Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik - przygotowanie gleby pod trawnik, rekultywacja

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik - przygotowanie gleby pod trawnik, rekultywacja

kulka 13:55, 27 maj 2013

Dołączył: 07 maj 2013
Posty: 12
Szanowni forumowicze, mam pytanie o trawnik - musimy zagospodarować ok 100m2 terenu po byłym składowisku, wysypisku wiejskim (mamy takowe na skarpie). Zdjęliśmy wierzchnią warstwę gleby, chcemy opryskać to co w międzyczasie odrosło z chwastów i założyć na to agrowłókninę czarną + na to jakieś 15cm ziemi nowej świeżej zakupionej i na to posiać trawnik. Czy trawnik ukorzeni się na tej agrowłókninie z 15cm podsypką czarnoziemu??? Wybiorę tą agrowłókninę matową, nie śliską 50g, żeby odseparować się od tej starej gleby i chwastów. Proszę o pomoc czy jest to słuszne rozwiązanie???
____________________
Kondzio 14:21, 27 maj 2013


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 18070
Agrowlókniny nie polecam, jest kłopotliwa i nornice ją uwielbiają i tak nie pozbędziecie się chwastow, przecież nie tylko pod ziemia rozmnazaja się chwasty ale jeszcze rozsiewaja się powietrzem a po drugie jak będziecie robić areacje i wertykulacje ?
____________________
kondziowy ogród cz I, Kondziowy ogród cz II
kulka 14:29, 27 maj 2013

Dołączył: 07 maj 2013
Posty: 12
Na około wokół ogrodzenia rozłożyliśmy już agrotkaninę, tą śliską i koparką ściągneliśmy całą darń wokoło, jeszcze na to pójdzie kora, więc jest trochę zapasu zza ogrodzenia.

Myślę, że areacja nie będzie aż tak głęboka jak 15 cm nowej świeżej gleby??? A może się mylę? Chcieliśmy spróbować z agrowłókniną, bo ponoć po kilku latach w glebie ona zmięknie i nie jest tak śliska jak agrotkanina, a ma służyć nam przede wszystkim do oddzielenia się od chwastów i tego bałaganu spod spodu (typu szkła itp) które nam wychodzą spod ziemi.

Najpierw zaczniemy od herbicydu, damy jakieś 3 tygodnie, na to ew. agrowłóknina i potem nowa ziemia. Chyba, że macie jakieś lepsze pomysły??? Jeśli tak, to proszę o podpowiedź.
____________________
Sebek 23:16, 27 maj 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Witaj Na początek polecę Ci ten wątek
http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom?page=31

Pod trawnik włókniny nigdy nie dawaj, myślę, że zdjęcia w wątku Cię przekonają.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
kulka 06:55, 28 maj 2013

Dołączył: 07 maj 2013
Posty: 12
No jest to argument dosyć poważny. Myślałam o macie, ale nie pod całością, zostawiając 1-2 m od ogrodzenia, ale czy to ma sens? Czy wobec tego są jakieś pomysły, aby "śmieci" przykryć i zalążki chwastów? Pomóżcie ogrodnicy jak się z tym uporać. Na pierwszy ogień pójdzie herbicyd, ale punktowo na chwasty. Mamy ściągniętą darń więc widać gdzie co jest. A matę ułożyliśmy tuż za ogrodzeniem i niech tak zostanie. Czy na to dać po prostu ziemię?

Obraz sytuacji jest tu: http://www.ogrodowisko.pl/watek/3210-skarpa-raz-jeszcze-male-kroczki

chodzi o górę powierzchni skarpy, nie mam doświadczenia ani wiedzy jak temat urgyźć
____________________
kulka 10:22, 28 maj 2013

Dołączył: 07 maj 2013
Posty: 12
Dobra, przeczytałam cały temat o matach, na około na zewnątrz ogrodzenia gdzie jest dzicz i masa chwastów, mata na razie zostaje, ale u siebie już nie kładę i ze skarpy zdejmować będę partiami również i opryskiwać.

Pytanie więc do znawców, jak przygotować tą glebę pod trawnik na tym moim "wysypisku" (wyżej opisałam), mam zdjęty perz i chcę kupić nową ziemię, czy mam korę najpierw posypać?
____________________
Gardenarium 10:27, 28 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jest cały artykuł o przygotowaniu gleby pod trawnik, poczytaj tutaj, no bo nie będę kopiowac całego tekstu a w trzech zdaniach nie da się tego napisać

Jednak w Twoim przypadku, żeby nie narobić sobie kosztów - wydaje mi się właściwe posypanie rumowiska-wysypiska warstwą ziemi 10-15 cm, wyrównanie odpowiednie jak przy zakłądaniu trawnika i zasianie trawnika.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/298-trawnik-z-siewu-krok-po-kroku
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kulka 10:50, 28 maj 2013

Dołączył: 07 maj 2013
Posty: 12
Dziękuję, na pewno skorzystam, a od maty się odwiodłam
____________________
Gardenarium 22:45, 30 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Marvyn napisał(a)
Witajcie,

Ponieważ nie znalazłem odpowiedzi na część pytań, założyłem nowy wątek. Jestem początkującym użytkownikiem działki i proszę o wyrozumiałość. Otóż kupiłem działkę kilka tygodni temu (300 m kw) i chciałbym urządzić ją na nowo. W pierwszych tygodniach zrobiłem porządek z starym domkiem i odgruzowałem teren. Poprzedni właściciel niemalże nic nie robił przez ostatnie 10 lat. Trawnik a raczej "zielony filc" z chwastami wyglądał koszmarnie i postanowiłem wyciąć całą darń, tzn widłami usunąłem wraz z korzeniami poprzedni trawnik. Została tylko ziemia. Naczytałem się kilka postów nt równania i przygotowania lecz mam dalej kilka wątpliwości.
Działka jest tak położona że część znajduje się w miejscu zacienionym (ok 1/3 terenu, blisko lasu) a część w nasłonecznionym. W części zacienionej chciałbym aby znajdował się teren do aktywnej rekreacji: piłka, badminton itp. Pozostała część będzie bardziej dla relaksu. I teraz pytanie pierwsze:
czy szukać dwóch różnych mieszanek traw ?
I kolejne :
- Jeśli będę wysiewał nową trawę czy kłaść siatkę przeciw kretom ? (gdy odebrałem działkę widziałem kilka kopców)

Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam forumowiczów
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:48, 30 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Moim zdaniem posiej jeden gatunek traw, i tak ta do cienia nic nie da. Cień to takie miejsce gdzie trawnik nie chce rosnąć, ciągle będziesz musiał na wiosnę naprawiać swój trawnik, jaki by on nie był.

Siatkę połóż, to się przyda.

Teraz zauważyłam, że mamy dwa wątki równie bogate o siatce p. kretom, to właśnie jest zakładanie kolejnych wątków bez sprawdzenia, że taki temat już jest

http://www.ogrodowisko.pl/watek/32-siatka-przeciw-kretom

http://www.ogrodowisko.pl/watek/404-siatka-przeciwko-kretom



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies