Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » W jakiej odległości sadzić?

Pokaż wątki Pokaż posty

W jakiej odległości sadzić?

vgrzes 21:34, 06 kwi 2014


Dołączył: 27 mar 2013
Posty: 7
jak na razie wszystkie ładne i zdrowe, tylko jedne drzewko zostało w lato niechcąco przycięte kosą spalinową w połowie wysokości i nie wiem czy je wykopać i nowe wstawić, czy zostawić ?. Mam wrażenie że jego wzrost zatrzymał się, a inne pną się do góry.
____________________
szczęśliwej drogi już czas
Gardenarium 21:48, 10 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ja bym wymieniła, ale można też zadbać bardziej o nią i może ruszy, Daj jej Pinivitu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 15:12, 28 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Otrzymałam takie pytanie:

Chciałabym utworzyć ekran, panel ze Szmaragdów...jaka byłaby najlepsza odległość przy sadzeniu?
Mam mało miejsca, czy ok. 30 - 40 cm to dobra, wystarczająca odległość?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za głos w sprawie


Pytanie jest dość nieprecyzyjne, czy chodzi o odległość między tujami? czy chodzi o to, że jest wąski pasek do sadzenia pomiędzy kostką a płotem? Podejrzewam, że chodzi o to drugie, więc odpowiadam:

Otóż, wszystko zależy co jest pod spodem w tym wąskim kawałku, czyli jaki dołek da się wykopać i jakiej wielkości tuje chce się posadzić. Wiadomo, że 30-40 cm ogranicza nam wielkość bryły korzeniowej i trzeba kupować małe tuje z małymi bryłami.

Jeśli wybierzemy całą ziemię z tego rowka i dodamy zyzne podłoże do iglaków, jest szansa że się zakorzenią i gdzieś puszczą korzenie i będą żyły. Musimy też je podlewać, zwłaszcza w pierwszym roku po posadzeniu.

Względy techniczne i pielęgnacyjne odgrywają tutaj wielką rolę. Nasza troska teraz i potem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aage 15:16, 28 sie 2014


Dołączył: 31 sty 2014
Posty: 846
Chodziło mi o odległość pomiędzy tujami a nie o szerokość. Przepraszam za nieprecyzyjne zadanie pytania.
____________________
Agnieszka - Piękno ukryte w detalach...na skraju zielonego świata oraz http://pieknoukrytewdetalach.blogspot.com/
Gardenarium 15:30, 28 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
W takim razie masz odpowiedź w tym wątku. Ja sadzę co 60 cm, jeśli chcę mieć szczelny parawan, a jeśli oddzielne kolumny to co 80-100.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aage 22:17, 28 sie 2014


Dołączył: 31 sty 2014
Posty: 846
Czym może skutkować zastosowanie mniejszych odległości?
____________________
Agnieszka - Piękno ukryte w detalach...na skraju zielonego świata oraz http://pieknoukrytewdetalach.blogspot.com/
mp_krk 11:35, 05 wrz 2014

Dołączył: 28 kwi 2014
Posty: 280
Danusiu,
Czyli zasadzenie drzewek co 60 cm spowoduje że docelowo gałązki sąsiednich sztuk poprzerastaja ze sobą i stworzy się szczelna ściana (coś jak na zdjęciu poniżej)? Brak prześwituje będzie zapewne na pełnej wysokości 2m?



Posadzone co 80 cm spowoduje że docelowo (dla jakiego wieku) będą się styka delikatnie gałązkami tworząc cos jakby ażurowa ściankę na łączeniach czy będzie między nimi przerwa ok 10 cm?


Kwestia ogrodzenia - jeśli zostawić od granicy 80 cm - z tego 15 przypadnie na ogrodzenie, zostaje 65 na żywopłot. Będzie ok jak posadze w środku czyli 32,5 cm od ogrodzenia? Czy będzie zbyt ciasno ?
____________________
Marcin - Mały ogród pod Krakowem
Sebek 19:51, 05 wrz 2014


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Jeśli nie będziesz chcieć nic przed nimi to 80 cm wystarczy. Twoje przypuszczenia są dobre, ale po latach i te posadzone co 80 cm będą dopuszczać światło na podobnej wysokości
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
mp_krk 07:32, 08 wrz 2014

Dołączył: 28 kwi 2014
Posty: 280
Dzięki za odpowiedź

Tam gdzie mam 80 cm miejsca na ogrodzenie i Thuje z czoła jest skos wiec inne rośliny będą na skarpie poniżej żywopłotu który jest na 'wyplaszczeniu'. Czyli przy zachowaniu odległości 35 cm od ogrodzenia nie powinny w przyszłości bardzo przez nie przerastac?


____________________
Marcin - Mały ogród pod Krakowem
skarabeusz 12:21, 15 wrz 2014


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
Witam, to mój pierwszy post, bo wzięłam się za ogród.. Posadzone mam tuje szmaragd 160cm w szpalerze, ale metr od płotu i zastanawiam się czy mogę coś posadzić między tujami, a płotem? Czy zasadzenie brzozy pożytecznej im nie zaszkodzi? Czy może zostawić jak jest i nie kombinować? Z góry dziękuję za odpowiedź.
____________________
Magdalena Enklawa w mieście
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies