła kolor z zielonego na żółty i boję się, że umiera czy to od nadmiaru słońca? już go przeniosłam bardziej w cień, jest w doniczce + plastikowa osłonka nie wiem już co zrobić
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies