Strona główna Archiwum Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt

Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów

Tess
Ksiezyc miotla czarownica

Dodany 11:08, 13 sie 2018
niki50 napisał(a)
Poszukuję byliny o żółtych liściach, która zastąpi mi żółte żurawki. Żurawki niestety marnieją, sadzone w ziemi zgodnie z wszystkimi wskazówkami na forum, w innych częściach ogrodu rosną bez problemu, a tu wymieniam je drugi rok, padają po kolei od czerwca. Wydaje mi się że stanowisko jest zbyt cieniste i zbyt wilgotne. Co zatem w zamian, żeby utrzymać żółtą kolorystykę w tym miejscu? Będę bardzo wdzięczna za wszelkie podpowiedzi

Może żółte niskie hosty? A wiosna, kiedy hosty śpią, żółte krokusy?

Dodany 13:45, 13 sie 2018
Dziękuję za odzew. No właśnie z tą wilgocią jest u mnie problem, na działce jest głównie piach więc woda szybko wsiąka. Chociaż z tyłu jest zakopana rynna to być może w tym miejscu nie ma takiej pustyni

Dodany 14:01, 14 sie 2018
Gosia, ja bym wsadziła hortensję, a przed nią różę Alden Biesen lub jeżówki - mam gdzieś inspirację z jeżówką w kolorze Cathariny czy Delicious Candy, piękna kombinacja. A z przodu albo zielone hakonki albo, skoro to już dalej od wkopanej rynny, sesleria jesienna.
Takie pomysły wpadły mi na szybko do głowy, ale planistka ze mnie marna Zerknij jeszcze do Mrokasi, na jej podokienną. Sytuacja podobna do Twojej, może czymś Cię zainspiruje.

Dodany 19:06, 15 sie 2018 , edytowany o 09:05, 16 sie 2018
Drodzy forumowicze, zerknijcie na zdjęcie fragmentu mojego ogrodu przed płotem na południowej wystawie. Chciałabym coś tu zmienić, jakoś tak wygląda mało ciekawie.
Rabata ma szerokość 55cm, a w środkowej części 1,3m, i jest długa na 9 metrów. Nie mogę jej już więcej poszerzyć bo M nie zrezygnuje z ani jednego więcej cm trawnika. Z prawej strony rabaty jest miejsce do rodzinnych biesiad, a po lewej stoją donice z klonami palmowymi, hortensją i żurawkami.
Gardenarium
 mg 1135

Dodany 18:28, 22 sie 2018
Nie ma wyjścia, rabata musi być poszerzona, nie ma innej opcji. Jest za wąska
Lika

Dodany 19:22, 22 sie 2018
Dziękuję pani Danusiu za odpowiedź.
Juz na wiosnę tego roku poszerzyłam tą rabatę o 10cm i więcej M się nie zgodzi. To jest akutat płot i rabatka na granicy dzialek blizniaczych. Nasza działka ma szrokosc 9m, z z drugiej strony tez jest rabata szeroką na ok 1 metr z polkolistym poszerzeniem do 4m na jodłę kaukaską, która ma jakieś 15 lat i 6m wysokości.
Planowalam wysadzić derenia i grujecznika, a w to miejcie wsadzić miskanty glacilimus, ponieważ na przeciwko też są trawy -haconechloa. Wiem że to połowiczne rozwiązanie, ale co zrobić.
Anda
Imgp5397 2

Dodany 19:29, 22 sie 2018
Lika, moja działka ma szerokość 7m i z jednej strony mam rabatę na 2 m z późniejszym poszerzeniem na 3,5 m a z drugiej strony rabata również ma 2m. To jest minimum, żeby móc ładnie skomponować rabatę. Słuchaj się Danusi
Albo chcesz mieć ogród albo trawnik w ramce
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni http://www.gartenfotoart.de/ Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Lika

Dodany 19:01, 23 sie 2018
Zatem jaką minimalną szrokość powinna mieć ta rabata i czy równą na całej długości?
MonikaR

Dodany 14:43, 05 wrz 2018
Dzień dobry

Nie wiem czy tu mogę zapytać o poradę, jeżeli gdzie indziej to proszę o przekierowanie mnie

będziemy zakładać "ogródek" w przyszłym roku i chcieliśmy zacząć na jesieni przygotowywać miejsce na rabaty. Strasznie ciężko idzie, więc po wielu perturbacjach taki oto powstał wstępny plan

proszę o wskazówki, czy taki kształt rabat może być czy zupełnie do poprawy
malinia
32607547 1797179417007058 5948788906236313600 n

Dodany 19:09, 05 wrz 2018
Zbliża się zima niestety a ja od czerwca stoję z tematem szykowania ziemi ;-D w tym tygodniu chciałabym zakończyć zmagania z z glebą ( przynajmniej częściowe ) zostało dodawanie siarki
Mam rabatę na tarasie na której baaardzo mi zależy i dłubię w niej od czerwca ....niestety jakoś mi nie idzie zupełnie projektowanie ;/ blondi do kwadratu i ciągle się czegoś uczę ;p
Ziemię mam bardzo dobrze przygotowaną po wytycznych od Toszki ( poza siarką pod kwasoluby) którą dodam chyba jutro bo czekam na paczkę może Wy pomożecie mi coś wymyślić
odcinek 6,8 metra przy wjezdzie został już zagospodarowany przez wrzosowisko i schody więc to jest z głowy . zostaje odcinek zaczynający się od wartości 2,8 aż do końca linii tarasu do obmyślenia .
Nie patrzcie na te drzewka posadzone na trawie tylko ta linia tarasu jest najwazniejsza .
Jakie rośliny mam :
ROZPLENICA RUBORN 3X
ROZPLENICA FIREWORX 4X
ROZPLENICA RUBRUM 3X

klon palmowy ornatum
klon palmowy seiryu
klon plamowy garnet
klon palmowy dissectum

HORTENSJA BUKIETOWA VANILLE FRAISE 3X

RODEK LUGANO
RODEK SALTORELLO
POZOSTAŁE NIE MAJĄ KARTECZEK RAZEM MAM 10 SZTUK

aZALIA JAPOŃSKA THEKLA
AZALIA JAPOŃSKA PURPURTRAUM

WIŚNIA JAPOŃSKA KUKI SHIDARE
niekoniecznie wszystkie muszą być tutaj ale chciałabym mieć już jakąś wizję jak sadzić co dokupić ewentualnie ale pierwsze i najważniejsze posadzić co mam .
Wiem że rozplenice kupiłam złe ;( ( zimą pewnie padną ) w ich miejsce jak nie wytrzymają zimy chciałabym posadzić te zimujące .

to zdjęcia sprzed przygotowania ziemi .

co wymyśliłam do tej pory ale chyba nie trzyma się kupy to ....wiem wiem wieje nudą dlatego bardzo proszę Was o wsparcie i porady tutaj
Toszka bardzo mocno mnie wspiera jeśli chodzi o glebę za co bardzo jej dziękuję <3