Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

monika_kus 17:32, 03 mar 2014

Dołączył: 27 lut 2014
Posty: 16
Witajcie!
Ja też z pytaniem o żywopłot. Na zdjęciach widać jak biegnie linia ogrodzenia naszej działki. Od strony południowej graniczymy z bardzo "zapuszczoną " działką. Chciałabym poprosić o sugestie na żywopłot. Za wszystkie pomysły będę bardzo wdzięczna.
Pozdrawiam
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/4348-zapraszam
monika_kus 17:35, 03 mar 2014

Dołączył: 27 lut 2014
Posty: 16
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/4348-zapraszam
Marcin89 18:31, 03 mar 2014


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2288
Wszystko zależy od planowanego stylu ogrodu, założeń projektowych. Żywopłot ma być formowany (cięty), czy swobodnie rosnący z kilku gatunków lub jednego?

Z iglaków typowo żywotniki, świerki, cyprysiki, modrzew.
Z liściastych grab, buk.

To z tych wysokich - bo rozumiem ma to być wysoki żywopłot oddzielający działki.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
monika_kus 22:02, 03 mar 2014

Dołączył: 27 lut 2014
Posty: 16
Czy wybierając rośliny powinnam wziąc pod uwagę cień, który jest od tej zarośnietej strony. Czy z wymienionych przez Ciebie Marcin roślin, każda da radę w takich warunkch?

Na chwilę obecną nie mam konkretnego planu ogrodu, mam za to swoją inspiracje, która pokaże co chodzi mi po głowie...




Myślę o żywopłocie nieformowanym, mieszanym. Obawiam się przede wszystkim tego, że muszę zwrócić szczególną uwagę jakie gatunki roślin wybrać, aby przetrwały w tym cieniu.

Dziękuje bardzo za zainteresowanie
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/4348-zapraszam
Marcin89 22:14, 03 mar 2014


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2288
Czyli taki żywopłot naturalistyczny, pasujący do otoczenia działki. A tym samym musisz przeznaczyć na rabaty szerszy pas ziemi (ale widzę masz dużo miejsca).

Jeśli chodzi o cień to najpierw wybierasz rośliny, które lubisz i sprawdzasz, które znoszą cień. I potem najlepiej wybrać 3, max 5 gatunków.

Ale patrząc na inspirację możesz też zrobić żywopłot z żywotników. Utworzy on zimozieloną ścianę, a jednocześnie tło dla niższych roślin. On dla mnie jest taki uniwersalny. Z kolei do zarośli za płotem można nawiązać odpowiednią roślinnością na rabatach. I wtedy poprowadzić je falami, gdzie w tych wypukłych "brzuszkach" będą drzewa nawiązujące do otoczenia działki. Czasem można zrobić wyspę na środku trawnika z jednym drzewem.


____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
nina 09:55, 05 mar 2014


Dołączył: 25 kwi 2013
Posty: 85
Sebek napisał(a)
Te rośliny tniemy przy samej ziemi - właściwie powinny mieć już nowe przyrosty, więc będziesz widzieć granicę cięcia

Dziękuję Sebek Czy mogę już je ciąć?czy jeszcze poczekać?
____________________
Sebek 18:52, 06 mar 2014


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
nina napisał(a)

Dziękuję Sebek Czy mogę już je ciąć?czy jeszcze poczekać?


Tnij śmiało

____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
monika_kus 19:36, 06 mar 2014

Dołączył: 27 lut 2014
Posty: 16
Marcin89, bardzo dziękuje za porady!

____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/4348-zapraszam
AgnieszkaW 19:49, 06 mar 2014

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
monika_kusmirek napisał(a)
Czy wybierając rośliny powinnam wziąc pod uwagę cień, który jest od tej zarośnietej strony. Czy z wymienionych przez Ciebie Marcin roślin, każda da radę w takich warunkch?

Na chwilę obecną nie mam konkretnego planu ogrodu, mam za to swoją inspiracje, która pokaże co chodzi mi po głowie...




Myślę o żywopłocie nieformowanym, mieszanym. Obawiam się przede wszystkim tego, że muszę zwrócić szczególną uwagę jakie gatunki roślin wybrać, aby przetrwały w tym cieniu.

Dziękuje bardzo za zainteresowanie


Na żywopłot w cieniu nadaje się także choina kanadyjska.
____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
nina 19:52, 06 mar 2014


Dołączył: 25 kwi 2013
Posty: 85
Sebek dziękuję!
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies