Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki cisów, cis - Taxus - misecznik cisowiec

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki cisów, cis - Taxus - misecznik cisowiec

Adela 10:43, 08 cze 2017


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Mazan napisał(a)
Adela

Obserwuj codziennie ze szkłem powiększającym. Jeśli zauważysz drobne białe kreseczki /punkciki/ na igłach czy pędach stosuj oprysk dokładnie środek krzewu, żeby 'hodowla' nie rozwinęła się nadmiernie.
Pozdrawiam


Walerku, pięknie dziękuję za rady.
Przerażona jestem w tym roku inwazją szkodników.
Pozdrawiam
____________________
Ela - Moja ostoja
gardenfun 19:13, 12 cze 2017

Dołączył: 07 cze 2017
Posty: 10
Witam.
Ja wczoraj opryskałem swoje cisy Polysectem 005 SL.
Też zauważyłem dużo miseczek, a biorąc pod uwagę fakt, że trucizna w roślinie utrzymuje się około 3 tygodni, to nie powinno się "przegapić" momentu wyklucia larw.
Za trzy tygodnie planuję powtórzyć oprysk ale tym razem Mospilanem.
To są moje początki w uprawie cisów, tak więc bardzo chętnie skorzystam z wiedzy forumowiczów i proszę o ewentualne uwagi co do mojego sposobu walki z tymi robalami.
U mnie miseczek jest tyle (oczywiście w najgorszych miejscach)
Dagmara05 20:14, 20 cze 2017

Dołączył: 20 cze 2017
Posty: 1
Witam,
czy może mi ktoś doradzić, na pewno mam tarczki na cisach, cisy kupione na początku kwietnia wysokości około 180cm, 60szt. Czy te szkodniki były już na cisach? Czy mogę złożyć reklamację do ogrodnika, gdyż zapłaciłam za nie bajeczną sumę, a teraz mi się strasznie osypują i wyglądają masakrycznie. Jestem już po pierwszych opryskach (18.06), ale czy uda mi się je odratować?
Proszę o radę
alis 09:29, 05 maj 2018


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Cisy kupiłam kilka dni temu a dzisiaj odkrycie-misecznik
Co na tym etapie można zrobić?



Czy ten szkodnik może przedostać się na inne cisy? mam ich trochę i nie chciałabym, aby zaatakowane zostały przez to paskudztwo
Obejrzałam pozostałe cisy, są czyste.
Proszę o radę
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
Toszka 11:21, 05 maj 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jeśli się da to zbieraj ręcznie. Delikatnie zeskrobuj. Przy małej ilości cisów to mozliwe do wykonania. Musisz być dokładna. Potem dokładnie spryskaj Calypso+Kohinor. Czerwiec-lipiec ponowny orysk i wiosną obowiązkowy po całości Promanal.
Nauka na przyszłość - w momencie zakupu dokładnie oglądać
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
alis 12:57, 05 maj 2018


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Dziękuję Toszka :*
To fakt, nauka na przyszłość. Na szczęście to kilka cisów i jeszcze małe, biorę się do roboty zatem.
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
Kokesz 07:52, 16 cze 2019


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6688
A jak się te jajeczka z miseczki wysypią przy zdejmowaniu to larwy przeżyją?
Pytam bo nie wiedząc jeszcze co to rozgniotłam taką miseczkę i wysypały sie na korę?
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kairu 07:47, 27 kwi 2020


Dołączył: 24 sty 2013
Posty: 132
Posadziłem jesienią cis pośredni hicksii. Sadzonki posadzone w dość przepuszczalnej ziemi. Dołki w momencie sadzenia zaprawiono ziemią uniwersalna mieszając z gruntem rodzimym. Dodano również hydrozel. Niestety drzewka od kilku tygodniu nie wyglądają dobrze. Podlewane są regularnie. Bytowania miś misecznikow również nie widać. Proszę o pomoc.




____________________
Irek - Ogród, a może coś więcej....
malgol 20:05, 18 maj 2020


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
W niedziele poczochralam mój żywopłot z Cisa i w środku krzewu odkrylam taki stan

Gałązki się nie obsypuja tylko są prawie biale jakby z braku światła. Miseczek nie zauważyłam, w korzeniach też nie ma korytarzy, nic nie podgryza. W ubiegłym sezonie posypane były dolomitem. Co to może być?Proszę, poradzcie cos
Poprawka: jednak te białe igły się obsypuja
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
Wani 21:13, 21 maj 2020


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
W zeszłym tygodniu odkryłam w moich cisach misecznika : nie pojedyńcze sztuki a całą inwazję Cisów w żywopłocie mam łącznie jakieś 200 sztuk, najstarsze sadzone dwa lata temu, ostatnie w tym roku. Najwięcej misecznika jest w tych najstarszych, regularnie ciętych i pięknie zagęszczonych cisach. Co ciekawe nie widać żeby coś im dolegało.
Przeczytałam wątek od początku i chyba wiem co mam robić. W związku z tym że na oprysk za wcześnie zaczęłam od "czyszczenia" strumieniem wody. Strasznie dużo czasu to zajmuje, plecy bolą od schylania się nad roślinami, o ilości wody już nie wspominam. Mam nadzieję że ma to sens.
Wkleję kilka zdjęć najbardziej zaatakowanych gałązek :


Co ciekawe cisy wyglądają tak, w sumie to teraz jeszcze bardziej miśkowate są bo zdjęcie robiłam tydzień temu :

Myślę że skoro miseczek jest tak dużo to musiały się pojawić już w zeszłym roku, jak ja mogłam tego nie zauważyć?

Czy ktoś mógłby opisać swoją walkę z tym dziadostwem aż do pozbycia się dziadów? Czy skoro zaczęłam działać to zwycięstwo mam w kieszeni czy sprawa jest trudna? Czytałam że oprysk zatruwa soki roślin, czy to znaczy że jak nie dotrę do wszystkich gałązek to i tak powinnam wybić larwy? Cisy są naprawdę gęste, no i dużo ich.
Pozdrawiam czytających, postaram się raportować postępy
____________________
Ania Pod bosymi stopami
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies