Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Rafaelito 08:42, 06 lip 2017

Dołączył: 03 mar 2017
Posty: 21
U mnie wyglądało to tak: na początek spryskałem chwasty Roundapem. Potem glebogryzarka. Na jesieni posiałem żyto z wyką ozimą na poplon aby wzbogacić i rozluźnić ciężką glebę. Na wiosnę znowu przeorałem i ze względu na to że termin siania trawnika odroczył mi się o kolejny rok wiec znowu posiałem na poplon łubin żółty. Kolejna orka glebogryzarką. Pomimo tych zabiegów gleba nadal szybko się zbijała wiec wyczytałem żeby rozluźnić ją gruboziarnistym piaskiem warstwa ok 10cm wymieszana z gruntem. Oczywiście plany wyszły inaczej ponieważ finanse się skończyły a na trawnik nie mogłem już dłużej czekać więc na 400m2 zostało wysypane tylko 30ton piasku a powinno być co najmniej 60 ton. Co do chwastów to ile bym nie pryskał i nie wyrywał to i tak one cały czas wychodziły dopóki trawnik porządnie się nie zagęścił. Po dwóch latach trawnik jest tak zbity że jak przez kilka dni nie pada to nie mogę wbić zraszacza. Teraz wiem że na wymieszanie gleby gliniaste powinienem dać co najmniej 3 wywrotki piasku czyli ok 90 ton. Poza grzybkami w trawniku i zbitym podłożem trawnik rośnie jak szalony.
eVka 15:29, 07 lip 2017


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Ja wybieram każdy korzonek na ile mogę, najpierw z grubsza wiekie chwasty z darnią starą zdarłam łopatą a teraz widłami amerykańskimi przetrząsam po kilka razy w jednym miejscu ziemię i wybieram korzenie, małe wielkie, kamyczki. Generalnie zamuje to mega dużo czasu i nie wyobrażam sobie robienia tego na dużym areale. Mam w sumie 200m2 do ogarnięcia a i tak wydaje mi się to niemożliwe do wykonania.Ale niestety jak zostana korzenie w ziemi to chasty szybko wybiją.
____________________
Braga 10:36, 08 lip 2017

Dołączył: 05 lip 2017
Posty: 4
Ja mam 1100 m2 więc wybieranie ręczne to trochę ponad siły Stąd mam pomysł aby te korzenie przemielić glebogryzarką i zakryć folią.
Adison 22:40, 09 lip 2017


Dołączył: 06 cze 2017
Posty: 188
insomnia napisał(a)
Tak po roku wygląda trawa na podłożu gliniastym a wszystko dzięki radom Pani Danusi a to dopiero początek naszej przygody





przekaż proszę te mądrości! też mam podłoże gliniaste
____________________
Zmienny ogród Ady
Braga 10:00, 11 lip 2017

Dołączył: 05 lip 2017
Posty: 4
Z tego co wyczytałem to:

- piach 10 cm i humus
- przejechać glebogryzarką, żeby wymieszać

Z tego co zrozumiałem to i tak może się glina zbrylać i wysychać. Trzeba nakłuwać aeratorem żeby spulchniać i podlewać aby zachować wilgoć.
Co roku nakłuwanie rurkami i piaskowanie.
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/106/1064704/original.jpg

Ale zależy jaka glina jest.

Kozioleczek4 11:57, 13 sie 2017

Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 4
Witam forumowiczów,

W związku z położonymi tynkami i przerwą na budowie zacząłem porządkować działkę. Mam do założenia około 600m2 trawnika. Ze względu na podłoże gliniaste zdecydowałem się nawieźć 4 wywrotki piasku o frakcji 0-4. Wszystko rozplantowałem co dało warstwę piasku około 10-12cm. No i pomysły pomysły pomysły. Wymyśliłem przejechać wszystko agregatem uprawowym z zębami 30 cm w głąb tak, aby wszystko wymieszać. Do końca sierpnia wysieję łubin niebieski ( jednoroczny ) i jak wzrośnie to na listopad lub na wiosne chciałbym to skosić i jeszcze raz przejechać agregatem. Później to wiadomo: lekkie równanie itd oraz wysiew trawy na wiosne. Czy taki tryb rozumowania jest ok? Czy na taką mieszankę trzeba nawieźć jeszcze jakiejś czarnej ziemi?? Jaka mieszanka traw byłaby najlepsza na takie podłoże? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i rady.

Pozdrawiam
Gardenarium 12:01, 13 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Można do tego mieszania dodać kompostu, ale nie warstwą, tylko wszystko musi być połączone.

Nastepnie po tym wszystkim odczekać i opryskać nawet dwukrotnie, aż wzejdą chwasty. Bo będziesz miał pół na pół z chwastami trawnik.

Jeszcze dodam, że glina glinie nierówna, czasem gliną określają martwicę glebową
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kozioleczek4 12:04, 13 sie 2017

Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 4
Napewno jest to glina jak łubin zetne przed zimą, pierwsze chwasty spryskam na wiosnę to kiedy mniej więcej wysiew zrobić?
Gardenarium 12:13, 13 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Łubin trzeba zaorać, chyba że jest wielki, to agregatem pociąć, a potem przyorać. Odczekać wiosny i zobaczyć co wyrasta. A kiedy to będzie, to nie wiem, bo w tym roku to w maju byłoby za wcześnie, zależy jaka wiosna będzie.

Wyrosną chwasty, opryskać, przejechać broną rotacyjną czy czyms innym, znowu odczekać i opryskac. Poczytaj watek o chwastach w trawniku, to zobaczysz co cię czeka.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:13, 13 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Łubin trzeba zaorać, chyba że jest wielki, to agregatem pociąć, a potem przyorać. Odczekać wiosny i zobaczyć co wyrasta. A kiedy to będzie, to nie wiem, bo w tym roku to w maju byłoby za wcześnie, zależy jaka wiosna będzie.

Wyrosną chwasty, opryskać, przejechać broną rotacyjną czy czyms innym, znowu odczekać i opryskac. Poczytaj watek o chwastach w trawniku, to zobaczysz co cię czeka.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/3513-chwasty-w-trawniku
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies