Strona główna Archiwum Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt

Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów

Gardenarium
 mg 0116 001

Dodany 08:53, 10 mar 2013
Mus małej koparki użyć. Ja jako fachowiec mam takową, tak że żadne karpy nie są w stanie mi przeszkodzić Usuwanie jak nie ma się sprzętu, jest kosztowne no bo rękami i szpadlem nie da się tego wykonać.

Kilofem nie opłaci się, można się zamordować
Pszczelarnia
Logo 06

Dodany 15:18, 14 mar 2013
Można usuwać przy pomocy łoma, siekierki, szpadli i 2-3 ludzi. My tak usuwaliśmy ok. 20 karp. Niektóre po 100 -letnich świerkach. Najgorsze są po bzie czarnym i owocowych drzewach (pestkowe), bo korzenie idą w głąb ziemi a drewno twarde. Do rozpaczy doprowadzała nas także akacja. Jesion nadzwyczaj gładko poszedł.
Ale oczywiście lepiej sobie pomagać urządzeniami jak ktoś może.

Dodany 23:02, 24 mar 2013
Alikia napisał(a)
Nie wiem czy w dobrym wątku się zwrócę ale zanim założę własny wątek chciałam prosić o radę
Z tułu za domem mam pas wzdłuż ogrodzenia o szerokości mniej więcej 10 metrów z samą gliną i białym kamieniem. Jak jest gorąco to szpadla tam nie wetkniesz Rosną tam leszczyny zasadzone przez poprzedniego właściciela działki i kilka drzewek - akacje, brzózki i sosny. Czy da się to jakoś zagospodarować bez wymiany ziemi..... i czym?
Proszę o rady i załączam zdjęcie tego nieszczęsnego miejsca.

Najpierw zastanów się co chcesz osiągnąć. Rośliny dobierzesz do każdych warunków, trzeba tylko obrać kierunek. Cisów bym ci nie polecał, bo ze zdjęcia wygląda, że "wygwizdów". Cisy tego nie lubią. Jeśli masz miejsce to stwórz ekran ochronny, np z sosen i za parę lat będziesz mogła posadzić delikatniejsze gatunki.
Leszczyny są fajne, możesz je ciąć na wysoki żywopłot. Mamy taki w naszym ogrodzie i stanowi świetne tło dla rabat.

Z lewej strony zdjęcia plecy zapewnia purpurowa leszczyna. Zielona do tego celu nadaje się tak samo.
Zwykle tniemy ją raz w roku. Co 3-4 lata tniemy mocniej.

Dodany 09:28, 08 kwi 2013 , edytowany o 09:43, 08 kwi 2013
Danusiu, mam pytanie. Jakiej szerokości przygotować rabatę pod nasadzenia, żeby uzyskać taki efekt?

Mam trawę posianą do samego ogrodzenia (za późno tu trafiłam), muszę wytyczyć rabaty i nie wiem, jakiej szerokości powinny być. Podoba mi się taki żywopłot mieszany, tez planuję tuje, świerki, choiny kanadyjskie, na pewno też jakieś ozdobne krzewy liściaste. Tylko u mnie będą one dużo niższe, niestety i na taki efekt jak na fotkach będę musiała długo czekać, ech.

I jeszcze jedno pytanie. Jaka powinna być minimalna odległość od drenażu przydomowej oczyszczalni do nasadzeń z tuji aureospicata czy choin kanadyjskich?

Jaka tuja jest na tych zdjęciach?

Dodany 11:18, 08 kwi 2013
Przy domowych oczyszczalniach nie wolno sadzić krzewów i drzew w promieniu 3-5 metrów, oczywiście tych krzewów, które korzenia się głęboko.... To pamiętam tak na szybko ale znalazłam gdzieś taki rysunek w necie, który pokazywał w jakiej odległości można posadzić jakie rośliny.... oczywiście teraz jak kamień w wodę i znaleźć tego nie mogę Wiem, że tam zalecali zachowanie odległości przy sadzeniu drzew nawet 8 metrów.... Zależy też jak głęboko masz zakopane sączki i zrobiony drenaż...
Generalnie można przyjąć, że na przykład system korzeniowy tui sięgnie co najmniej do głębokości równej 1/2 wysokości rośliny.
W każdym razie w promieniu tych 3 metrów nie możesz posadzić na przykład świerków czy choiny kanadyjskiej....

Dodany 11:42, 08 kwi 2013 , edytowany o 12:26, 08 kwi 2013
No to klops
I po co ja się zgodziłam na takie idiotyczne umiejscowienie tej oczyszczalni???

Raczej nie ma 3 metrów od dłuższego boku, a od krótszego jest niecałe 2. To co ja mam teraz zrobić? Dodam, że chodzi o cześć rekreacyjną ogrodu, za domem, w części tarasowej, buuu.

Małgosiu, nie wiem, na jakiej głębokości to jest. Muszę zerknąć do projektów.

Dodany 11:59, 08 kwi 2013
No widzisz... ja miałam ten sam problem... W sumie oczyszczalnia to fajna sprawa z tym, że nie dla ogrodu

Dodany 12:14, 08 kwi 2013
kaisog1 napisał(a)
No widzisz... ja miałam ten sam problem... W sumie oczyszczalnia to fajna sprawa z tym, że nie dla ogrodu

I jak sobie z tym poradziłaś? Zajrzałam do Ciebie, ale jeszcze nie dotarłam do tego etapu

Dodany 12:14, 08 kwi 2013
Rabaty mogą mieć w tym przypadku jakieś dwa metry, ale powinny być proporcjonalne do szerokości ogrodu. Nie ma takich "przepisów" jaka powinna być rabata. Dostosowujesz ją do swojego ogrodu. Z tymi nasadzeniami min, 2-2,5 m.
mleczajka

Dodany 12:26, 08 kwi 2013
hihi, wiem, Danusiu, że nie a przepisów Chodziło mi o to, ile takie iglaki z nasadzeniami przed nimi potrzebują miejsca.