Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki cyprysików, cyprysik - Chamaecyparis

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki cyprysików, cyprysik - Chamaecyparis

Gardenarium 21:50, 04 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
moni napisał(a)
a no fakt tylko żeby ceny były prxystępne


Ceny Wolfa dostepnego w Polsce wyglądaja tak, że sam kijek kosztuje 150 zł, a gdzie ostrze? Yeoman jest za 89 zł i 109 zł. To przystępna cena.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
moni 21:57, 04 mar 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
Danusiu przekopać w srodku zwykłym szpadlem a tymi od kantów wyznaczyć zarys rabat
____________________
Mona
AgataAnna 11:02, 05 mar 2012


Dołączył: 27 lis 2011
Posty: 78
moni napisał(a)
apropos ja też mam cyprysiki ale tym co tu się dowiedziałam usunę wszystkie z ogrodu i nie będę już ich sadziała.


Moni , nie chodzi o to żeby od razu usuwać- zwłaszcza jeśli drzewka są zdrowe.
Ja kupując cyprysiki nie widziałam jakie mają wymagania.
Ten wątek jest po to żeby udokumentować co się sprawdza w przypadku cyprysików , a co nie.
Wyrzucić to ja już je mogłam dawno, ale chcę spróbować je wyleczyć.
Na pewno będę teraz na zimę okrywać siatką cieniującą. Dzięki temu lepiej zniosły w zimę ostre mrozy bez śniegu, no i wcześniej przed okryciem siatką popryskałam je olejem parafinowym.

A jeśli chodzi o szpadelek to ja kupiłam Yeomana i uważam że opłaca się wydać te 126 zł, lub 129 zł -dokładnie nie pamiętam- ( z przesyłką), co prawda wygląda niepozornie, ale sprawdza się w akcji.
To po prostu "w nogach " się czuje - szpadelek wchodzi w trawę jak w masło - spróbuj wbić sztychówkę w trawnik. Nie tylko kanty nim robiłam, ale wycinałam w trawniku takie małe kwadraciki , które później podważałam amerykańskimi widłami.
Mnie też nie stać na narzędzia ogrodnicze z górnej półki, ale na niektóre warto odłożyć trochę grosza.
I jak to mówią w reklamach - Jesteś tego warta - czyli o sobie też trzeba pomyśleć, żeby ta praca w ogrodzie była przyjemnością , a nie męką.
____________________
Agata Mój pierwszy ogród
Gardenarium 11:31, 05 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Dziękuję Agatko za wyjaśnienie sprawy zarówno cyprysików - dokłądnie tak samo uważam. No i sprawy szpadelka-noża. Niepozornie to niezupełnie, bo one wszystkie po prostu tak wyglądają. Są super i ważne co potrafią zdziałać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 11:32, 05 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
moni napisał(a)
Danusiu przekopać w srodku zwykłym szpadlem a tymi od kantów wyznaczyć zarys rabat


To wszystko jest wyjaśnione w podanych artykułach i wątkach, pooglądaj i poczytaj, bo już to raz pisałam.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/99-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-5-modernizacja-starego-lub-zaniedbanego-ogrodu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 11:36, 05 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
moni napisał(a)
Danusiu przekopać w srodku zwykłym szpadlem a tymi od kantów wyznaczyć zarys rabat


Tak, odznaczyć wybrać wzdłuż i środek przekopać szpadlem odwróćić darń, albo glebogryzarką.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AgataAnna 22:47, 24 mar 2012


Dołączył: 27 lis 2011
Posty: 78
Niestety, tegoroczny mróz dał mi sie jednak we znaki, mimo zabezpieczeń (mogłam też za wcześnie zdjąć siatkę cieniującą w marcu w nocy był jeszcze do 9 st. mrozu). Na cyprysikach pojawiły się brązowe plamy , ale tylko od strony południowej. Wniosek- wg mnie złe stanowisko. Cały dzień narażone są na słońce. W mroźne zimy jest to dla nich zabójcze.
Tak wyglądają po obcięciu dolnych gałązek, które straciły igły.

Od strony północnej, tam gdzie chroni je wiklinowy płotek igły są zielone
Podjęłam decyzję - sadzę w tym roku żywopłot z ligustru, 7 sztuk cyprysików przesadzam w inne miejsce.
____________________
Agata Mój pierwszy ogród
Gardenarium 22:50, 24 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Obcięte nieźle wyglądają.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AgataAnna 23:00, 24 mar 2012


Dołączył: 27 lis 2011
Posty: 78
Danusiu, dziękuję za odzew. Myślę, że jedyna szansa dla nich to uformormowanie kul na pniu, ale w tym feralnym miejscu w każdą mrożną i bezśniezną zimę będą przemarzać. Dzięki zdjęciom wyszła na jaw przyczyna choroby cyprysików. Dziwne było tylko dla mnie to, że te brązowe plamy pokazały się dopiero po ok. 2 tygodniach po zdjęciu siatki.
____________________
Agata Mój pierwszy ogród
pogotowieogr... 23:50, 24 mar 2012


Dołączył: 29 paź 2011
Posty: 86
AgataAnna napisał(a)
Danusiu, dziękuję za odzew. Myślę, że jedyna szansa dla nich to uformormowanie kul na pniu, ale w tym feralnym miejscu w każdą mrożną i bezśniezną zimę będą przemarzać. Dzięki zdjęciom wyszła na jaw przyczyna choroby cyprysików. Dziwne było tylko dla mnie to, że te brązowe plamy pokazały się dopiero po ok. 2 tygodniach po zdjęciu siatki.


Ten stan cyprysiki zawdzięczają niestety Tobie.
Pozwoliłaś im wysychac
____________________
Janusz Zaremba
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies