Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki cyprysików, cyprysik - Chamaecyparis

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki cyprysików, cyprysik - Chamaecyparis

AgataAnna 17:59, 25 mar 2012


Dołączył: 27 lis 2011
Posty: 78
Dlaczego pozwoliłam im wysychać ? Ziemia nie była sucha przez ten okres. W ciągu tego czasu , kiedy zbrazowiały im igły , jednego dnia padał deszcz i były też parokrotnie podlewane. Januszu , czy możesz wyjaśnić tą zagadkę. Wydaje mi się ,że na tym stanowisku są narażone na zbyt długie działanie słońca, które operuje w tym miejscu od wczesnego ranka do wieczora. W miejscach osłonietych np. od wiklinowego płotka nie ma brązowych igieł. Kiedy zdejmowałam siatkę te miejsca, które zbrązowiały miały już trochę inny kolor, były trochę jakby zżółkniete.
____________________
Agata Mój pierwszy ogród
KasiaBawaria 10:45, 17 kwi 2012


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Witam,tez mam cyprysiki i chyba ten sam problem.Rosna tu od 10 lat.Przejelam je w poprzednim roku.Zywoplot,co roku przycinany wyglada super.Natomiast te wolno stojace to obraz nedzy i rozpaczy.Te na stanowisku poludniowym o dziwo nie wygladaja tak zle jak te na wschodzie.Czy to wynik wysuszenia?W zimie podlewalam w czasie odwilzy.Sa chronione od wiatrow murem za nimi i domem.A jednak wygladaja gorzej niz te na tarasie.Ziemia gliniasta,wymieszana z torfem.Nawoz rozsypalam,podsypalam swieza ziemia juz na jesieni.Ale usychanie postepuje.Przycielam,ale narazie jeszcze nie odbily.Fotki tutaj.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1693-przerabianie-ogrodka-pod-swoj-gust?page=3#post_7
____________________
Zapraszam na kawe
Gardenarium 21:33, 19 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Napisałam w Twoim wątku. Zasychają im najstarsze przyrosty, to nie jest groźne, ale nie rosną zachwycająco. Musisz o nie zadbać w tym sezonie.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 14:46, 13 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Otrzymałam zapytanie na maila:

Proszę o pomoc.
Dokładnie sześć lat temu na swojej przydomowej działce posadziliśmy z żoną 12 sztuk cyprysików kolumnowych o wysokości 120-130cm wzdłuż bocznego płotu. Rosły jak na drożdżach i z roku na rok cieszyły nasze oczy. Ale radość nasza nie trwała za długo. Dwa lata temu jeden z nich zaczął na swojej całej wysokości zmieniać barwę , bardzo powoli ale systematycznie zaczął brązowieć zmieniając barwę z ciemnozielonej .
Koniec był taki że po ok roku całkowicie zbrązowiał i trzeba było go usunąć igły nie obsypują się. Pozostawiłem po nim tylko korzeń i ostatnią dolną małą zieloną gałązkę. I o dziwo odbiła i już ma ok. 80 cm wysokośći. W międzyczasie zjawisko powtórzyło się i w tamtym roku na jesień musiałem usunąć jedno drzewko. Ale następne dwa zaczynają zmieniać barwę i powoli brązowieją . Jak tak dalej pójdzie na jesień lub na wiosnę następnego roku będę musiał je usunąć. Nie wiem co mam robić na gałązkach nie widać jakichkolwiek zmian w postaci pasożytów grzybów, czy pleśni. Drzewka mają już ok 280-300cm wysokości.
Choroba postępuje co któreś drzewo nie atakuje i zaraża jedno obok drugiego tylko co 3 stanowisko. Regularnie są podlewane od spodu i nawożone granulatem do drzew iglastych. W tym samym rzędzie rosną tuje szmaragdowe w ilości 33 i żadna z nich nie zachorowała.

Proszę o fachową poradę
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 14:53, 13 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mnie się wydaje że mogły zostać za głęboko posadzone, żyły ile dały radę, potem być może także poziom wód gruntowych podniósł się i zaczęły zamierać.

Koniecznie wklej zdjęcia wykopanych egzemplarzy i zastanów się co po kolei robiłeś od momentu zakupu i sadzenia. Czy miały coś podsypane w dołek, jakie miały korzenie (czy kopane z gruntu , poucinane czy w doniczkach w 100%).

Czy ich czasem nie przenawoziłeś, samo sypanie granulatu nic nie daje, trzeba go wymieszać z glebą, rozpuścić wodą no i oczywiście nie robić tego zbyt często i zbyt późno na koniec sezonu (do lipca)

Jak napiszesz - zastanowimy się nad przyczyną.

Wczoraj wymieniałam chore cyprysiki na świerki serbskie i co się okazało?

Rosły kilka lat i marniały, otóż pan ogrodnik zakupił je kopane, miały bardzo małe bryły a dużą "górę" więc żeby się nie przewróciły - zakopał je po prostu 25 cm głębiej

Po ich wykopaniu stwierdziłam, że stare korzenie zamarły, a roślina tak chciała żyć, że wypuściła korzonki z pnia, ale to było za mało aby wyżywić tak wielką masę zieloną.

No i zagadka została rozwiązana.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AgataAnna 18:56, 05 lis 2012


Dołączył: 27 lis 2011
Posty: 78
Tak wyglądają cyprysiki po następnym sezonie przed zimą. Wykonanie rabatki i dwukrotne nawożenie wyszło im na dobre. Przed cyprysikami zaczątki żywopłtu z ligustru. Pozdrowienia dla wszystkich miłośników ogrodów.
____________________
Agata Mój pierwszy ogród
goniak 19:26, 05 lis 2012


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Trudno stwierdzić, bo przyczyn może być wiele.
Podczas zimy niektóre egzemplarze mogły nadmarznąć a osłabione zatakował grzyb powodujący zamieranie pędów. Nawożenie wtedy raczej nie pomogło a dodatkowo zaszkodziło roślinom.
W tej sytuacji podlałabym cyprysy biologicznym preparatem Biosept Active i poczekałabym do wiosny .
____________________
Małgosia mój zielony świat
AgataAnna 20:15, 05 lis 2012


Dołączył: 27 lis 2011
Posty: 78
Nawożenie pomogło ponieważ miały dużo młodych przyrostów ,które przyciełam w sierpniu, zaczynając formowanie z nich kul na pniu, natomiast dolne pędy przycięłam, przy samym pniu. Cyprysiki zimą powinny być chronione przed zimowym wysuszającym słońcem i wiatrem, kiedy jest mrożna pogoda bez śniegu.
____________________
Agata Mój pierwszy ogród
Gardenarium 22:43, 05 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bardzo dobrze, że posłuchałaś mojej rady i poświęciłaś im sporo uwagi. To się opłaciło. Żeby je zasłonić zastosuj siatkę cieniującą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
margi 18:41, 10 mar 2013


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 1143
Mam pytanie czy to cyprysy czy tuja szmaragd mam je 12 lat ale też od środka brązowieją
____________________
gosia - Trzeba zacząć wszystko od początku***Same wątpliwości
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies