Strona główna Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt Dni otwarte

Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów

Ivo
Zdj%c4%99cie ivo

Dodany 10:34, 10 maj 2020
A śliwowiśnię (pierwszy rok w ogrodzie) mogę teraz przesadzić?
Marcin89
Dscn8693

Dodany 11:13, 10 maj 2020
Ivo napisał(a)
A śliwowiśnię (pierwszy rok w ogrodzie) mogę teraz przesadzić?

Domyślam się, że drzewko jest jeszcze małe, więc w ostateczności można. Obserwuj pogodę kiedy będzie chłodniej.

Czasami po przesadzeniu warto przyciąć koronę, wtedy roślinie łatwiej jest przyjąć się (traci mniej wody przez liście), odbudowuje system korzeniowy i cześć nadziemną i jest wtedy "równowaga".

Jeśli nie musisz przesadzać to lepszym terminem będzie wrzesień, a nawet marzec lub kwiecień. Wtedy są najlepsze warunki wilgotnościowe gleby i nie ma wysokich temperatur.

Dodany 12:50, 10 maj 2020
malgosia_2411 napisał(a)
I jeszcze dodam ku przestrodze, że teraz nigdy bym nie wybrała tui na żywopłot. Mieszkam koło lasu a posadziłam tuje zamiast grabu czy buka.

Niestety zrobiłam to samo; ale u mnie góra piaskowa.

Dodany 14:59, 10 maj 2020
Marcin89 - dzięki, chyba jednak poczekam do jesieni. Zaplanuję rabaty i będzie czekało na nie miejsce. Teraz pogoda zbyt zmienna, a drzewko ma już ok. 2 metry.
Ivo
Zdj%c4%99cie ivo

Dodany 15:01, 10 maj 2020
Piszecie o żywopłocie, a co jest dobre jako tło do roślin? Bo na zdjęciach widzę, że najczęściej jest to jakaś tuja, pewnie też dlatego, że zimozielona. A np. cis wolno rośnie.
A_gawa
Img 20200531 wa0027

Dodany 15:30, 10 maj 2020
Jak tuja, to Szmaragd. Ona ma piekny kolor. Trochę udaje cisa.
Tuje faktycznie modne. Dość szybko rosną i nie mają wielkich wymagań.

Dodany 16:49, 10 maj 2020
I chyba mnie to też czeka bo faktycznie tuja świetnie wygląda jako tło. Choć dotychczas zarzekałam się "nigdy tuja" ale pewnie dlatego, że to co widziałam "na żywo" to przede wszystkim żywopłot dookoła ogrodu i trawnik.

A co jeszcze radzicie jako tło do pozostałych roślin?
Planuje wtedy kawałek z tują, ale też płynnie przejść albo w dereń biały, albo pęcherznicę luteus. Jak najlepiej zrobić przejście w kolejne cykl roślin?

A_gawa
Img 20200531 wa0027

Dodany 18:17, 10 maj 2020 , edytowany o 18:32, 10 maj 2020
Jak zrobić przejście? Myślę, że jak wybierzesz "swoje" rośliny, taki swój zestaw, to musisz popatrzeć jak kolorystycznie będą ze sobą współgrały.
No i tak by można 5 świerków serbskich i przed nimi wybranie inne. Później na przykład jakieś tuje żółte i znów przed nimi inne do kontrastu lub monochromatycznie. Kolejne mocno zielone tuje Szmaragd. Na pewno nie robilabym typowej przeplatanki rytmicznej, a tylko jeden rodzaj rośliny by dominował, np. Szmaragd.

Uważam, że żywopłot sadzi się od razu myśląc co będzie przed nim wsadzone i co z tylu ma zakryć. Natomiast na rabacie można tak sadzić rośliny, żeby zakończyć rabatę np. przed tujami zrobić zawijas z jakiejś trawy, berberysu, cisu, żurawki; można też sadzić liniami, kreskami - mogą one ciut nachodzi na rabatę, za którą jest inny rodzaj żywopłotu i na końcu zasadzić coś jako kropkę nad "i" - pionową dominantę lub krzaczastą, lub jakiś lizak bądź zrobić półokrągły placyk z drzewkiem lub drzewem szczepionek na pniu.

Na pewno pomoże analiza projektów i zdjęć wykonanych ogrodów. Układów kompozycyjnych można się nauczyć i próbować odwzorować u siebie.

Posadziłabym rząd tuj, np. 7-9 sztuk, później kilka (3-5) pęcherznicy(Uważam, że lepiej wziąć Diablo). Następnie znów bardzo długi rząd tuj Szmaragd i 3x dereń. Na pewno więcej roślin w charakterze żywopłotu byłoby już chaosem - choć jak kto lubi.

Mogłoby też tak być, że przed fragmentem żywopłotu z żółtej pęcherznicy nic by już nie rosło (można by dać jej dwa rzędy). To mogłoby ciekawie wyglądać - skromnie, ale widowiskowy kolor pęcherznicy zrobiłby robotę.

Dodany 20:29, 10 maj 2020
A_gawa - zapisuję rady, dzięki

Planowałam właśnie tuje, potem dereń biały i na końcu pęcherznica żółta (bo mam pełno własnych i pięknych sadzonek) - też będzie bliżej części gospodarczej, i rozjaśni ją. I wtedy faktycznie nic przy niej.

Planuję tam berberysy, trawy i.. ławeczkę. Ale co i jak szczegółowo to kolejnych krok zmian i planowania. Na pewno teraz zacznę przenosić pęcherznice i dlatego pasuje aby były "na końcu".

malgosia_2411
Received 10205224035133630

Dodany 23:23, 12 maj 2020
Cisy dają najładniejsze tło moim zdaniem, urosna.