Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki cisa, cis - zamieranie pędów cisa

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki cisa, cis - zamieranie pędów cisa

aga_szsz 15:04, 22 maj 2014


Dołączył: 11 lis 2013
Posty: 2924
Toszka, dzięki wielkie za podpowiedź.

szukałam tego Confidor, znalazlam ale strasznie drogi
ale jest jeszcze środek o nazwie Kohinor...
czy to może być to samo???

W jakim odstępie pryskać na misecznika i grzyba?

A co do zakupu, to i owszem, domyśliłam sie, że ze szkółki przyjechalo
brak słów!!!

Moje ciski były pryskane Promanalem i są czyściutkie

Czy cis może paść od tego dziadostwa???
____________________
Minimalizm z odrobiną romantyczności
Mazan 16:23, 22 maj 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Pytasz czy może paśc? Oczywiście, ale tylko w przypadku, gdy będzie ich b. dużo. Przy mniejszej ilości wystąpi deformacja roślin.
Kohinor jest oparty na tej samej substancji czynnej, a dla większej pewności pryskaj z dodatkiem Talstaru. Można też podlać rośliny Kohinorem (0,1%), lecz pewnie będzie drogo. Czy szkodnik zwalczony - można jedynie przekonać się używając papieru jodynowego. Próbuję z pamięci podać, jak to zrobić: 2g skrobi zagotować w 850 ml wody, oddzielnie rozpuścić 0,5g jodyny w alkoholu technicznym. Ostudzoną skrobię wymieszać z jodyną, przelać do płaskiego, emaliowanego naczynia. Kartkę papieru przesunąć po roztworze , nadmiar zgarnąć i przechowywać owiniętą w folię aluminiową. Rozgniecione szkodniki odbarwiają papier tylko gdy są żywe. Martwe czy żywe miseczniki wyglądają na roślinie tak samo. Przepis podałem jako ciekawostkę.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 16:25, 22 maj 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Zapomniałem podać ile tego alkoholu ma być. To 150ml.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Toszka 16:30, 22 maj 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Skład ewidentnie jest ten sam. Nie używałam i nie mam doświadczenia.
Mazan był pierwszy
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Mazan 16:54, 22 maj 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Różne nazwy jako, że produkty są różnych producentów, tyle uzupełnienia.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
aga_szsz 19:40, 22 maj 2014


Dołączył: 11 lis 2013
Posty: 2924
Jest ich bardzo dużo, niemal całe gałązki oblepione.

Doczytałam się o składzie, że i jedno i drugie mają to samo.

Czyli nawet jak są martwe, to i tak zostają na gałęziach ? Jak je w takim razie usunąć, ręcznie??? raczej niemożliwe...

Czy stosując razem Confidor/Kohinor z Talstarem razem, muszę zmniejszać zalecane dawki, stężenie, czy lać tyle ile podali na opakowaniu?
Mogę już teraz pryskać? Za jaki czas powtórzyć zabieg?

A na swoich dziś też, niestety znalazłam pojedyncze...
____________________
Minimalizm z odrobiną romantyczności
Toszka 22:24, 22 maj 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Walczę z misecznikiem drugi rok. Jak wspomniałam jeden (dasadzany w szpaler) maluch ewidentnie źle opryskałam Promanalem. To co odkryłam w piątek przeszło moje najśmielsze oczekiwania - robal na robalu. W zeszłym roku konsultowałam się w tej sprawie w szkółce z wieloletnimi cisowymi tradycjami i tam mi otwarcie powiedziano, że w walce z misecznikiem jest problem taki, że tak na dobrą sprawę niewiadomo kiedy larwy wychodzą/mnożą się, bo na to nie ma reguły. Wiem tylko, że sierpniowe pryskanie już jest zbyt późne.
Może Mazan podpowie (bo ja genetyczna, niefarbowana blondynka jestem) ile czasu od oprysku działa czynnie Confidor/Kohinor. Znalazłam info raz, ze działa do 8 tygodni, drugim razem, że tylko 3...
Mam już misecznikowo-sadzakową obsesję. Latam dzień w dzień i przeglądam szpaler na prawo i lewo (mam trochę metrów). Każde zazółcenie, sypanie się igieł wytrąca mnie z równowagi. Mam swoją metodę - pociągam ręką po gałązkach i jeśli na rękach mam sadź sadzakową to szukam misecznika.
Jedno co ważne (o tym pisała Danusia) to usuwać stare, zaschnięte owocki, bo przy nich zazwyczaj jest siedlisko sadzaków (jeśli jest i misecznik).
No to się nawynurzałam
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Toszka 22:26, 22 maj 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Pryskaj teraz, nie czekaj.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
aga_szsz 08:52, 23 maj 2014


Dołączył: 11 lis 2013
Posty: 2924
Oj coś mi się wydaje, że choć genetyczna, to nie aż taka "blondynka"

A jak ściągasz te robale z cisow, bo same chyba nawet martwe nie odpadną?
Gdziesz czytałam, że ktoś potraktował je karcherem i odleciały .... mam nadzieję, że nie z gałązkami
____________________
Minimalizm z odrobiną romantyczności
aga_szsz 09:13, 23 maj 2014


Dołączył: 11 lis 2013
Posty: 2924
Nigdzie nie można dostać Talstru! Wycofany, zabroniony??? Ma ktoś jakieś namiary na sklep???
____________________
Minimalizm z odrobiną romantyczności
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies