Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Gardenarium 07:41, 18 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trzeba zmieszać aby warstwy połączyć, rozluźnić glinę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
tuchan 13:07, 18 maj 2016


Dołączył: 12 lip 2015
Posty: 91
Skoro chcesz mieszać glinę ze żwirem, to posłuchaj Danusi, ma doświadczenie w tej materii. Ja tak nie robiłem. Powiem szczerze, że pierwsze myśli jakie miałem jak zobaczyłem moją ziemię, to - dziękuję, postoję. Pomyślałem, że zrobię sobie na działce jakąś słabo przepuszczalną grubą warstwę, że w czasie deszczu będzie się lepiła do butów, że słabo będzie rosła trawa. Miałem jednak możliwość otrzymania gliniastej ziemi za darmo, a do nawiezienia było sporo bo 12 samochodów. Więc skorzystałem, myśląc że "najwyżej" sypnę na to humus. Szybko zaczęły jednak rosnąć chwasty, ceny humusu były duże, więc na próbę (a na początku przywiozłem 5 przyczep) zasiałem na tym trawę. Okazało się, że moje obawy były nieuzasadnione. Trawa rosła pięknie, tak samo drzewka. Nic się nie lepiło. Problemem było natomiast walcowanie, bo glina jak to glina lepi się do walca, do tego lepią się nasiona trawy itd. Potem problemów już praktycznie nie miałem. Poza może jednym - w glinie żyje dużo dżdżownic. Po opadach deszczu bardzo dużo ich wyłazi. Pchają się wszędzie, np.na wylewki betonowe, do blaszanego garażu i tam jak nie zdążę ich zdjąć zasychają. Dżdżownic jest nieporównywalnie dużo więcej niż u sąsiadów czy moich rodziców. W związku z tym działkę po deszczach regularnie odwiedzają zastępy gawronów. Nie wiedziałem co jest grane. Dopiero w internecie poczytałem, że jak pada, to one duszą się w glinie i wyłażą na powierzchnię. Człowiek z jednej strony się cieszy, że ma tyle dżdżownic, z drugiej strony te "wyłażenie" to mim zdaniem jedyna jak dotąd zauważalna wada gliny.

Co do mojej ceny, to taką znalazłem u człowieka który miał kilkanaście ciężarówek pracujących przy budowach dróg. Jeżeli gdzieś jest jakaś budowa, kopią staw i zrywają humus, to warto tam się "zakręcić". Normalnym jest, że w jakimś składzie cena będzie 3 x taka
____________________
Shna 22:44, 18 maj 2016


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 24
Witam,
piękny trawnik, znowu mamy dowód, że można

Raczej przekopiemy, albo widłami, albo glebogryzarką. Ale wyjdzie z tych 10cm co chcemy nawieźć ok.3 cm piachu, a 6 cm ziemi. Nie wiem, czy 3cm to w ogóle coś da?
tuchan, raczej odradza piach, a ty kolcero dawałeś, czy nie? Czy może ziemia nawieziona była?

Jeszcze jedno pytanie:
A nie jest mokro, nie stoi woda po deszczach , na waszych trawnikach? Macie jakiś drenaż może?


tuchan 15:00, 19 maj 2016


Dołączył: 12 lip 2015
Posty: 91
Ja nie odradzam piachu. Ja po prostu tak nie zrobiłem i nie mam doświadczenia z mieszaniem gliny z piaskiem. U mnie "zadziałało bez". Jeżeli chcesz tak zrobić, to posłuchaj Danusi. Na pewno się nie myli.
____________________
Shna 22:03, 19 maj 2016


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 24
Dzięki, za odpowiedz tuchan.

Teren wyrównany, darni tez sporo usuniętej, teraz glebogryzarka. Zamawiamy piach, jeszcze raz glebogryzarka i ziemię ogrodową na to.

Obiecałam zdjęcia, oto moja glina

Jeszcze raz dziękuję za podpowiedzi i zainteresowanie.
Shna 22:21, 19 maj 2016


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 24
Mam nadzieję, że niedługo też pokażę zielone zdjęcia tego kawałka Trzeba zakasać rękawy....
kolcero 08:18, 20 maj 2016

Dołączył: 16 mar 2014
Posty: 43
Shna napisał(a)
Witam,
Nie wiem, czy 3cm to w ogóle coś da?
tuchan, raczej odradza piach, a ty kolcero dawałeś, czy nie? Czy może ziemia nawieziona była?




Ta moja ziemia, to dawne grządki uprawowe, wiec jest wierzchnia warstwa gleby (30-40 cm) wyglądającej jak gleba. Ale bardzo słabo przepuszczalnej, za to doskonale 'lepialna'. Nie mieszałem jej z niczym, jedynie zasiew trawy oparłem na cienkiej warstwie podłoża do trawników.
Taka była moja ówczesna wiedza (a raczej jej brak) na ten temat
Teraz muszę to nadrabiać pielęgnacją trawnika, głównie aerowaniem i stopniowym piaskowaniem.

PS. Moja ziemia po przekopaniu wygląda podobnie
____________________
Shna 13:56, 20 maj 2016


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 24
Rozumiem, dzięki.
Dziś rozmawiałam z facetem co przywiezie nam ziemię. Opisał tą ogrodową jako dość sypką, brązową,z pastwiska gdzie trawa rosła, także odradza piach akurat do tej jego ziemi. Mamy zobaczyć po 1 wywrotce i ewentualnie jak chcemy to dwie następne przemiesza z czarnoziemem.
Ale do trawnika właśnie taka przepuszczalna będzie chyba ok.

Jak myślicie 10 cm jak nawieziemy, powinno wystarczyć trawce?
kolcero 21:25, 20 maj 2016

Dołączył: 16 mar 2014
Posty: 43
Raczej zapytałbym, czy to poniżej tych 10cm ma wystarczająca przepuszczalność, żeby przy dłuższych i intensywniejszych opadach nie było pola ryżowego
____________________
Shna 23:03, 20 maj 2016


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 24
Poniżej to glina, ale mamy spadek, terenu na działce i woda nie stoi.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies