Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki jałowców, jałowiec - Juniperus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki jałowców, jałowiec - Juniperus

facien 19:18, 22 maj 2019

Dołączył: 22 maj 2019
Posty: 2
Witam, poproszę o pomoc w zdiagnozowaniu choroby u moich jałowców blue arrow. zdjęcia w załączniku

Miroslaww88 21:55, 10 sie 2019

Dołączył: 10 sie 2019
Posty: 1
A próbuj Huvasanu. U mnie była podobna sytuacja.
Gardenarium 22:45, 13 sie 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ewap napisał(a)
Witam Wszystkich,

Proszę o pomoc. To dzieje się z moim jałowcem - bonsai jak widać na zdjeciach. Usychanie zaczynie sie od środka gałęzi. To już trwa mniej więcej od początku lata (wtedy zauważyłam), może wcześniej. Proces był dość powolny lecz teraz w ciągu ostatniego miesiąca mam wrażenie przyspieszył





Poczytaj ten wątek od poczatku a znajdziesz odpowiedź
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:50, 21 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
strzelec52 napisał(a)
Mam takich 40 sztuk. Rosną u mnie już 2 lata. Gdy sadziłem to myślałem, że to cudo. Niestety ciągle coś im dolega. Większość ma już ok. 1,5 m a sadziłem takie ok. 60-70 cm. Gleba słaba, ale dbałem o nie. Ściółkowanie, nawóz w drugim roku. Najpierw zamierały mi całe pojedyncze gałęzie. Wycinałem, pryskałem topsinem, później dałem mikoryzę. Jesienią myślałem, że już będzie dobrze, suchych końcówek już prawie nie było. Niestety w trakcie zimy zaczęło ich przybywać. Nie wygląda to strasznie, ale nie tego oczekiwałem. Generalnie z daleka rośliny wyglądają dobrze, ale z bliska już nie za bardzo.

Jakie macie doświadczenia z tym Spartanem?

Pytam bo nie chcę walczyć nadaremno. Jeśli posadzenie tego to błąd to wolę to naprawić wcześniej. Mam obok 20 sztuk Thuja Plicata Atrovirens i rośnie ładnie. Jeśli ten Spratan taki chorowity to niestety pójdzie pod nóż. Zastąpię go grabami kolumnowymi lub tą Atrovirens albo inną Plicatą.

Co o tym myślicie? Z góry dziękuję za sugestie.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:51, 21 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Jałowiec chiński Spartan

Mam takie doświadczenia z jałowcami, że je wywalam namiętnie z każdego ogrodu, Tez wywal i posadź coś lepszego. Szkoda nerwów.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
strzelec52 07:51, 21 sty 2020

Dołączył: 31 sty 2016
Posty: 7

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Jałowiec chiński Spartan

Krótko, treściwie, na temat ... w samo serce.
Szkoda, że nie pytałem przed dwoma laty.
Wielkie dzięki.

Teraz muszę przespać się z tym i wybrać coś w zamian.
Pewnie będę pytał Was co o tym myślicie, ale to już
w innym wątku. Najpierw poczytam.

Jeszcze raz wielkie dzięki.
____________________
Gardenarium 07:51, 21 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Jałowiec chiński Spartan

No tak
Jedyne jałowce jakie sadzę to ewentualnie J.chinensis 'Plumosa Aurea' i 'Limeglow'. To wszystko. Reszta - szkoda pieniędzy.

Wyglądają koszmarnie i nie jesteś w stanie utrzymać je w dobrym stanie estetycznym i zdrowotnym, więc sadź co innego.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1040-iglaki-gatunki-niepolecane
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Majka123 07:51, 21 sty 2020

Dołączył: 06 lis 2019
Posty: 9

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Jałowiec chiński Spartan

Pani Danusiu xzy jalowce Blue Arrow. Tez kiepsko rosna? Posadzilam caly szpaler.
Gardenarium 07:51, 21 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Podobnie rośnie, nie warto sadzić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:57, 21 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
madziq napisał(a)
Mam 4 sztuki jałowca 'Gold Cone'. Posadzone dwa lata temu. W momencie sadzenia były piękne, jajowate, gałązki ładne i zdrowe. Obecnie jałowce mają dużo brązowych gałęzi (nie chodzi o to, że są takie tylko po zimie, w lecie też jest takich sporo). Jałowce są wysokości ok 150cm. Rozłażą im się gałęzie na boki, są po prostu brzydkie. Latem atakują je często mszyce. Proszę o podpowiedź jak o nie zadbać, jak doprowadzić je do ładnego wyglądu. Czytając o jałowcach wszędzie spotykam info, że są bezproblemowe itp. Okazuję się, że wręcz przeciwnie. Kupiłam je ze względu na ładne żółte przyrostu a w sumie od dwóch lat to raczej są jak brzydkie, przerzedzone, porozłażone krzacory Proszę o pomoc
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies