Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

bamarta 13:59, 01 paź 2018

Dołączył: 01 paź 2018
Posty: 25
Witam,
w akcie desperacji postanowiłam poprosić o pomoc;


Mniejszą donicę obsadziłam kulami bukszpanu 3 szt przez środek w równych odległościach i po obwodzie lawendą. Przykryłam gruba flizeliną i na to będzie jasny kamyk.

Nie wiem co zrobić z L -ką
Chciałabym, żeby te rabaty były reprezentacyjne, spokojne i ładne przez większość roku.
Tam już chyba nie będzie kamienia, raczej kora, bo wokół pełno kostki brukowej.

Planowałam w narożniku L drzewko na pniu - może jakaś wiśnia ozdobna.
Ale co więcej?
Myślałam, że może róże okrywowe białe lub różowe, pasowałyby do kwitnącej lawendy.

Ale z czym je połączyć?

Poza tym dostałam od znajomych azalie japońskie białe, kosodrzewiny ( odmiany raczej mniejsze), lilaki mayera ( krzewy), pięciorniki białe, popielate kostrzewy, berberysy kolumnowe. Może dałoby się z tych okazów coś wykorzystać i co trzeba dokupić?

Proszę o radę; w jakim kierunku pójść, jak obsadzić tą rabatę, gdzie sadzić wyższe ?
Oczywiście obie donice są wypełnione ziemią;
L-ka znajduje się o ok. 30 cm. niżej od poziomu małej donicy i wyniesiona jest 30 cm ponad poziom kostki brukowej.Donice oddzielają chodnik wejściowy do domu od wjazdu do garażu.
majpau 10:49, 30 paź 2018

Dołączył: 30 paź 2018
Posty: 1
Gardenarium napisał(a)
Dekalog ogrodniczy Danusi
cxz

1. Konsekwencja w kolorystyce

2. Ograniczona ilość gatunków

3. Duże ilości jednakowych roślin w grupach

4. Zgrane duety (jedna roślina podkreśla urodę drugiej) - szukaj takich i spisuj

5. Jak coś zaczniesz - skończ, bo się rozmyślisz i będziesz stała w miejscu

6. Jak coś zmieniasz., nie żałuj, zmieniaj i idź do przodu

7. Niezawodne rośliny kupuj

8. Zrób listę gatunków i tego się trzymaj

9. Nie biadol, jak coś padnie - masz miejsce na coś lepszego

10. Pogódź się z tym, że będziesz ciężko pracować, aby osiągnąć efekt. Ogrodnictwo nie jest zawodem dla leniwych, samo się nie zrobi

Jak coś nowego przyjdzie do głowy to dopiszę

Dopisuję poza dekalogiem ważną rzecz:

Planuj swój ogród kompleksowo jako całość, a nie tylko oderwane fragmenty.

Gardenarium 09:42, 12 lis 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
bamarta napisał(a)
Witam,
w akcie desperacji postanowiłam poprosić o pomoc;




1 berberys Bagatelle
2 miskanty lub Sesleria autumnalis
3 trzmielina Sunspot lub Emerald'n Gold
4 forma pienna iglasta zielona
5 zielony np. z innej trzmieliny zywopłocik
6 wypełnienie jednolite np zurawkami albo irgą Major
7 drzewo koluste np. wiśnia Umrabculifera lub inne dowolne.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
monika_kowalska 10:35, 06 mar 2019

Dołączył: 19 maj 2014
Posty: 32
Witam. Mam do Was ogromną prośbę, czy możecie mi pomóc przy tej rabacie? Od czego mam zacząć pracę,

____________________
Monika http://www.ogrodowisko.pl/watek/4594-moj-wymarzony-ogrod
Gardenarium 09:00, 20 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Prace trzeba zacząć od przekopania całej rabaty widłami amerykańskimi, do ziemi rodzimej dodajesz kompostu, obornika spróchniałego itp. materii organicznej, przekoppujesz, rozgrabiasz i masz gotowe miejsce do sadzenia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dzika_roza 11:43, 02 kwi 2019


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
czy na taki niski żywopłot, wysokość ok 50-60 cm, szerokość 30-40 cm
lepiej nadaje się bukszpan czy któraś odmiana cisu?
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
Martaka88 11:38, 04 kwi 2019

Dołączył: 11 kwi 2018
Posty: 41

Witajcie!


zasypaliśmy ostatnio dziurę po basenie, jest to teren pod sosnami i świerkami, strona zachodnia. teren tez jest "wcięty" pomiędzy dwie nierówności, wcześniej były tam wbite płotki drewniane, co tworzyło taki murek oporowy
wszystko spróchniało, zaczęliśmy to wydzierać- uwaga obraz rozpaczy


i stad pytanie i prośba o Wasze spostrzeżenia

Witajcie,
- czy lepiej tą ziemię zsypać w dół trochę, dosypać ziemi i stworzyć tam taki mały spad/skarpę?
- czym ją obsadzić- jakieś jałowce zadarniające?
- czy jednak lepiej palisady murowane?
- pod świerkami są resztki dużej, zbitej trawy, źle się tam dociera z obkaszarką nawet - może pozbyć się tam darni i obsadzić czymś zielonym? tylko niczym fioletowym jak barwinek bo nie lubię tego koloru
- na środku myślimy o małym kąciku wypoczynkowym- jakaś ławeczka, może to wysypać korą i zrobić jakąś dróżkę z kamienia
- słońce dociera jedynie kolo południa w najbardziej prawy róg zdjęcia, tak to jest tam cień, pomiędzy świerkami przebijają delikatne promienie słońca od czasu do czasu
- czy pod płot nadały by się hortensje bukietowe?
- cały ogród jest mocno zimozielony, bukszpany, iglaki, sporo traw, - jakie jeszcze rośliny by się w tym cieniu przy wysokich wieloletnich iglakach miały dobrze?




Jola_M 18:49, 05 kwi 2019


Dołączył: 05 kwi 2019
Posty: 971
Witam serdecznie,
zaczytuję się w Ogrodowisku już jakiś czas i postanowiłam poprosić o pomoc. Chciałabym zasłonić się od sąsiadów - mam odcinek ok. 15m i 2 m szerokości.


Marzą mi się ogniki Golden Charmer, bo ich owoce żółto - pomarańczowe super komponowałyby się ze "wściekłym" kolorem mojej pergoli po przeciwnej stronie. Może tego nie widać na zdjęciach, ale jej kolor jest naprawdę intensywny aż razi
Tylko nie wiem co do tego - chciałabym jakiegoś miskanta na tył i może perovskia? Ale jak to ułożyć? Sąsiad będzie miał u siebie za płotem w tym miejscu platany formowane w ekrany pionowe, ale ich korony będą ponad ogrodzeniem, więc dół chciałabym zagospodarować (max wys. 2m). Narazie wymyśliłam jakoś tak.


Dodam, że po przeciwnej stronie tej rabaty - przy wejściu do domu przy pergoli- planuję nasadzenia naturalistyczne w zieleni i fiolecie (werbena patagońska, miskant, ostnice i perovskia, bylice stellera, wisteria fioletowa). Jest to strona południowa - straszna patelnia - trawa nie chce tu rosnąć, co zresztą widać na zdjęciu.



Z góry dziękuję za wszelką pomoc! Działkę mam bardzo nietypową, wejście od południa, trudny kształt i skłonność do kupowania roślin wszystkich naraz, które mi się podobają walczę z tym, ale to nierówna walka Pomożecie?
____________________
Jola ul. Zielona :-) i zaczynam życie od nowa poprzedni wątek Ogród-moje marzenie, zmęczenie i spokój
Jola_M 21:34, 10 kwi 2019


Dołączył: 05 kwi 2019
Posty: 971
Hej,

jeśli ktoś chciałby mi pomóc z zaplanowaniem tych problematycznych rabat, o których piszę w poście powyżej - to w wątku mojego ogrodu zamieściłam plan z wymiarami (u dołu strony) -> Plan mojej działki i nasadzeń

zapraszam serdecznie i z góry dziękuję za wszelką pomoc i pomysły
____________________
Jola ul. Zielona :-) i zaczynam życie od nowa poprzedni wątek Ogród-moje marzenie, zmęczenie i spokój
Daria 19:00, 12 kwi 2019

Dołączył: 24 mar 2012
Posty: 50
Witam

zaproponowano mi posadzenie przed domem dębu szypułkowego fastigiata (6 szt sadzonych po 3). Piękne drzewa ale cały czas obawiam się ich docelowej wielkości. Proszę o opinie

dziękuję
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies