Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Joana 12:27, 12 maj 2016

Dołączył: 02 maj 2016
Posty: 3
Uzupełniam wiedzę, więc i o trawniku poczytam.
U mnie:
trawnik będzie stosunkowo niewielki - ok. 300 m2, o nieregularnym kształcie. Podłoże z ziemi klasy III nadsypanej nad pierwotny poziom ok. 20-50 cm (działka ze spadkiem, część została wyrównana i tam jest głównie trawnik). Niestety, z braku wiedzy i czasu i pieniędzy (trwała budowa) ziemia nie została wzbogacona piaskiem ani nawozem. Teraz zbita jest dość mocno i trawa ogólnie rośnie słabo. Generalnie trawa została zasiana głównie po to, żeby ziemia się nie pyliła i było choć trochę zielono.
W tym roku zakładam głównie rabaty. Trawnik zostawiam raczej na przyszły, ale...
Gdybym chciała zakładać go od nowa zapewne trzeba byłoby ściągnąć całą murawę (300 m2), co nie bardzo mi się uśmiecha.
Obecnie trawnik jest w wielu miejscach obniżony w stosunku do obwódek granitowych, ma różne zagłębienia i nierówności. Zastanawiam się w związku z tym, czy mogłabym sukcesywnie dosypywać piasku/humusu/kompostu i rozgrabiać go po trawniku tak, aby piasek (czy inne) wpadały pomiędzy źdźbła trawy nie przerywając jej wzrostu, ale zmuszając do 'wyciągania się w górę'. Poziom trawnika podnosił się już na lepszym podłożu.

Nie zależy mi na pięknym, tylko użytkowym trawniku. Chciałabym go wzbogacić, zrobić lepsze warunki do wzrostu trawy jednocześnie nie tracąc tego co jest. Ale może to nie ma sensu?
____________________
Joana - Moja długa droga do domu (i ogródka): http://www.dlugadrogadodomu.blogspot.com
Shna 00:00, 14 maj 2016


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 24
Witam,
podepnę się pod wątek.
Dopiero zaczynam przygodę z działką. Na początek trawa.

Mamy z mężem ogromny dylemat i proszę o każdą opinię. Naczytałam się sporo i mam niezły mętlik.
Jesteśmy nowymi włścicielami działki ROD ok. 500 m2 z ,,trawą" i różnymi chwastami nieuprawianą od lat , bez ogrodzenia jeszcze.
Ziemia to niestety typowa glina (wilgotna lepi się, sucha jest b. twarda i pęka). Jakoś ten niby trawnik rośnie na niej, ale zakładamy od nowa, są spore nierówności i wgłębienia i pęknięcia.

Nasze pomysły to:
1) 3 maja spryskane wszystko raundapem, czekamy 3 tyg.

2) Chcieliśmy wyrównać koparką ,ewentualnie to przeorać glebogryzarką?
Ale boję się, że odsłonimy całą paskudną twardą glinę.
Nawieść piachu oraz ziemi i wsiać trawę zgodnie z zasadami.
Jaka ziemia najlepsza -czarnoziem?

3)A może na zniszczoną trawę raundapem ,od razu można nawieść ziemni,
wyrównując za razem nową ziemią zagłębienia i nierówności ??? Ale moą pewnie chwasty jeszcze się przebić pewnie?

Chcemy zdążyć z wysiewem na początku czerwca, nie za późno?
Gardenarium 12:05, 15 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie stosować tego cholerstwa.
Po deszczu, albo obfitym podlaniu terenu (zmięknie nieco glina) przekppać ziemię widłami szerokozębnymi, wybrać chwasty z korzeniami. Nawieźć torfu z worków, a najlepiej kompostu z piaskiem. przekopać, rozmieszać, przegrabić.

Użyć glebogryzarki do mieszania.
Na swoim terenie nie używać mocnych herbicydów.

Punkt 3 - nigdy tak nie rób, warstwy trzeba ze sobą połączyć..

Na glinie trawnik nie urośnie, musisz rozbić to właściwymi zabiegami i użyźnieniem, poprawą struktury.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Shna 22:26, 15 maj 2016


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 24
Bardzo dziękuję za podpowiedzi.
Zanim usuniemy starą ,, trawę" musimy jeszcze wyrównać teren koparką, bo nierówności są znaczne , a ręcznie to prawie nie wykonalne. Plusem jest, że działka ze skosem leciutkim i w związku z tym może woda na tej glinie nie powinna stać.Chyba ta glebogryzarka pójdzie w ruch. W Szczecinie mają być deszczowe dni to by łatwiej było.

1) może ktoś wie ile nawieść piachu potem , czy drobnego żwirku (zależy jak cenowo) na 500m2 ? ? ? Myślimy o wywrotce 12t.

2)a ile ziemi , p. Danuto radzi pani torfu z worków, ale myślimy raczej więcej nawieść może 2X po wywrotce 12t. Nie lepszy czarnoziem? (Dużo osób go poleca.)

3)Czy bez użyźnienia trawa sobie nie poradzi? Może po wzroście trawy posypać jakimś nawozem gotowym?
tuchan 15:10, 16 maj 2016


Dołączył: 12 lip 2015
Posty: 91
Nie zgadzam się z opinią że na glinie nic nie urośnie. Glina glinie nie równa. Taka żółta w kolorze piachu rzeczywiście jest słaba i trzeba ją uzdatnić, ale taka w kolorze szarym to całkiem niezła ziemia. Wiem bo mam i taką i taką. Wiem, bo nawoziłem warstwę 70 cm już parę lat temu, ale i w tamtym roku. Wiem, bo mi rośnie trawnik, drzewka owocowe i iglaki - mogę dać zdjęcia. Zanim nawiozłem wahałam się, a moje obawy rozwiał starej daty ogrodnik, krótką twierdząc, że "glina nie jest złą ziemią". Zła ziemia to żółty piach. Z gliną są inne problemy przy zakładaniu trawnika np. przy wałowaniu.
____________________
Shna 23:45, 16 maj 2016


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 24
Każda opinia jest cenna. Trudno mi kolorystycznie określić jaka jest? Ale po wykopaniu wodomierza dookoła wkopanej beczki jest twarda trudno ją rozbić , wilgotna daje się formować w zbitą bryłę i tak zastyga.

Mamy zamiar nawieźć na te 500m2, jesli dobrze liczymy:
W sumie ok 50m3 ,warstwa ma być ok 10cm ( 500m x 0,10cm= 50m3)
1) wywtotkę 24t, czyli 15m3- piasku
2) dwie wywrotki ziemni ogrodowej- 2x po 15m3= 45m3

-Mają akurat piasek żółty bez pyłu o średnicy 1,5mm za 18zl za tonę- czy ktoś wie czy taka granulacja może być????
Bo jest możliwość na grubszy, ale już za 30zl za tone. To trochę już dużo, więc myślimy o tym pierwszym.

- A ziemię polecił nam ten sam sprzedawca za 36zl za tonę (ceny z dowozem).
ogrodową z łąki, wierzchnia warstwa, ale przesiana z darni, koloru brązowego. Mówi, że lepsza niż czarnoziem , który często po wyschnięciu jest zbity i pęka. ma go też w tej cenie.

Proszę doświadczonych może macie takie ziemie , czy faktycznie ogrodowa lepsza?
No i ta granulacja piachu???
kolcero 11:34, 17 maj 2016

Dołączył: 16 mar 2014
Posty: 43
tuchan napisał(a)
Nie zgadzam się z opinią że na glinie nic nie urośnie.

Zgodzę się. Mam trawnik na glinie, a co za tym idzie określone problemy. Ale trawa rośnie ładnie, tylko trzeba o nią właściwie dbać.
____________________
tuchan 17:01, 17 maj 2016


Dołączył: 12 lip 2015
Posty: 91
Cieszy mnie ta ostatnia opinia, bo dowody mówią same za siebie.

Jeżeli chodzi o pytanie dotyczące nawożenia działki to ja mam doświadczenie. Nawiozłem na swojej i rozgarnąłem 12 przyczep 24 tonowych. Około 90% to była szara glina, którą otrzymałem za darmo. U mnie (okolice Ciechanowa) za 24-tonową ciężarówkę ziemi nieprzesianej tzn. takiej w której trafiają się korzenie, kępy trawy i kamienie trzeba zapłacić 300 zł. W tym wliczony jest dowóz - 25 km w jedną stronę. To najtańsza cena jaką znalazłem w tamtym roku. Czyli za tonę wychodzi 12,5 zł. Ziemię widziałem, nie był to piasek, czy gruz. Normalna ziemia tzw. humus z mankamentami o jakich pisałem wyżej. Jeżeli masz do wyboru humus czy torf (pewnie o to Ci chodziło, jak pisałaś że wysycha) to weź humus. Humus nie opada, nie wysycha, nie trzeba go mieszać z ziemią. Ja bym kupił humus i przekopał z tą gliną, nie wiem po co ten piasek. W sumie to niewielka działka, więc pewnie bym załatwił sprawę ręcznie. Z drugiej jednak strony nie widzę tej gliny, więc nie wiem co to konkretnie jest. Pogodę masz idealną - ziemia mokra, bo jak glina wyschnie tak jak w tamtym roku w sierpniu, to tylko kilof. Nie żartuję. Tak walczyłem w wykopie pod betonową wylewkę.

Dodaję zdjęcia tego samego fragmentu działki ze stycznia i maja 2016 r. Jesienią za późno wysiałem trawę, bo późno miałem nawiezioną ziemię, stąd nie zdążyło się zagęścić, ale za to widać że jest to 100% glina.
____________________
Shna 00:59, 18 maj 2016


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 24
Tuchan, bardzo pomocny post- dzięki wielkie. Zdjęcia dodały nam sił i optymizmu Taką trawę byśmy chcieli)
Spróbuję do weekendu fotki wstawić, tej mojej gliny, działki

Patrząc na ceny jakie podałeś b. niskie, przepraszam ,ale pomyliłam się w przeliczeniu u siebie( b.póżno piszę). Za 15m3/25t sprzedawca podał cenę za ogrodową 550zl, co daje 22zl , a nie 36zl. Sorki

Ta ogrodowa, to fakt nazwa humus. Jeśli to prawda i sprzedawca nie ściemnia. My się nie znamy.

Pytasz po co piach, otóż czytam już na różnych forach, stronkach i większość osób poleca właśnie nasypanie warstwy piachu na glinę w celu jej rozrzedzenia, przepuszczalności, aby woda nie stała. Na trawę się nawet sypie się piasek(tak wyczytałam).

Tylko cały czas nie wiemy ,jaki ten piach brać, aby bez sensu nie nawieść?
Czy te 1,5mm średnica ziaren to ok ??? Bez jakiegoś pyłu, jak to sprzedawca określił. Proszę o radę , bo czas leci, za ok. tydzień mamy już zwozić piach i ziemię.
kolcero 05:48, 18 maj 2016

Dołączył: 16 mar 2014
Posty: 43
Nie wiem a nawet watpię, czy nasypanie piasku na glinę bez mechanicznego ich zmieszania spowoduje jej rozrzedzenie i zwiększenie przepuszalaności.
Na zachętę 3 letni trawnik na glinie

____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies