Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki trzmielin, trzmielina - Euonymus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki trzmielin, trzmielina - Euonymus

Gardenarium 17:08, 08 wrz 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Rośnie w doniczce, a to roślina zimozielona, może czasowo ma za mało wody? On różowieje zimą, gdy są niskie temperatury.

Posadź trzmielinę do gruntu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dosetek 15:12, 29 kwi 2015

Dołączył: 02 cze 2014
Posty: 3
Witam

Z moją trzmeliną dzieje się coć nie dobrego. Liście wyglądają jaby były umdlane, dzieję sie tak na części gałązek. Co to może być. Jakiś miesiące temu nawoziłam nawozem uniwersalnym. Czy moze jest przelana??
Gardenarium 13:17, 30 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Zajrzyj pod spód liścia czy nie mają mszyc. Nakłuwanie powoduje m.in. takie objawy.
Bardzo nieostre zdjęcie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
agata76 16:38, 07 lut 2016


Dołączył: 26 lut 2015
Posty: 27
witam, bardzo proszę o pomoc w zdiagnozowaniu choroby trzmieliny piennej. Nie wiem czy to grzyb, czy po prostu przemarzła. Rośnie w miejscu osłoniętym, ale raczej w półcieniu - na wiosnę miałam zamiar ja przesadzić. Te czarne plamy pokrywają wszystkie liście . Czy jest jeszcze jakiś ratunek dla tej rośliny? .


____________________
Gardenarium 19:56, 07 lut 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Przemarzła. Jednak poczekaj do wiosny i ciepłych dni. Być może liście opadną a w kącikach będzie już widać nowe, młodziutkie przyrosty jeśli gałązki są żywe.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
wietrzyk 11:01, 19 lut 2016


Dołączył: 07 lip 2013
Posty: 1774
donoszę, że moja trzmielina, ta zółto-zielona wygląda podobnie. w ubiegłym roku też tak miała, bałam się, że to jakiś grzyb. jednak po tym jak stare listki opadły, wypuściła młode i ładnie odrosła



biało-zielona, pomimo, że stanowisko praktycznie takie samo przezimowała bez problemu



____________________
Joanna ogród w Puszczykowie
Gardenarium 13:33, 19 lut 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Teraz nic nie robimy z tym, bo te liście dodatkowo chronią gałązki, jak zrobi się ciepło, same opadną i odrosną nowe gałązki i liście z oczek.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
lukkasia 11:07, 27 cze 2017


Dołączył: 24 lis 2015
Posty: 30
W wątku: "Trzmielina - Euonymus" prosiłam o pomoc w uratowaniu mojej trzmieliny na pniu Emerald Gold. W ciągu kilku dni zwiędły jej liście, praktycznie cała kula jest taka klapnięta.
Trzmielina rośnie od kwietnia 2016, przetrwała zimę praktycznie bez okrywania, ładnie wypuściła świeże liście i zwiększyła objętość, wyglądała pięknie, a tu teraz taki klops.
Nie mamy żadnego zwierzaka. Ostatnio trochę więcej padało, ale nigdy nie było takiego efektu. Żadnych plam, mszyc ani przędziorków nie zauważyłam. Rośnie w przepuszczalnej ziemia, od strony północ/wschód.
Sprawdziłam korzenie i odkryłam pęknięcie pnia na wysokości tuż nad ziemią o długości kilku cm. Za radą koleżanki posmarowałam maścią ogrodową, zawinęłam w jutę i odsunęłam korę, żeby był dostęp powietrza. Czy to jest przyczyna kłopotów?
Żadnych pędraków w ziemi nie znalazłam.

Proszę pomóżcie mi ją uratować
____________________
Pozdrowionka :) Lukkasia
lukkasia 11:15, 27 cze 2017


Dołączył: 24 lis 2015
Posty: 30
Widok ogólny

Pęknięcie u podstawy pnia

Liście trochę bliżej.

____________________
Pozdrowionka :) Lukkasia
Mazan 14:18, 27 cze 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Lukkasia

Gdzie podziała się kora z pnia? Wygląda na pierścieniową zgniliznę, a często wówczas pojawiają się otworki w drewnie. Moim zdaniem do utylizacji.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies