Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Pszczelarnia 14:50, 05 kwi 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Cena gleby uprawianej bez kamieni, "czystej" pod trawnik kształtuje się w granicach 45 zł - 17 zł za ok. tonę (m3). Na Dolnym Śląsku.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
berolina 20:00, 15 cze 2012

Dołączył: 08 kwi 2012
Posty: 151
A ja mam pytanie dot. trawnika na ziemi gliniastej, bo już nie mam sił do pielęgnacji. Naczytałam się, że trzeba taką glebę przekopać z ziemią ogrodową i piaskiem. Przekopałam z ziemią ogrodową z worków, dodałam trochę piasku, ale ziemia i tak jest zbita (zdecydowanie za mało piasku, niestety). Zła jestem, bo sąsiad postanowił się nie przepracować i na tą glinę wysypał ziemi z worków, ubił, wysiał i ma fajną trawę. Ja sie narobiłam jak wół i trawa jest do bani. Słabo rosnie, zżółkła, myślę że za dużo podlewałam, bo nawożę co 3 tygodnie... czy jestem już skazana na taką nieciekawą trawę? czy porządna aeracja z piaskowaniem jest w stanie spowodować, że coś jeszcze będzie z tego trawnika? jak w takim razie nawadniać trawę z takim podłożem, w okresach bez deszczu np. co 3 dni? już nie wiem co robić nawożę, podlewam, koszę, a i tak jest do bani
____________________
Ola, Chusteczkowy ogród Beroliny, Chusteczkowy przedogródek
Sebek 20:25, 15 cze 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Może spróbuj z ty piaskiem i aeracją, a do tego spryskaj trawnik rosahumusem, pomaga
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
berolina 20:32, 15 cze 2012

Dołączył: 08 kwi 2012
Posty: 151
Sebek, dziękuję za szybką odpowiedź, spróbuję jeszcze piaskować, aerację robiłam już 2 razy
____________________
Ola, Chusteczkowy ogród Beroliny, Chusteczkowy przedogródek
Sebek 20:38, 15 cze 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
No może to właśnie przez to, że mu spokoju nie dajesz Trawnik potrzebuje czasu
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 21:57, 15 cze 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ponakłuwaj go takim aeratorem z rurkami, potem przegrab piasek aby wpadł w te dziury.





Albo takim





To jest o takim napowietrzaniu i co ono daje. Są rysunki przekroju trawnika

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/306-napowietrzanie-trawnika
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
krepek 15:26, 02 lip 2012

Dołączył: 21 mar 2012
Posty: 14
Witam, Podłącze sie pod temat; też mam podłoże gliniaste, obecnie jest rozplantowana ziemia, która pochodziła ze ściągnięcia humusu z kawałka łaki czy pola stanowiącego drogę dojazdową do posesji. Rosła na niej trawa. Rozplantowanie było na starym podłożu też gliniastym na którym rosła trawa(nowa ziemia przykryła starą wraz z trawa). Gubość obecnej warsty to jakieś max 10 cm. Chciałbym to teraz zaorać aby móc powybierać śmieci kamienie itp rzeczy. Następnie zbronować i przelecieć glebogryzarką. Kiedy mogę wysypać piasek i ewentualnie troche czarnoziemu aby wymieszał sie z gliną? Czy przed siewem mogę "nanieść" jakieś wapno lub inny "wspomagacz" do rozwoju trawy? pozdrawiam
Sebek 19:18, 02 lip 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Jasne - jak będziesz orać to wysyp warstwę piasku - bez czernoziemu. Najlepiej zastosuj czarnoziem przed siewem, aby trawa do kiełkowania miała bogate podłoże. A wapnowanie też się przyda, ale nie przed samym siewem, niech się rozpuści
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
GosiaZar 14:37, 04 maj 2013

Dołączył: 29 kwi 2013
Posty: 3
Jeśli chodzi o wapno to korzystam tylko i wyłącznie z wapna kredowego.
IzaS 13:14, 11 kwi 2014

Dołączył: 08 maj 2013
Posty: 41
Prosze o poradę
podłoże glinaisate -żótta glina po wyschnięciu twarada że nawet widły nie wchodzą
planuje 10 cm piasu kopanego i razem przemielić glebogryzarką.
póżniej zwalować nawieżć carnoziemu i wtedy trawa.
Czy dobrze kombinuję?
____________________
Wymarzony ogród Izy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies