Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki brzóz, brzoza - Betula

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki brzóz, brzoza - Betula

Adela 16:29, 08 cze 2017


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Bardzo dziękuję.
Diagnoza nie cieszy, ale przynajmniej wiadomo, jak reagować.

Jeszcze raz serdeczne dzięki i pozdrawiam
____________________
Ela - Moja ostoja
Dorenboos 06:28, 15 cze 2017

Dołączył: 15 cze 2017
Posty: 1
Szanowni Forumowicze,
Mam w swoim ogrodzie ok 25 dorenboosów więc niestety musiałem podjąć walkę z tym zagrożeniem.

Wszelkie otwory 5-10mm, zmiany w budowie pnia i konarów (żylaki, bruzdy) to efekt szkodników o niemiłej nazwie trociniarka w różnych odmianach. "Żylaki" które pokazujecie na zdjęciach to miejsca gdzie larwa była i prawdopodobnie wciąż urzęduje ukryta na samej górze korytarza. Można zrobić mały odwiert cieniutkim wiertłem i wstrzyknąć każdy środek na gąsienice - Karate, Decis etc.
Jest to niestety zła wiadomość bo walka z tą ćmą jest trudna długa i musi się odbywać na wielu frontach ze względu na wieloletni cykl rozwojowy obejmujące różne formy i środowiska.
Ja zastosowałem następujące metody.

1. Kontakt z sąsiadami i ocena stanu - ustalenie wspólnych metod.
2. Likwidacja fizyczna latającej formy trociniarki - na szczęście występują w okresie maj czerwiec i jak to ćmy lubią światło. Są dużymi szarymi ćmami więc czasem w dzień można je znaleźć w zacienionych miejscach.
3. Oklejanie drzew przy korzeniu i na wysokości 0,5-1m specjalną taśmą lepiącą. Przy okazji pozbywamy się mrówek na drzewach i dzięki temu mszyc. Trociniarka podróżuje pomiędzy ziemią, a pniem i musimy jej trochę utrudnić ten marsz. Przyklejona do pnia padnie ofiarą słońca.
4. Podlewanie brzóz chemicznymi środkami systemicznymi-układowymi np. Apacz - wyeliminuje przy okazji wszelkie przejawy aktywności fauny żrąco ssącej na brzozie od korzeni do najmniejszego listka. Oczywiście można też zrobić oprysk ale trociniarka żyje w ziemi w bryle korzeniowej przez pewien okres więc podlewanie jest podstawowym zabiegiem.

Sprawa dotyczy nie tylko brzóz ale niestety wielu gatunków drzew w tym np. buka.

Stwierdzony kanał w pniu należy oczyścić wyciorem z drutu (np z wieszaka z pralni chemicznej) - ale uwaga trociniarki robią za sobą gródź i w ten sposób odcinają się od reszty wydrążonego kanału. Idealnie jeśli uda się wygrzebać larwę - biała z czarnym łbem lub z czarnymi kropkami na odwłoku. Następnie należy wyciorem nanieść na wydrążony kanał środek p.grzybowy np. Topsin. Otwór można zakleić gliną - ja używam szarej taśmy naprawczej co w moim przekonaniu pozwala drzewu odbudować pień. Można również zastosować do wnętrza kanału na następny dzień po środku p. grzybowym maść Funaben.

To tyle w skrócie.
Powodzenia w ratowaniu drzew. Trzeba jedno zrozumieć - usuwanie zarażonych i wkopywanie kolejnych drzew nie rozwiąże problemu. Niestety pozostaje tylko chemiczna i fizyczna likwidacja trociniarek.

Naszym sprzymierzeńcem są ptaki i nietoperze.

Na zdjęciach prezentuję rozbiórkę fragmentu konara młodego dorenbooska ze sprawcą zniszczeń oraz otwór trociniarki i ponad nim ślady aktywności dzięcioła w pniu 6m okazu.









Pozdrawiam





Atena 13:52, 19 cze 2017


Dołączył: 15 mar 2015
Posty: 255




Witajcie
na mojej brzozie penduli pojawiła się plaga...mszyc ?
Całe drzewko jest tym oblepione i z daleka wygląda jakby zwiędło
Czym mogę opryskać moją brzózkę (ewentualnie podlać ) ?
Pomożecie ?
____________________
Ogród na wzgórzu
Mazan 18:45, 21 cze 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Atena

To mszyca zdobniczka brzozowa. Zwalczaj mospilanem i sumi alpha. Ma kilka pokoleń w sezonie.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Kasia365 21:15, 07 lip 2017

Dołączył: 15 maj 2017
Posty: 24
Witam,
Bardzo proszę o pomoc. Coś dopadło moje brzozy. Widziałam początkowo na nich takie czarne małe robaczki myślalam że to mszyce bo mam jakąś plagę, od kilku dni natomiast zaczęły żółknąć im liście, które opadają. Pryskałam wczoraj mospilanem, ale teraz to nie wiem sama czy to nie grzyb. Proszę o porady
Kasia365 21:16, 07 lip 2017

Dołączył: 15 maj 2017
Posty: 24
Witam,
Bardzo proszę o pomoc. Coś dopadło moje brzozy. Widziałam początkowo na nich takie czarne małe robaczki myślalam że to mszyce bo mam jakąś plagę, od kilku dni natomiast zaczęły żółknąć im liście, które opadają. Pryskałam wczoraj mospilanem, ale teraz to nie wiem sama czy to nie grzyb. Proszę o porady
Kasia365 21:20, 07 lip 2017

Dołączył: 15 maj 2017
Posty: 24
Oto i brzoza
Kasia365 19:38, 11 lip 2017

Dołączył: 15 maj 2017
Posty: 24
Hej, poprzednie zdjęcie nie za wiele mówiło więc załączę kolejne z bliska. Ja tu widzę chyba ze trzy lub cztery różne stwory, również na drugim planie na żółtym liściu są jakieś inne szkodniki.
Nie które zawijają liście w takie rureczki. I to wszystko w niecały tydz po oprysku mospilanem. Co mogę jeszcze zrobić? Może jakiś inny środek użyć?
gruby 21:42, 31 lip 2017

Dołączył: 13 mar 2016
Posty: 5
Kasia365 napisał(a)
Hej, poprzednie zdjęcie nie za wiele mówiło więc załączę kolejne z bliska. Ja tu widzę chyba ze trzy lub cztery różne stwory, również na drugim planie na żółtym liściu są jakieś inne szkodniki.
Nie które zawijają liście w takie rureczki. I to wszystko w niecały tydz po oprysku mospilanem. Co mogę jeszcze zrobić? Może jakiś inny środek użyć?


Cześć,
mam, wydaje się, podobny problem. Moja brzoza, która rośnie w donicy od zeszłego roku, z dnia na dzień zżółkła, a następnie zrzuciła wszystkie liście. Od zdrowej, zielonej brzozy do stania się patykami wystarczyły dosłownie 3 dni. Wydarzyło się to ok 2 tygodnie temu. Kilka dni temu zauważyłem na szyszkach kolonie robali. Dodam, że są dosłownie na każdej szyszce, i chyba je zżerają. Zastanawiam się co to jest i jak się ich pozbyć, bo drzewko zaczęło wypuszczać nowe pędy.


____________________
karel212 12:05, 01 sie 2017

Dołączył: 29 lip 2017
Posty: 4
Jaka piękna sesja zdjęciowa, jestem pod wrażeniem.
______
Pozdrawiam Anna
____________________
http://financialrepublic.co.uk/
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies