Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki świerków - ochojnik

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki świerków - ochojnik

showana 20:02, 16 gru 2012

Dołączył: 07 gru 2012
Posty: 11
Witam wszystkich.
Mam mały problem, gdyż mój mąż kupił świerka pospolitego w donicy jako drzewko świąteczne. Po obejrzeniu drzewka stwierdziłam ,że jest zaatakowany przez ochojnika.Zgrubienia były brązowe wyglądały jak szyszki, były puste. Zainfekowane gałązki poobcinałam i wyrzuciłam.

W związku z tym mam pytanie czy moge drzewko wstawić do domu na święta ? POMOCY bo święta już tuż tuż.....
____________________
showana 20:28, 16 gru 2012

Dołączył: 07 gru 2012
Posty: 11
Wracając do pytania, czy jak wstawię drzewko do domu to pod wpłwem ciepła nie zacznął tworzyć się nowe galasy?

Czy nie będzie to niebezpieczne dla domowników ( dzieci) i roślin domowych??

Czy nie wyjdą mi mszyce?
____________________
Gardenarium 21:17, 16 gru 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Larwy ochojnika świerkowo-modrzewiowego zimują na korze, ja bym nie wstawiała drzewka do domu, bo "pomyślą" że to wiosna i "ożyją".

Albo opryskaj Promanalem, ale nie wiem czy to pomoże w takiej temperaturze.

Obserwuj igły przez lupę po wstawieniu drzewka w ciepłe miejsce np. teraz do garażu, albo lepiej kup zdrowe drzewko.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Joanna___ 22:01, 16 cze 2014

Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 452
Podłączę się pod temat,żeby nie tworzyc nowego.
Na przewodniku świerka pospolitego zauważyłam galasy.Planuję spryskac całego czymś na ochojnika,wyciąc przewodnik i wyprowadzic nowy z bocznej gałązki.
Proszę o pomoc.
Czy dobry mam plan z tym przewodnikiem?
____________________
Borbetka 11:39, 17 cze 2014


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Mój serb ma wygięte gałązki, na razie galasów nie ma, ale wygląda to na ochojnika. Czym prysnąć teraz? Czytałam, że Promanal wczesną wiosną, a potem tylko galasy niszczyć. Nie ma środka na teraz? Spróbowałam kontaktowym na robactwo, ale nie pomogło.
____________________
borówcowy wizytowka
Gardenarium 07:59, 06 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Pytanie o pomoc w zwalczaniu ochojnika na dużych świerkach

lojalna_ napisał(a)
A to moje swierki od srodka oj ;(
wasze tez tak wygladają w srodku?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:07, 06 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Szkodnik zimuje na modrzewiu jako larwy, zobacz czy nie ma tych drzew w pobliżu i tam wczesną wiosną żerują larwy na igłach - oprysk Promanalem (preparat olejowy)

Poczytaj o cyklu rozwojowym i pryskaj w stadium larwy i owada dorosłego.
http://iglaki.agrosan.pl/szko.htm
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
lojalna_ 08:13, 06 sie 2014


Dołączył: 29 lip 2014
Posty: 19078
Danusiu ja czytałam na ogrodowisku te informacje i to własnie dzięki nim rozpoznałam ze to ochojnik i również dzieki nim zrobilismy oprysk w terminie. Wokół nas same modrzewie więc dlatego co roku były tak mocno atakowane. Mam tylko nadzieje, że te gałezie same nie zaczną sie łamać w większej ilości.
____________________
Jola Lawendowy zawrót głowy
lojalna_ 08:26, 06 sie 2014


Dołączył: 29 lip 2014
Posty: 19078
____________________
Jola Lawendowy zawrót głowy
Gardenarium 10:05, 06 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jakby była mozliwość, to trzeba kapelusz założyć na głowę, wejść na drabiną albo rusztowanie i spróbować poczyścić te suche.

Albo bluszcz na pieniek posadzić i lać wodę, potem da sobie radę i zarośnie tą brzydotę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies