Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

krzysiekj 20:01, 17 mar 2014

Dołączył: 13 mar 2014
Posty: 22
Gardenarium napisał(a)


Posadziłeś tuje, teraz piszesz że świerki będą przełazić hmm
Nic nie rób między płotem a tujami, nie syp kory i nie rób trawnika, przekop glebę i piel. Narzekałeś że majątek wydasz na korę, to napisałam nie syp

Jak sobie wyobrażasz koszenie trawnika między płotem a tujami, to bezsensowne i niedorzeczne

Moja rada: nasyp kory, wydaj tyle ile trzeba, nie rób trawnika. Jeśli są tam tylko tuje zwęź rabatę. 2 metry na same tuje to za szeroko.


Mam świerki nie tuje. Tam w jednym miejscu nie wiem czemu wpisałem Tuje - chochlik. Już wszystko rozumiem. Pielenie jest bez sensu, lepiej wydać na korę
mleczajka 11:35, 02 kwi 2014

Dołączył: 09 paź 2012
Posty: 79
Co dolega moim serbom? Mam 10 młodziutkich drzewek posadzonych jesienią.
Igły zaczęły brązowieć, końcówki gałązek zasychać.
Dziś przyjrzałam się im dokładnie i zobaczcie co zauważyłam.

Na jednym z nich takie białe coś:


Czy ten owad na pniu to szkodnik?


Na niektórych gałązkach jest biała wydzielina:


Igły brązowieją w ten sposób:



Pomóżcie mi znaleźć przyczynę choroby moich serbów. Może uda się je jeszcze uratować.
____________________
Sylwia Ogród mleczajki
krzysiekj 12:09, 02 kwi 2014

Dołączył: 13 mar 2014
Posty: 22
Wydaje mi się, że to zwykły pająk, ale niech eksperci się wypowiedzą
Mazan 18:28, 02 kwi 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Jeśli nie mają zbyt wilgotno - pozostaje choroba grzybowa: brunatnienie igieł. Opryskaj topsinem, a za tydzień lub później zastosuj dithane neo tec.


Pozdrawiam,

Mazan - Walerek
____________________
Mazan - Walerek
mleczajka 19:44, 02 kwi 2014

Dołączył: 09 paź 2012
Posty: 79
Mogą mieć zbyt wilgotno, niestety. Mamy glebę gliniastą, dołki dobrze zaprawiłam odpowiednim podłożem, a same świerki posadziłam ciut wyżej, ale może to nie wystarcza. Nie mam drenażu. Teraz po ostatnich ulewach było dość mokro, może to jest przyczyna?
Można jakoś odróżnić, czy brązowienie igieł jest spowodowane infekcją grzybową czy z powodu zagniwania korzeni? Te gałązki z brązowymi igłami są suche i bardzo sztywne, klujące w porównaniu ze zdrowymi gałązkami.

A czy zamiast Topsinu mogę użyć Signum 33WG? Jaką dawkę powinnam przygotować?
____________________
Sylwia Ogród mleczajki
mleczajka 08:22, 06 kwi 2014

Dołączył: 09 paź 2012
Posty: 79
Proszę, pomóżcie. Zrobić oprysk grzybobójczy? Jeśli tak, to w jakim stężeniu?
____________________
Sylwia Ogród mleczajki
Gardenarium 17:20, 06 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Topisn a ten drugi mają zupełnie inny skład, inna jest substancja biologicznie czynna. Ja nie wiem czy zamiennie można. pewnie nie można, bo skoro napisano że Topsin to Topsin.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
leon60 16:44, 30 maj 2014


Dołączył: 04 maj 2013
Posty: 20181
Moje świerki sadzone jesienią zeszłego roku także proszą o pomoc
Niepokoją mnie przebarwione igły

____________________
Ola - Moja codzienność *** Wizytówka
leon60 16:45, 30 maj 2014


Dołączył: 04 maj 2013
Posty: 20181
a także

____________________
Ola - Moja codzienność *** Wizytówka
Gardenarium 09:02, 31 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A czy czasem świerki nie mają za mokro? albo za słabe korzenie, albo za głęboko posadzone? To najpierw sprawdź.

Opryskaj i podlej Dithane albo Topsin. To nie musi być choroba, to mogą być przyczyny podane powyżej.

Jeśli choroba, to diagnoza może brzmieć "osutka świerka"

sutki-swierka" target="_blank" rel="nofollow">link

W tym wypadku napisane jest, że sprzyja jej niedostatek wilgoci Myśl jak to było z wilgocią u Ciebie.

http://www.encyklopedialesna.pl/hasla/index/4720

Oprzędami bym się nie przejmowała.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies