Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Basen lub staw kąpielowy

Pokaż wątki Pokaż posty

Basen lub staw kąpielowy

Kac_per 22:24, 10 maj 2015

Dołączył: 25 mar 2015
Posty: 8
Pisząc o betonowym kręgu na basen miałem przed oczami to

foto z https://www.pinterest.com/pin/184999497170194310/
Paster 18:42, 08 cze 2015


Dołączył: 05 sie 2013
Posty: 16
Witajcie,

Długo szukałem odpowiedniego miejsca na forum, aby napisać o moim problemie. Obecny wątek również nie do końca do tego pasuje, a poniżej wyjaśniam dlaczego tak jest.

Od 2 lat jestem posiadaczem pięknego domu z dużym ogrodem, na środku którego wcześniejszy właściciel wybudował basen pokaźnych rozmiarów. Konstrukcja ma na pewno przeszło 8 lat, od 5 lat niewykorzystywana. Już nie chcę dodawać, iż zaprezentowana na poniższych zdjęciach konstrukcja podniosła wartość domu w momencie zakupu, jednak na pewno stworzyła na starcie duży problem, który utrzymuje się do dziś dnia.

Chciałbym wreszcie pozbyć się basenu. Czy ktoś z Was ma jakiekolwiek doświadczenie z likwidacją tego typu atrakcji? Zaznaczam już na wstępie, że nie interesuje mnie renowacja ani pomniejszenie basenu. Jego obecny stan jest krytyczny (około 0,5 metra organicznych zanieczyszczeń na dnie, niszczejąca konstrukcja niecki (drewno), stara i częściowo zniszczona infrastruktura, niekompletny osprzęt: brak pompy, stare filtry, nieużywana od lat instalacja).

W wstępie zaznaczę, że basen jest zasilany wodami gruntowymi. W zeszłym roku postanowiłem opróżnić nieckę i wypompowałem większość wody. W ciągu niespełna tygodnia woda ponownie wypełniła basen. Likwidując ten obiekt chciałbym zrobić to profesjonalnie unikając jakichkolwiek błędów. Myślałem o zasypaniu go gruzem bądź ziemią z z wykopów, których w mojej okolicy nie brakuje. Pojawia się jednak problem z wodami gruntowymi. Boję się, że stworzę wielką studnię. Z drugiej strony likwidacja ścian basenu zagrozi zawaleniem się jego brzegów wraz z dość ładnie wyglądającym piaskowcem wokół niego.

Cel, jaki chciałbym osiągnąć, to pozostawienie utwardzonej części wykonanej z piaskowca i zastąpienie niecki trawnikiem z utwardzoną częścią pod rozkładany sezonowo basen na stelażu.

Jak widać na zdjęciach, niezabezpieczony piaskowiec niszczeje. Na części terenu podjąłem już pewne prace porządkowe, lecz to kropla w morzu potrzeb. W zeszłym roku zabezpieczyłem teren płotkiem sztachetowym przed dziećmi i tak mam do dziś dnia. Póki co basen stanowi dom dla parki kaczek




























Dziękuje za wszelkie rady i pozdrawiam!
Piotrek
____________________
aga_szsz 08:18, 28 lip 2015


Dołączył: 11 lis 2013
Posty: 2924
Czy ktoś miał jakieś doświadczenie z basenami tzw. kanadyjskimi z metalowej konstrukcji i folii? Jak z ich użytkowaniem, trwałością? Czy jest problem z samodzielnym montażem?

____________________
Minimalizm z odrobiną romantyczności
ariel 13:15, 21 wrz 2015


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3
Ja mam takie podejście do tematu, że raczej zostawiłbym montaż fachowcom, ale teoretycznie nie jest to zbyt skomplikowane, trzeba mieć po prostu osobę albo dwie to pomocy, żeby to wszystko sprawnie poszło. Warto natomiast odpowiednio przygotować podłoże pod tak taki basen. Tego typu baseny są montowane najczęściej na piasku lub wylewce betonowej. Teoretycznie można je też wkopywać do gruntu, ale to już wymaga znacznie więcej czasu. Jeszcze jest taka sprawa, że czasami po kilku latach zaleca się wymianę folii w basenie.
maciek233 08:09, 02 gru 2015

Dołączył: 02 gru 2015
Posty: 3
grubszą część ziemi wykop a resztę zasyp drobnym piaskiem
____________________
oliwkowa 21:11, 25 sty 2016

Dołączył: 25 sty 2016
Posty: 4
Kurcze ja bym takiego basenu chyba nie zasypywała, lepiej wsiąść fachowca i remontować. Piękny jest. Moje marzenie taki basen w ogrodzie. Choć osobiście ostatnimi czasy zafascynowana jestem basenami drewnianymi.
na pewno widzieliście takie. Modne za granica, w Polsce coraz częściej też je widuje. A mnie się tak bardzo podobają.
sonia 15:12, 10 lut 2017


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 3
Ja mam plastikowy basen ale taki mały. Dałam pod niego kawałek zielonej wykładziny, coś jak sztuczna trawa. Całkiem fajnie to wygląda, nie odcina się . Chociaż to tymczasowe rozwiązanie, w tym roku chciałabym go wkopać w ziemię.
bql3 21:22, 29 cze 2017


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 1274
witam,

- przeglądając wcześniejsze wpisy w tym temacie zauważyłem że panuje przekonanie iż trzeba mieć nie wiem jak wielki ogród aby posiadać basen a to błędne podejście. Więc dla osób które nie koniecznie są posiadaczami dużych ogrodów opcja basenu w compactowym wydaniu umiejscowiona na małym ogrodzie:








cdn...
____________________
Chashitsu - herbaciarnia japońska,ogród trójkątny
bql3 21:31, 29 cze 2017


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 1274
i kolejne ujęcia:



temperatura wody 37C




cdn...
____________________
Chashitsu - herbaciarnia japońska,ogród trójkątny
bql3 21:37, 29 cze 2017


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 1274







pozdrawiam
Jan
____________________
Chashitsu - herbaciarnia japońska,ogród trójkątny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies