Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » W jakiej odległości sadzić?

Pokaż wątki Pokaż posty

W jakiej odległości sadzić?

Gardenarium 09:49, 08 sty 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
marcinmik napisał(a)
Witam wszystkich,

Prawdopodobnie popełniłem bardzo poważny błąd, mianowicie chodzi o sadzenie. Posadziłem około 1000 tuji w kwaśnym torfie, bez mieszania z ziemią, piaskiem czy innym podłożem. Zostały wywiercone dziury o średnicy 25 cm wyspany torf i wsadzone 50 cm małe sadzonki. Zostały posadzone na początku września obecnie mięły 3 miesiące i wyglądają w miarę OK ale czy po zimie będą miały szanse na wzrost ? Z tego co wyczytałem nie stosuje się sadzenia w samym torfie i zmartwiłem się. Co mogę zrobić żeby dostarczyć wartości odżywcze i żeby w przyszłym roku mogły rosnąć w dobrym tempie ? Czy powinienem posypać z wierzchu ziemią albo piaskiem ? Czy tylko posypać nawozem ? A może to nic takiego i nadaremno się martwię ?

Proszę o radę


Torf nie ma żadnych wartości odżywczych, jest jałowy. Nie wiem jaka jest ziemia rodzima obok tych dołków.

Na wiosnę możesz wyjąć i zaprawić dodatkowo kompostem, wymieszać i ponownie wsadzić.
Pewnie nie będzie ci się chciało, więc możesz podsypać nawozem do iglaków, potem korzenie rozwiną się poza dołek więc będą czerpać składniki z ziemi rodzimej.

Mam nadzieję że szmaty nie położyłeś i że nie rosną w trawie ani w chwastach. Pasek żywopłotu należało odpowiednio przygotować, odchwaścić i wyściółkować korą sosnową, przekompostowaną.

Przy okazji poczytaj ten wątek od początku, albo tutaj https://www.ogrodowisko.pl/watek/2581-w-jakiej-odleglosci-sadzic-tuje-smaragd?page=2
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Rejzi 09:50, 16 mar 2018


Dołączył: 18 sty 2018
Posty: 633


Witam chcialam zapytac w jakiej odleglosci posadzic tuje od strony podjazdu sasiada zeby sie odgrodzic? Moja dzialka jest ta gdzie trawnik, a od sasiada to podjazd. I w jakiej odleglosci od siebie powinne tuje rosnac? Cala dlugosc przedogrodka od okna az do drogi to 12m
____________________
Teresa nowy ze starego, Mały przedgródek na górce i glinie
Gardenarium 12:31, 17 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Co 60 cm, aby zrobił się jednolity zielony mur.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Rejzi 12:40, 17 mar 2018


Dołączył: 18 sty 2018
Posty: 633
Gardenarium napisał(a)
Co 60 cm, aby zrobił się jednolity zielony mur.


Dziękuję bardzo Danusiu
____________________
Teresa nowy ze starego, Mały przedgródek na górce i glinie
lukaszacco 15:34, 05 kwi 2018

Dołączył: 05 kwi 2018
Posty: 1
Witam,

Jako że za tydzień planuję posadzić ok 100 tui szmaragdów przeczytałem dokładnie cały ten wątek, ale mam 2 pytania.

1. Jeśli aktualnie na całej działce mam trawnik - to czy tą rabatę pod tuje musze przekopać przed posadzeniem czy wystarczy jak rozłożę na trawie agrowłókninę a po posadzeniu tui wysypię korę na całą rabatę?

2. tuje chce posadzić co 60 cm od siebie (szczelny żywopłot) oraz w odległości 70cm od ogrodzenia (aby można było pomalować siatkę w przyszłości) - i pytanie jak szeroką zrobić tę rabatę?
Chciałbym uzyskać taki efekt jak na tym zdjęciu dodanym przez Danusię- czyli jeszcze ten sam pasek kory między tuj a trawnikiem

https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/159/1595802/thumb_original.JPG


Z góry dziękuję za pomoc
Gardenarium 21:07, 05 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli aktualnie masz trawnik musisz przekopać całą rabatę, włóknina jest zabroniona jako szkodliwa i wbrew środowiski i życiu w glebie

Korę wysyp po posadzeniu na wypieloną glebę a nie przykrytą szmatą

Aby w przysżłości można było pomalować siatkę to 70 cm będzie za mało, bo tuje wrosną w siatkę. O malowaniu siatki zapomnij i posadź normalnie 60 cm od siatki. I tak za 10 lat nie będziesz jej malował. Teraz są siatki ocynkowane, kto by się przejmowałam malowaniem siatki?

Jak szeroką rabatę ? nie wiem, ile chcesz ile dusza zapragnie. Metr, półtora, dwa.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Tomek81 15:32, 16 maj 2018

Dołączył: 16 maj 2018
Posty: 5
Witam,

Planuję posadzić tuje szmaragd pomiędzy płotem a betonowym obrzeżem oddzielającym rabatę od trawnika. Odległość od płotu do obrzeża (pas ziemi) to około 95 cm. Tuje mają docelowo stworzyć zwartą "ścianę" i urosnąć do około 2,5 metra (w momencie posadzenia będą miały około 50 cm wysokości). Pielęgnacja jak w wątku czyli cięcie co roku żeby się krzewiły. Pytania:

1) W jakiej odległości posadzić tuje od obrzeża żeby docelowo nie wyszły nad nie (tym bardziej poza obrzeże)? Fajnie gdyby pomiędzy obrzeżem a "ścianą" z tui był widoczny wąski (5-10 cm) pasek kory. Idealnie też by było aby tuje nie wrastały zbyt mocno (najlepiej wcale lub delikatnie) w płot.

2) Zastanawiam się też nad odległościami między tujami. Matematycznie najlepiej pasuje mi co 50 cm od pnia do pnia. Czy to nie za gęsto? Ewentualnie jak bardzo mogę je rozstawić (od pnia do pnia), żeby spełniło to założenia mojej koncepcji?

Pozdrawiam,
Tomek

Gardenarium 07:19, 17 maj 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Twoja precyzja i planowanie z linijką może doprowadzić cię do zguby. Tak nie można planować. Roślina i tak zrobi swoje, wbrew twoim planom.

Posadź co 60 cm, a wszystko inne można regulować cięciem.
Jednak trudno będzie zatrzymać tuję na 250 cm (taki masz plan), bo będzie miała ochotę na wyżej.
A wtedy będzie gruba, więc co 60 cm okaże się za gęsto
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Tomek81 08:35, 17 maj 2018

Dołączył: 16 maj 2018
Posty: 5
Dziękuję za szybką odpowiedź.

Zdaję sobie sprawę, że to co ciągle rośnie trudno zatrzymać 2,5 m to taka granica gdzie za dobrych parę lat zanim dorośnie popatrzę jak to wygląda i będą dalsze decyzje dot. pielęgnacji (cięcie, a może 3-3,5 m ).

A z tą precyzją i linijką to masz trochę rację
betuela 22:20, 24 maj 2018

Dołączył: 23 maj 2018
Posty: 4

Witam,

Czy jest już za późno na sadzenie thuji kopanych z gruntu? Lepiej poczekać do jesieni?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies