Strona główna Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt Dni otwarte

Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów

annastompor

Dodany 20:58, 17 maj 2020
Droga Pani Danusiu, nie wiem czy piszę w dobrym miejscu na korespondencje ale mam kłopot i bardzo chciałabym prosić Panią o pomoc.
Mieszkam na Warmii w okolicy Olsztyna- gleba w ogrodzie licha- sam piach jak z piaskownicy. Rośliny w pobliżu to głównie sosny, świerki brzozy ... las..
W związku z tym zdecydowałam o likwidacji trawnika z którego nic nie będzie i chce założyc dużą rabatę na środku tzw: dolnego fragmentu działki.Teren jest pochyly w stronę wschodnią co powoduje że najlepiej doświetlony jest rano choć po południu słońce także dociera tu z łatwoscia poprzez zabudowania, które są wyżej na działce.
Kłopot w tym, że ta część działki nie ma wyjscia na zewnątrz i darń ,którą ściągnęłam z trawnika zmuszona zostałam ułożyć w formie łukowatej przez całą długość środka rabaty na szerokość ok 70-80 cm i wysokości ok 50-60 cm.Wygląda jak duży ogon krokodyla.
Moje pytanie jest zatem takie
Czy jest sens to zostawiać? czy tak ułożona trawa w formie takiego wału rozłoży sie?
Co powinnam zrobić aby - jesli mogę ją zostawić-mogła przekształcić się w ziemię , na której będę mogła w przyszłości coś posadzić?
Oczywiście planuję przekopać teren widłami,powyjmować chwasty, nawieżć ziemie i przekopać ją z ziemią rodzimą.Jak jeszcze powinnam sie przygotować do założenia rabaty?
Nie ukrywam, że chciałabym posadzić tam byliny i trawy, ktore lubią suszę.Jakie trawy by Pani poleciła na suche stanowiska?
Pozdrawiam serdecznie i liczę na pomoc.
Anna
Paulina22

Dodany 14:03, 23 maj 2020
W tamtym roku założyliśmy rabatę frontalną. Mam jakiś niedosyt. Proszę o poradę czy jeszcze cos dosadzic czy poczekac az wszystko urosnie i bedzie dobrze. Poki rośliny są małe postawiłam bratki w donicach. Na rabacie rosną tuje Danica, rozplenice, tawuły golden princes, lawendy, klony purpurowe szczepione, hortensje Polar bear. Rabata w pełnym słońcu, przepuszczalna ziemia, kilka dni temu założona linia kroplująca.
Paulina22

Dodany 14:04, 23 maj 2020
Magdic

Dodany 00:28, 28 maj 2020
Mam do zaprojektowania mój ogród przy bliźniaku i szukam materiałów na temat rozmieszczania w ogrodzie małej architektury - szopki na narzędzia, grilla, kompostownika, kącika dla dzieci. Do tego chciałabym miejsce na rozsadnik plus mały stół roboczy do rozsadzania roślin, także moich pokojowych.

Gdzie znajdę artykuły na ten temat? Jakiś zbiór inspiracji?

Utknęłam w miejscu, a jeszcze w ogóle nie ma mowy o planowaniu nasadzeń.

Będę wdzięczna za ogólne wskazówki, jak to ugryźć i od czego zacząć.
Basia_KRK
Bz

Dodany 19:00, 21 cze 2020
Basia_KRK napisał(a)
Doradźcie proszę, jaką trawę podsadzić jako tło do klona 'Red Flamingo', który tak się wybarwia?

Gardenarium napisał(a)
Albo Imperata Red Baron, albo słomkowa turzyca Frosted Curls, albo brązowo-miedziana
Carex buchannanii.

Efekt wyszedł genialny, podsadziłam klony turzycą 'Frosted Curls' Pięknie pasuje do nietypowego pnia tych drzewek. Dołożyłam od siebie jeszcze gaurę A jesienią posadzę w tych turzycach jakieś cebulowe, ale jeszcze nie mam pojęcia co

popcorn
Mouse

Dodany 16:30, 02 lip 2020
annastompor napisał(a)
Droga Pani Danusiu, nie wiem czy piszę w dobrym miejscu na korespondencje ale mam kłopot i bardzo chciałabym prosić Panią o pomoc.
Mieszkam na Warmii w okolicy Olsztyna- gleba w ogrodzie licha- sam piach jak z piaskownicy. Rośliny w pobliżu to głównie sosny, świerki brzozy ... las..
W związku z tym zdecydowałam o likwidacji trawnika z którego nic nie będzie i chce założyc dużą rabatę na środku tzw: dolnego fragmentu działki.Teren jest pochyly w stronę wschodnią co powoduje że najlepiej doświetlony jest rano choć po południu słońce także dociera tu z łatwoscia poprzez zabudowania, które są wyżej na działce.
Kłopot w tym, że ta część działki nie ma wyjscia na zewnątrz i darń ,którą ściągnęłam z trawnika zmuszona zostałam ułożyć w formie łukowatej przez całą długość środka rabaty na szerokość ok 70-80 cm i wysokości ok 50-60 cm.Wygląda jak duży ogon krokodyla.
Moje pytanie jest zatem takie
Czy jest sens to zostawiać? czy tak ułożona trawa w formie takiego wału rozłoży sie?
Co powinnam zrobić aby - jesli mogę ją zostawić-mogła przekształcić się w ziemię , na której będę mogła w przyszłości coś posadzić?
Oczywiście planuję przekopać teren widłami,powyjmować chwasty, nawieżć ziemie i przekopać ją z ziemią rodzimą.Jak jeszcze powinnam sie przygotować do założenia rabaty?
Nie ukrywam, że chciałabym posadzić tam byliny i trawy, ktore lubią suszę.Jakie trawy by Pani poleciła na suche stanowiska?
Pozdrawiam serdecznie i liczę na pomoc.
Anna

cześć! Możesz wynieść tę trawę do kompostownika, do lasu, gdziekolwiek? To się nie rozłoży, będziesz miała taką górkę zawsze, trochę mniejszą może, ale porośnie trawa i chwastami za chwilę jak zostawisz to dookoła nasadzisz i bedzie ładnie a toto bedzie straszyło?

do słońca na suszę jeżówki, trawy (miskanty, kostrzewy, stipa =ostnica cieniutka pony tails - tę ostatnią możesz wysiać i mieć swoich milion sadzonek), werbena patagońska która przezimuje Ci albo nie ale na pewno się wysieje i z warunków bedzie zadowolona. Cokolwiek nie posadzisz pierwsze parę tygodni/miesięcy bedzie trzeba podlać jak bedzie sucho i gorąco. Szałwie, wszelkie rośliny o niebieskich/srebrnych liściach (ale nie hosty hehe). Nawet hortensje bukietowe dałyby radę pewnie, ale w dołku dużo kompostu i obornika bym dała.
Możesz spróbować kupić też hydrożel, widziałam na alledrogo 10 kg za 100 zł, mieszasz w dołek pod korzenie rośliny, trzyma wilgoć.

powodzenia!!

Dodany 16:31, 02 lip 2020
Paulina22 napisał(a)

poczekaj aż urośnie. Jak coś dodasz to bedziesz musiała zmieniać, a tak wydaje się że rośliny mają miejsce żeby rosnąć. Za dwa sezony nie poznasz tego miejsca

Dodany 16:32, 02 lip 2020
Pięknie Basia

Dodany 21:08, 08 sie 2020
Witam. Zwracam się z pytaniem które dotyczy wyznaczenia Lini rabat. Nie jestem pewna od czego zacząć gdyż działka jest nieregularna i budynki też są rozmieszczone różnie. Wiem że muszę wyznaczyć podjazd i ścieżki ale rabaty czy odnieść się do zarysu działki czy budynków chce zrobić linie proste.

To jest zdjęcie satelitarne działki i budynków.

Dodany 22:13, 08 sie 2020
U mnie też działka nieregularna i budynki też... ja wszystkie rabaty , ścieżki, podjazd wytyczałam równolegle do domu