Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki cisa, cis - zamieranie pędów cisa

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki cisa, cis - zamieranie pędów cisa

jaki24 11:02, 20 kwi 2018

Dołączył: 08 maj 2017
Posty: 9
W zeszłym roku na początku maja zamiescilem w wątku choroby i szkodniki bukszpana zdjęcia mojego chorego bukszpana.Mazan podpowiedział, że to zamieranie pędów i liści. Pomimo zalecanych oprysków nie wygrałem. W tym roku na wiosnę wyciąłem te bukszpany i w przeciągu kilku dni posadzę w te same miejsca cisa hicksi. Czy przed posadzeniem nowych krzaków powinieniem w jakikolwiek sposób odkazić glebę a jeżeli tak to jakim środkiem czy też sposobem, czy jedynie zmieszac z podłożem ogrodniczym.
Bardzo proszę o poradę
mkasia 23:30, 17 maj 2020

Dołączył: 18 kwi 2016
Posty: 78
Mazanie, co kupic najlepiej na zamieranie pedow cisa? Spryskalam topsinem, za ile dni kolejny oprysk i czym? Prosze o pomoc
Rejzi 11:20, 18 mar 2021


Dołączył: 18 sty 2018
Posty: 633

Wie ktoś co dolega moim cisom? Już kilka lat tam rosną. W zeszłym roku jednego wymieniliśmy bo uschnął, teraz na kolejnych żółkną igły. Czy to jest zamieranie pędów? Dodam że woda korzeni nie zalewa, rosną na górce i woda nigdzie nie stoi.
____________________
Teresa nowy ze starego, Mały przedgródek na górce i glinie
Gardenarium 15:23, 18 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zobacz na korze, zeskrob kawałek na takim uschniętym pędzie. Czy to tulko pojedyncze pędy czy całość?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Rejzi 16:26, 18 mar 2021


Dołączył: 18 sty 2018
Posty: 633
Gardenarium napisał(a)
Zobacz na korze, zeskrob kawałek na takim uschniętym pędzie. Czy to tulko pojedyncze pędy czy całość?



Dziękuję za szybką odpowiedź Danusiu.
Na zdjęciu są pędy z jednego drzewka. Te usychające mają taką różową/ czerwoną powłokę pod korą. Przy 2 cisach narazie widać pojedyncze galazki a jeden cały żółknie.
____________________
Teresa nowy ze starego, Mały przedgródek na górce i glinie
bettka 12:09, 12 lut 2022

Dołączył: 15 kwi 2020
Posty: 65
Hej, jesienią kupiłam i posadziłam cisa baccata, miał takie przebarwienia jak na zdjęciu. Pytanie, czy to od nadmiaru słońca czy od mrozu i co mogę z nim zrobić na wiosnę, aby nabrał ładnego zielonego koloru? Odżywić? Przyciąć?
Dodam, że u mnie ma widną, ale pozbawiona bezpośredniego słońca ekspozycję, osłonę od mroźnego wiatru, dobrą ziemię i dostatecznie dużo wody.

Mary 17:24, 13 lut 2022


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
bettka napisał(a)
Hej, jesienią kupiłam i posadziłam cisa baccata, miał takie przebarwienia jak na zdjęciu. Pytanie, czy to od nadmiaru słońca czy od mrozu i co mogę z nim zrobić na wiosnę, aby nabrał ładnego zielonego koloru? Odżywić? Przyciąć?
Dodam, że u mnie ma widną, ale pozbawiona bezpośredniego słońca ekspozycję, osłonę od mroźnego wiatru, dobrą ziemię i dostatecznie dużo wody.


Na zdjęciu wydaje się, że są gałązki ładne, zielone i są gałązki brzydkie.
Czy wyrastają z różnych pędów jak dwie sadzonki w jednej doniczce?
Biorąc pod uwagę zbliżającą się wiosnę, dobre stanowisko pozbawione bezpośredniego słońca, ja bym poczekała i nie cięła i nie odżywiała.
Spodziewałabym się, że ta żywa część ruszy, a wygląd tej słabszej znacząco się pogorszy i będzie dość oczywiste, że trzeba ją usunąć. Ale kto wie. Jeżeli ta brzydsza część jest żywa to moim zdaniem lepiej jej nie ciąć. Wtedy szubciej się przekonasz, czy coś z niej będzie.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
bettka 08:25, 14 lut 2022

Dołączył: 15 kwi 2020
Posty: 65
Te przebarwione gałązki są żywe, więc je zostawię, tak jak radzisz. Pamiętam z różnych porad dla poczatkujących , że nie nawozi się roślin bezpośrednio po posadzeniu, więc chyba zostawię cisa do jesieni i zobaczę. Przychodzi mi to o tyle łatwo, że cała rabata jest nowa i nic z nią nie robię (oprócz dokończenia na wiosnę )
Wiolka5_7 11:19, 14 lut 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20438
bettka napisał(a)
Te przebarwione gałązki są żywe, więc je zostawię, tak jak radzisz. Pamiętam z różnych porad dla poczatkujących , że nie nawozi się roślin bezpośrednio po posadzeniu, więc chyba zostawię cisa do jesieni i zobaczę. Przychodzi mi to o tyle łatwo, że cała rabata jest nowa i nic z nią nie robię (oprócz dokończenia na wiosnę )


Też jak kupowałam Baccaty wiosną to też miały taki kolor igieł po zimie. One często zmieniają barwę igieł z powodu niskich temperatur. Jak ruszy wegetacja to powinny się zazielenić.Mioje cisy tak miały.

A tak poza tym to tnij je koniecznie, po 15 marca już można spokojnie. Zobaczysz jak się fajnie wtedy zagęszcza.A tak to będziesz miała niekształtne drapaki

Nawozu nie dawaj przez pierwszy rok .
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Dar78 15:27, 30 maj 2022

Dołączył: 30 maj 2022
Posty: 1
Mam ogromny problem z moimi cisami,które od kilku lat gubią igły na przełomie maja i czerwca.
Myślałem,że to misecznik,ale za wcześnie na niego.Kilka lat temu cisy były zwarte i gęste.W tej chwili czubki są bardzo zielone i pełne nowych pędów,jednak dół cisów jest prawie pusty i goły.Jestem załamany,bo piękne duże cisy zmieniły się w badyle z bujnymi pędami na górze.Na ziemi jest dywan brązowych i uschniętych igieł.
Cisy mają automatyczne podlewanie i co roku od lat nawożę je produktem Substrala na iglaki Osmocote.Macie jakieś pomysły co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?




Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies