Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

EwaAnna 12:55, 29 wrz 2020


Dołączył: 11 maj 2020
Posty: 37
Dziękuję, Danusiu

Najchętniej wymieniłabym tuje na buka lub inny liściasty żywopłot ,jednak bliskie sąsiedztwo domów skłoniło mnie do pozostawienie wszystkich tych drzew, które mogły tego lata zapewnić trochę prywatności na tarasie

Widzę krzywiznę i czekałam tylko do jesieni, na pracę przy drzewach. Korzystając z wykopywania suchych zamierzam tez poprawić te sasiadujące .

Tuż za 3 suchymi jest szpaler istniejacych, wsród nich 2 będące od siebie w równych odległosciach wydają się również być w słabej kondycji czy proponowałabyś powtórzyć wiśnię/ ekran w tych miejscach?

Koncept z wiśnią bardzo mi się podoba.

P.S dziękuję za lekturę Jak Zaprojektować Ogród Marzeń -stała się doskonałą inspiracją, podobnie jak Ogrodowisko

dziękuje
Ewa


____________________
Zielonego Atelier Początki *** W życiu potrzebujesz albo INSPIRACJI albo DESPERACJI***
Gardenarium 13:05, 29 wrz 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Śliwa wiśniowa jest wdzięcznym drzewem, jeden z moich pierwszych ulubionych, które zaczęłam projektować w swoich "początkach". Długo trzyma liście, najdłużej chyba, wcześnie puszcza kwiaty wiosną, ma nasycony kolor, same zalety.
Obecnie w swoim nowym ogrodzie sadzę je także.

ŚLiwa wiśniowa - proponuję na pniu, wtedy pod koroną można coś jeszcze posadzić. Jako wielopniowy krzak nie polecam w tym konkretnym przypadku.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
EwaAnna 18:23, 29 wrz 2020


Dołączył: 11 maj 2020
Posty: 37
Danusiu,

Zostanę przy propozycji śliw wiśniowych. W zasadzie do wymiany pójdzie 6 żywotników.
W miejsce 3 i przesuniętych młodych żywotników pójdą 2 śliwy.

Czy sądzisz że w miejscu pozostałych zaznaczonych w szpalerze na czerwono, można powtórzyć drzewa liściaste?

Co 3 tuje wypada stary "okaz" i zostaje puste miejsce. Jest więc 3 puste miejsca w tym pierwsze po największe.

Czy hortensje np Vanilla Fraise lub Limelight to dobre towarzystwo na wysokości pni śliw?

dziękuję za pomoc i serdecznie pozdrawiam!
Ewa

?
____________________
Zielonego Atelier Początki *** W życiu potrzebujesz albo INSPIRACJI albo DESPERACJI***
AgaBe 19:17, 02 paź 2020

Dołączył: 02 paź 2020
Posty: 1
Witam serdecznie,
Posadziliśmy z mężem choinki- teoretycznie trochę bez pomysłu na naszym małym skrawku ziemi przy szeregówce.
Chcemy odgrodzić się od sąsiada z naprzeciwka I nie chcieliśmy początkowo sadzić tuj na całej długości, żeby było ciekawiej i też bardziej nam się podobają ogrody jak są różne iglaki. Skończyło się na tym, że zasadziliśmy dwie tuje i konika na środku, a jodły przed tarasem... i teraz nie mamy pomysłu co dalej, co dokupić (jednak tuje, cisy?), co przesadzić (nad jodłami się zastanawialiśmy), a co może w ogóle wykopać i oddać w dobre ręce. Jakieś pomysły? Bardzo proszę o poradę.
Z góry dziękuję za wszystkie pomysły i uwagi.

Gardenarium 21:43, 02 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Wykopać i oddać chętnym świerki kłujące na małe ogródki to nie jest drzewo dobre, urośnie wielki i kiedyś może przewrócić się na dom. Kiedyś, w następnym pokoleniu.
Moja sąsiadka ma i gdy jest wicher, drży o swój dom. To rośnie wielkie drzewo. Aby odgrodzić się od sąsiadów trzeba posadzić żywopłot przy płocie i prowadzić go nieco powyżej płotu a nie sadzić drzewa jak w wielkim parku.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kasia1980 13:07, 04 paź 2020


Dołączył: 27 wrz 2020
Posty: 318
witam , mam pytanie czy powinnam wzdłuż górnej linii skarpy posadzić rząd np cisów . I czy w tym łuku irga mooncrper, trawy i dołem hortensje to dobry pomysł ? Mate ściągnę jak posadzę roślinki.
____________________
Moja Sielanka
Spooky 21:40, 19 paź 2020

Dołączył: 25 wrz 2020
Posty: 5
Niech mi ktoś pomoże bo zwariuje

Rabata 3mx 8m

Stanowisko w słońcu

Plan:
-hortensja Vanille Frais
- kula bukszpan/ tuja danica
- turzyca Vanille Ice [ Ice dance

Rabata w prostokącie
miejsce centralne

jak to ugryźć? ile co od czego odległości?
czy coś dodać na pniu? jeśli tak to co? byle zimozielone

Błagam pomóżcie bo spać nie mogę jak to ma być rozmieszczone

Gardenarium 11:22, 21 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jak ta rabata dolega do płotu, czy do domu, nie wariuj tylko daj więcej informacji, jak projektować jak nie wiadomo do czego się odnieść. Damy radę Tylko narysuj położenie rabaty i skąd się na nią patrzy. Ugryzę, tylko daj info. Projektowanie to nie bułka z masłem, trzeba coś więcej wiedzieć a nie dałeś takich informacji
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 11:40, 21 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jeśli patrzysz od tej strony co strzałka zielona, to mogłoby to wyglądać tak:





1. Prunus cerasifera Nigra 2 szt (na wysokim pniu min 150 cm)
2. Hydrangea 'Vanille Fraise' 4 - 5 szt
3. Buxus kula 2 szt
4. Buxus kula na pniu 80-100 cm wys. pieniek
5. Heuchera (ciemne bordo) lub berberys 'Bagatelle' kulki 15 szt
6. Carex 'Evergreen' - ciemnozielona turzyca zimozielona 11-15 szt
pomiędzy turzyce rój 150 szt tulipanów w kolorze burgund, czarnym i różowym
Plus białe krokusy 100 szt.

Chaotycznie należy rozmieścić białe ciemierniki (Helleborus niger) - jakieś 15 szt.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 11:42, 21 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ciemierniki kropki ciemnozielone



Jeśli natomiast na tę rabatę patrzy się z różnych stron, to drzewa należy rozmieścić pośrodku, a hortensje przysunąc do pni drzew, ale nie rządkiem. Przemieszać. Resztę dokończ sam. Nie wariuj w żadnym wypadku, na świecie i tak tego wariactwa jest za dużo
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies