Strona główna Archiwum Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt

Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów

Gardenarium
 mg 1135

Dodany 08:34, 06 wrz 2018
MonikaR napisał(a)
Dzień dobry

Nie wiem czy tu mogę zapytać o poradę, jeżeli gdzie indziej to proszę o przekierowanie mnie

będziemy zakładać "ogródek" w przyszłym roku i chcieliśmy zacząć na jesieni przygotowywać miejsce na rabaty. Strasznie ciężko idzie, więc po wielu perturbacjach taki oto powstał wstępny plan

proszę o wskazówki, czy taki kształt rabat może być czy zupełnie do poprawy

Może być taki kształt.
Gardenarium
 mg 1135

Dodany 08:43, 06 wrz 2018
malinia napisał(a)

Nie patrzcie na te drzewka posadzone na trawie tylko ta linia tarasu jest najwazniejsza .

co wymyśliłam do tej pory ale chyba nie trzyma się kupy to ....wiem wiem wieje nudą dlatego bardzo proszę Was o wsparcie i porady tutaj

Nie wytyczyłaś linii rabat, wszystko jest w trawniku.
II sprawa - robisz kolekcję, wszystkiego prawie masz po jednym, kilka klonów - każdy inny, kilka różaneczników (nie pisz "rodków' oraz nie pisz drukowanymi literami - regulamin)

Dokup rośliny takie same, żeby było po kilka szt i twórz grupy, piętra.

Widać, że działasz, więc chętnie pomagamy

Tu gdzie kropki czarne to kamyczki, nie rób tu trawnika. Albo kamyczki zrób na tym pasku wyżej.
Drzewa przeszereguj w rabaty. Nie rób kolekcji pojedynczych roślin. Takie podstawowe rady
malinia
32607547 1797179417007058 5948788906236313600 n

Dodany 10:07, 06 wrz 2018
właśnie te różowe nasadzenia znikają to był błąd te zielone to gorzej bo one są większe wiąz na dole wyżej czereśnia i glicynia baby twist.

Dodany 08:01, 19 wrz 2018 , edytowany o 08:02, 19 wrz 2018
Dzień dobry!
Proszę o poradę w kwestii zagospodarowania kawałka przestrzeni przed domem, która stworzyła mi się po likwidacji przydomowej oczyszczalni. Działka jest duża otoczona młodymi świerkami. Na tym placyku rosną z boku aktualnie trzy sosny kosodrzewiny - posadzone 2 lata temu bez pomysły w trawniku - i jedna sosna chyba bośniacka satelit - teraz przesadzona w to miejsce, po niwelacji terenu. Nie mam pomysły co dalej zrobić z tą przestrzenią...Zostały mi też do wsadzenia gdzieś jeszcze dwie małe kosodrzewinki i trzy tawuły japońskie. Nie wiem czy one wkomponowałyby się jakoś w tę przestrzeń. Doradźcie coś proszę...
Gardenarium
 mg 1135

Dodany 19:16, 30 wrz 2018
Widząc tylko takie zdjęcie, nie sposób doradzić cokolwiek. Wklej albo plan, jak to jest usytuowane w stos. do domu, chodników etc.

Sosen nie sadzę w ogóle, więc polecać ich nie będę Szkoda że tyle nasadziłaś.
bamarta

Dodany 13:59, 01 paź 2018
Witam,
w akcie desperacji postanowiłam poprosić o pomoc;

Mniejszą donicę obsadziłam kulami bukszpanu 3 szt przez środek w równych odległościach i po obwodzie lawendą. Przykryłam gruba flizeliną i na to będzie jasny kamyk.

Nie wiem co zrobić z L -ką
Chciałabym, żeby te rabaty były reprezentacyjne, spokojne i ładne przez większość roku.
Tam już chyba nie będzie kamienia, raczej kora, bo wokół pełno kostki brukowej.

Planowałam w narożniku L drzewko na pniu - może jakaś wiśnia ozdobna.
Ale co więcej?
Myślałam, że może róże okrywowe białe lub różowe, pasowałyby do kwitnącej lawendy.

Ale z czym je połączyć?

Poza tym dostałam od znajomych azalie japońskie białe, kosodrzewiny ( odmiany raczej mniejsze), lilaki mayera ( krzewy), pięciorniki białe, popielate kostrzewy, berberysy kolumnowe. Może dałoby się z tych okazów coś wykorzystać i co trzeba dokupić?

Proszę o radę; w jakim kierunku pójść, jak obsadzić tą rabatę, gdzie sadzić wyższe ?
Oczywiście obie donice są wypełnione ziemią;
L-ka znajduje się o ok. 30 cm. niżej od poziomu małej donicy i wyniesiona jest 30 cm ponad poziom kostki brukowej.Donice oddzielają chodnik wejściowy do domu od wjazdu do garażu.
majpau

Dodany 10:49, 30 paź 2018
Gardenarium napisał(a)
Dekalog ogrodniczy Danusi
cxz

1. Konsekwencja w kolorystyce

2. Ograniczona ilość gatunków

3. Duże ilości jednakowych roślin w grupach

4. Zgrane duety (jedna roślina podkreśla urodę drugiej) - szukaj takich i spisuj

5. Jak coś zaczniesz - skończ, bo się rozmyślisz i będziesz stała w miejscu

6. Jak coś zmieniasz., nie żałuj, zmieniaj i idź do przodu

7. Niezawodne rośliny kupuj

8. Zrób listę gatunków i tego się trzymaj

9. Nie biadol, jak coś padnie - masz miejsce na coś lepszego

10. Pogódź się z tym, że będziesz ciężko pracować, aby osiągnąć efekt. Ogrodnictwo nie jest zawodem dla leniwych, samo się nie zrobi

Jak coś nowego przyjdzie do głowy to dopiszę

Dopisuję poza dekalogiem ważną rzecz:

Planuj swój ogród kompleksowo jako całość, a nie tylko oderwane fragmenty.

Gardenarium
 mg 1135

Dodany 09:42, 12 lis 2018
bamarta napisał(a)
Witam,
w akcie desperacji postanowiłam poprosić o pomoc;

1 berberys Bagatelle
2 miskanty lub Sesleria autumnalis
3 trzmielina Sunspot lub Emerald'n Gold
4 forma pienna iglasta zielona
5 zielony np. z innej trzmieliny zywopłocik
6 wypełnienie jednolite np zurawkami albo irgą Major
7 drzewo koluste np. wiśnia Umrabculifera lub inne dowolne.
monika_kowalska

Dodany 10:35, 06 mar 2019
Witam. Mam do Was ogromną prośbę, czy możecie mi pomóc przy tej rabacie? Od czego mam zacząć pracę,

Dodany 09:00, 20 mar 2019
Prace trzeba zacząć od przekopania całej rabaty widłami amerykańskimi, do ziemi rodzimej dodajesz kompostu, obornika spróchniałego itp. materii organicznej, przekoppujesz, rozgrabiasz i masz gotowe miejsce do sadzenia.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies