Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik - przygotowanie gleby pod trawnik, rekultywacja

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik - przygotowanie gleby pod trawnik, rekultywacja

Kubson 20:09, 31 maj 2013

Dołączył: 31 maj 2013
Posty: 2
Witam
Właśnie z zona kupiliśmy działkę i chcemy ją urządzić na rekreacyjną i zasiać trawnik. Czytałem sporo, pamiętam co robili moi dziadkowie ale mam jedno pytanie. Otóż ile czasu po spryskaniu octem można przystąpić do siania??? Działka stała odłogiem przez jakieś 2-3 lata chaszcze były wysokości metrowej nie było widać nic nawet alejki :/ Po skoszeniu już jest lepiej, zobaczyliśmy ze mamy domek ale widać ze trzeba przekopać i popryskać bo chaszcze były jak w pd.wsch. Azji ;D. Mam też pytanie czy pryskać , oczywiście po przekopaniu i zgrabieniu i oczyszczeniu ziemi na ubita ziemie czy na taka zagrabioną ???
Dzięki za odpowiedzi i czekam na pomoc
Gardenarium 20:33, 31 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jeśli są aż takie chaszcze to ocet może nie pomóc i konieczny będzie mocny herbicyd niestety.

Wtedy należy postępować zgodnie z przepisem na opakowaniu i zachować konieczny odstęp czasowy, około 2-3 tygodnie.

Natomiast chwasty często przed opryskiem wydają nasiona i rośliny zielone padną, ale nasiona za jakiś czas wzejdą, i należy opryskać dwukrotnie, żeby trawnik się udał.

Wtedy to się rozciągnie w czasie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kubson 21:34, 31 maj 2013

Dołączył: 31 maj 2013
Posty: 2
Witam
Dziękuje za odpowiedź. Niestety tak myślałem że bez chemii się nie obejdzie... Dzięki za pomoc.
Pozdrawiam
Gardenarium 16:03, 01 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Gdybyć miał możliwość wypożyczenia dobrego sprzętu, wtedy glebogryzarka i brona rotacyjna załatwiłaby sprawę, ale ręcznie się nie da po prostu bo to ponad siły człowieka ze szpadlem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pawel8 12:41, 23 cze 2018

Dołączył: 17 lis 2016
Posty: 2
Witam. Kupiłem kupiłem z żoną działkę budowlaną 918m2. Jest ona porośnięta trawa itp. jest też trochę nie równa jakieś dołki kretowiska. Kosiarka ciężko się jeździ więc pomyślałem sobie że może usmiechne się do sąsiada który ma odpowiedni do tego sprzęt glebogryzarka i bronę. Tylko nie wiem czy on jak tym sprzętem tam wiedzie i odpowiednio wyrówna to czy ja za jakieś 2 lata będę mógł wjechać tam z ciężkim sprzętem pod budowę domu? Czy może lepiej przemęczyć się dwa lata z kosiarka po tych nierównościach. I czy lato jest odpowiednim okresem do czegoś takiego?
Jestem total amator pod tym względem. Proszę o odpowiedź.
waldek727 00:59, 24 cze 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Pawel8 napisał(a)
Witam. Kupiłem kupiłem z żoną działkę budowlaną 918m2. Jest ona porośnięta trawa itp. jest też trochę nie równa jakieś dołki kretowiska. Kosiarka ciężko się jeździ więc pomyślałem sobie że może usmiechne się do sąsiada który ma odpowiedni do tego sprzęt glebogryzarka i bronę. Tylko nie wiem czy on jak tym sprzętem tam wiedzie i odpowiednio wyrówna to czy ja za jakieś 2 lata będę mógł wjechać tam z ciężkim sprzętem pod budowę domu? Czy może lepiej przemęczyć się dwa lata z kosiarka po tych nierównościach. I czy lato jest odpowiednim okresem do czegoś takiego?
Jestem total amator pod tym względem. Proszę o odpowiedź.


Wczesną jesienią zdobądź 3-4 tony bydlęcego obornika, rozrzuć go po całym ogrodzie i poproś sąsiada żeby Ci go wprowadził do gleby.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Gardenarium 10:12, 24 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jeśli chcesz tylko tymczasowo zasiać trawę, żeby było równo i się nie kurzyło, to przed budową domu zasyp te dołki ziemią i dosiej trawę i koś.

Bo budowa potem i tak zniszczy Twoją pracę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pawel8 09:38, 25 cze 2018

Dołączył: 17 lis 2016
Posty: 2
Gardenarium napisał(a)
Jeśli chcesz tylko tymczasowo zasiać trawę, żeby było równo i się nie kurzyło, to przed budową domu zasyp te dołki ziemią i dosiej trawę i koś.

Bo budowa potem i tak zniszczy Twoją pracę.


inaczej. Na działkę tę mam 20km drogi od siebie i przez najbliższe 2 ewentualnie 3 lata tam nic nie będzie robione, jedynie koszenie co by mi niezarosła nie wiadomo jak.Nie zamierzam tam siać nowej trawy przed budowa. Dlatego pomyślałem o bronowaniu, wyrównaniu tak aby mi się przyjemnie kosilło.Tylko nie wiem jak później z twardością gleby będzie??? Jak myślicie?
Gardenarium 09:44, 25 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Same to się pokażą chwasty i trawy niepożądane, ale jeśli takie koszone chwastowisko ci pasuje, to ok.

Bronowanie ok, pod warunkiem że bronujący ma pojęcie i odpowiednim ruchem sprzętu wyrówna dołki. Bo jak nie, to nici z tego zabiegu a tylko wydane pieniądze, za darmo nikt nie będzie bronował, chyba że ty sam.

Skoro już coś tam rośnie a tylko są dołki to chyba łatwiej zasypać dołki, niż wynajmować ciężki sprzęt. Nasiona mniej kosztują i mniej roboty oraz z twardością gleby nie masz kłopotu, bo nic się nie zmienia teraz.

Tylko nie wiem jak później z twardością gleby będzie??? - wyjaśnij o co chodzi w pytaniu, co jak z twardością będzie??, kiedy będzie ta twardość miała znaczenie, zadawaj pytania jasno.

Co, że będzie się zapadać po bronowaniu, czy że potem będzie bardziej miękka do sadzenia...kiedyś gdy dom powstanie.

Moje zdanie jest takie, skoro nie chcesz nic robić z trawnikiem, a chcesz bronować, to bronuj, twardość teraz nie ma żadnego znaczenia. Wynajmij bronę z wałem i wał niech po bronowaniu wałuje od razu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:06, 03 cze 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
pawel41 napisał(a)
witam Was serdecznie.
Mój pierwszy post. budowa zakończona, ziemia właśnie została rozgarnięta przez koparkę, chciałbym posiać trawkę i pytanie od czego zacząć? mam taką działkę:



Czy najpierw uwałować ziemię i później przejechać kultywatorem? czy najpierw kultywator a później wałowanie.?


Najpierw trzeba zacząć od użyźnienia gleby, bo nie wygląda na taką, że trawnik będzie ładny później.

Zasiej w tym roku nawóz zielony, potem go zaorz, możesz dać na zimę obornik bydlęcy, również powinien być zaorany. Na żyznej ziemi będzie rosło. Wałowanie, kultywator..to teraz nie ma żadnego znaczenia skoro ziemia jałowa.

Najpierw kultywator potem wałowanie, grabienie, wałowanie.

Masz tutaj wskazówki, powyżej zalinkowany artykuł o zakładaniu od podstaw trawnika z siewu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies