Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki jałowców, jałowiec - Juniperus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki jałowców, jałowiec - Juniperus

Gardenarium 07:18, 07 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Sylwek napisał(a)
Dzień Dobry

Jestem tu nowy, Przyznam sie ze zarejestrowalem sie po to by prosic o pomoc w.s. mego ulubionego drzewka. Prosze zerknijcie czy jest to normalne zjawisko badz choroba ktora znacie i mozecie doradzic co moglbym zrobic. Problemem jest luszczaca sie kora i przysychajce igly wewnatrz.

Prosze o pomoc.
Dziekuje
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
katel 07:18, 07 sie 2017


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
Sylwku wydaje mi się że nic mu nie jest, kora tak może wyglądać - co do brązowiejących igieł to jeżeli brązowieją w środku tam gdzie nie dociera światło to też nie jest to powód do zmartwienia.
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
Annak 00:48, 14 paź 2017


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Mam nadzieję, że ktoś tu zajrzy i coś mi podpowie... Wiem, bo czytam forum, że nie polecacie jałowców, ale ja dwa duże zastałam na kupionej działce. W chwili, gdy ją kupiłam wyglądały tak:


Od strony drogi zewnętrznej były osłonięte różą pnącą, którą wycięłam, bo była stara i prawie nie kwitła. Wykopałam duże doły, żeby wyrwać jej korzenie, bo były duże i dość głęboko. Może wycięłam też korzenie jałowców? Na dodatek jałowiec z lewej wrastał w bukszpan, więc jak podcięłam bukszpan to wyjrzały suche "drapaki" jałowca. Chyba jednak coś jest jeszcze nie tak, oprócz tego, co opisałam, bo teraz jałowce wyglądają tak:


Czy ktoś mógłby mi coś poradzić, podpowiedzieć? Bo wyciąć to zawsze można, ale ja bardzo nie lubię wycinać roślin - każdej mi szkoda...
pozdrawiam
Anka
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
ZbigniewG 23:29, 29 kwi 2019


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8887

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Problem z „bonsai” zamkn.

Poczytaj w necie = rdza gruszy na jałowcu
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Visterio 23:30, 29 kwi 2019


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 102

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Problem z „bonsai” zamkn.

ZbigniewG napisał(a)
Poczytaj w necie = rdza gruszy na jałowcu
Nie wygląda to dobrze. Chyba czeka mnie wymiana na coś podobnego, ale w jałowce chyba nie pójdę skoro takie chorowite. Jeszcze tylko pytanie czy ta rdza jest „zaraźliwa”? Może się przenieść na inne rośliny?
adinka84 08:57, 02 maj 2019

Dołączył: 10 paź 2018
Posty: 35

Witam
Mam problem z jalowcem bonsai rośnie w naszym ogrodzie od 10 lat i do tej pory nie było z nim problemów. W zeszłym roku we wrześniu został przesadzony wydawało mi się że dobrze zniósł zmianę miejsca. Od miesiąca dzieje się z nim coś dziwnego stracił kolor i kruszy się. Jeśli ktoś wie co może mu dolegać będę wdzięczna za informację.
Mazan 09:28, 03 maj 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Adinka84

Trudno orzec przyczynę - brak zbliżenia, ale barwa i umiejscowienie każe się domyślać, że to szara pleśń wykorzystała szansę i zaatakowała osłabioną roślinę.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
adinka84 11:02, 03 maj 2019

Dołączył: 10 paź 2018
Posty: 35
Dziękuję za odpowiedź Czyli jeśli dobrze rozumiem drzewko należy spisać na straty? Szkoda bo bardzo je lubiłam
Mazan 11:22, 03 maj 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Adinka84

Niekoniecznie. Jeżeli to szara pleśń należy usunąć chore suche fragmenty, opryskać 3x dithane, topsinem i amistarem dokładnie nie tylko z zewnątrz lecz również wnętrze aż będzie spływać po pniu.
Wygląd będzie niespecjalny, ale sama do tego doprowadziłaś i za to musisz zapłacić.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
adinka84 20:22, 03 maj 2019

Dołączył: 10 paź 2018
Posty: 35
Zawsze to jakaś nadzieja co do odpowiedzialności za jego stan to moja jest raczej pośrednia drzewko przesadzał dyplomowany ogrodnik.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies