Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Świerk - choroby i szkodniki świerków połączony

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk - choroby i szkodniki świerków połączony

kamil_360 14:47, 08 maj 2016


Dołączył: 27 sie 2015
Posty: 103
Mazan napisał(a)
Kamil_360

Sprawdź co to może by na gałązce /2 fotka/. Możliwe, że jest to misecznik świerkowiec.



Pozdrawiam


to jest jakaś narośl.
sprawdzałem.
kruche, puste w środku, półokrągłe miseczki.
pękają jak zastygnięta pianka do uszczelniania okien.

nie widziałem żadnych żerujących na nim owadów.
____________________
Kamil Cel: podrasować własny ogród
kamil_360 14:54, 08 maj 2016


Dołączył: 27 sie 2015
Posty: 103
Nie wiem czy to moze mieć związek, ale choroba pojawiła się wraz z założeniem w owym świerku gniazda przez turkawki.
Tak się zastanawiam, może to ich wydzieliny mają w sobie coś toksycznego...lub są źródłem infekcji...
____________________
Kamil Cel: podrasować własny ogród
Mazan 15:09, 08 maj 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kamil_360

I ich nie zobaczysz bez lupy. To małe ok.0,5 mm czerwce, które wylęgają się pod tymi miseczkami. Teraz /w maju i czerwcu/ samice będą składać jaja, a w lipcu można zwalczać środkami owadobójczymi. Natomiast w okresie przedwiosennym gdy temperatury będą pow. 12*C stosować trzeba preparaty olejowe - treol lub promanal.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
kamil_360 15:12, 08 maj 2016


Dołączył: 27 sie 2015
Posty: 103
Dziękuję za odpowiedź.
Faktycznie, teraz przypominają mi się wykłady z entomologii...
był nawet żart, że samice miseczników żyją (tylko) dla jaj. ;]

pozdrawiam
____________________
Kamil Cel: podrasować własny ogród
ZielonySzczy... 18:12, 17 maj 2016

Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 15
Witam.

Mój swierczek kaukaski skylands chyba cos zlapal. Prosba o podpowiedz co to i czym lac. Dziekuje.
Mazan 18:46, 17 maj 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
To samo, co post wyżej. Postępowanie identyczne.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
kemotd 21:51, 29 maj 2016


Dołączył: 23 cze 2013
Posty: 29
na wiosne wsadzony świerk inversa. teraz ładne zielone przyrosty, ale igły zaczęły żółknąć w wielu miejscach. ph ziemi około 6. stanowisko słoneczne przez pół dnia. ziemia wilgotna. proszę o pomoc co z nim robić ?

ewacbr 18:31, 21 lut 2017

Dołączył: 21 lut 2017
Posty: 1
Witam
Jestem na forum od niedawna bo szukam już od jakiegoś czasu pomocy i nic sensownego nie mogę znaleźć
Mam na swojej działce 6 przepięknych świeków około 20 letnich .Jeden z nich zachorował padł oraz drugi, który aktualnie umiera. Drzewo pada gałąź po gałęzi,żółknie igliwo potem brązowieje Zaczęło się to wszystko od czubka którego już teraz aktualnie nie ma.
Kora jest z jednej strony spękana i krwawi. Proszę o pomoc w identyfikacji choroby.
Dodatkowo na działce posadziłam świerki serbskie jakieś 40 sztuk. Miał to być piękny urodzajny żywopłot, ale niestety świerki pomimo podlewania nie wszystkie przeżyły. Padały jeden po drugim najpierw lekko tracąc w całości kolor potem żółknąc i wreszcie brązowiejąc . Wymieniałam świerki jak padły co roku po 5 , 6 sztuk .
Teraz poza tymi objawami pojawiła się jakby jeszcze jedna choroba która przeszła od tego 20-letniego okazu świerku pospolitego.
Charakterystyczną rzeczą jest to, że choroba atakuje gałąź po gałęzi u nasady której kora pęka i wypływa z niej żywica.
Co to może być?
Młode świerczki nie mają zbyt dobrej gleby bo żyjemy w miejscu gdzie przeważaja piaski toteż naturalne lasy są raczej sosnowe.

Proszę o pomoc
Gardenarium 10:35, 28 maj 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Luka napisał(a)


Witam! Mój problem polega na tym iż zaczynaja mi obsychać igly! Sadzonki sadzone okolo 14 kwietnia tego roku okolo 700 sztuk z czego 10% tak wyglada! Zalozylem taka mała plantacje przy domu ziemia raczej piaski! Nie znam sie jestem poczatkujacy, szukam w internecie ale za duzo tego i nie wiem sam co myśleć. Proszę o pomoc jak ratowac choinki! Z gory dziękuję!

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ZbigniewG 10:35, 28 maj 2017


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8887
przyrosty wyglądają całkiem zdrowo może igły to tylko sprawa fizjologiczna po posadzeniu,

w sprawach chorobowych wołaj o pomoc Mazana
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies