Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Gardenarium 09:08, 31 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie wiem co jest, że ten link nie działa, inaczej wygląda na podglądzie a inaczej na żywo

wpisz w google osutka świerka i poczytaj.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
leon60 09:16, 31 maj 2014


Dołączył: 04 maj 2013
Posty: 20181
Dziękuję Danusiu jak dobrze kojarzę Syla walczyła z osutką
Ogólnie nie powinny mieć za mokro, rosną na małym wzniesieniu a ogród idzie po spadku więc woda spływa ale zważywszy na ostatnie pogody to wszystko możliwe...
____________________
Ola - Moja codzienność *** Wizytówka
PiotrDWS 16:17, 28 lip 2014

Dołączył: 28 lip 2014
Posty: 4
Dzień dobry!

Czy ktoś wie co się stało moim serbom? W ciągu dwóch nocy z pięknego zielonego drzewka stały się brązowymi wrakami? Nie liczę na ich uratowanie, ale zanim posadzę nowe chciałbym znać przyczynę ich zgonu.

Sadzone były w maju, wykop z gruntu i od razu do dołka z błotem i podsypane podłożem do iglaków. Puściły piękne przyrosty, po czym kilka dni temu całkowicie zbrązowiały.

Grunt - gliniasty, owszem. Trzy tygodnie przed brązowieniem nawiozłem je (pewnie niepotrzebnie) nawozem do iglaków (niestety tym azotowym). Podczas suszy były podlewane, ale nie jakoś przesadnie. Rosną na lekkim podwyższeniu. Ze szkodników, faktycznie znalazłem wspomniane wcześniej w tym wątku kulki z ochojnikiem + na jednym z drzewek "zieloną pseudoszyszkę". Czy ktoś miał taki przypadek? Drzewek jest około 30, dziś zielonych jest tylko 6. Padłu liniowo, czyli pierwsze 6 ok, następnie coraz gorsze. Czy ktoś wie co to może być?















Pozdrawiam
____________________
dom zbudowałem, syna zmajstrowałem, ale z drzewkiem to mam problem...
Mazan 18:32, 28 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
PiotrDWS,

nie wiedząc o tym "załatwiłeś" serby. Świerk serbski reaguje dość szybko na nadmiar wody. Przy przenawożeniu - szczególnie azotem - i nadmiarze wody występuje najczęściej gnicie korzeni, ale nie tylko. Przy dużej podaży azotu i nadmiarze wody powstają warunki beztlenowe idealne dla rozwoju grzybów z rodzaju Phytophtora spp. Możesz ze mną dyskutować - często ludzie nie dowierzają - ale roślina przemawia /i to mocno/ do Ciebie swoim wyglądem - przetłumacz to na swoje postępowanie, a uzyskasz odpowiedź. Ponadto masz jeszcze dylemat: jak spływa woda gruntowa. Podajesz, że następna roślina ma gorszy wygląd od poprzedniej. Woda to nie tylko ciecz - to roztwór zawierający wszystko, co znajduje się w glebie, a kierunek spływu może oznaczać wzrost stężenia roztworu.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
krzysiekj 19:07, 28 lip 2014

Dołączył: 13 mar 2014
Posty: 22
Kurcze tak czytam i martwię się o swoje. To jak to jest z podlewaniem serbów np. w takim okresie jak teraz gdzie jest strasznie sucho. 10l wody na krzaczek wysokości 60-70cm raz dziennie?
Mazan 21:27, 28 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Świerk serbski nie lubi gleby ciężkiej, zbitej. Lepiej się czuje na glebach wapiennych w przeciwieństwie do innych świerków. Może wytrzymać lekkie przesuszenie podłoża, lecz takie gleby cechuje luźna struktura i dobra wilgotność. Nawożenie można stosować po roku od posadzenia nigdy przed i to nawozami organicznymi - mineralne najlepiej wolnodziałające. Z podlewaniem też należy uważać. Nawet rośliny bagienne potrzebują powietrza do oddychania /korzenie powietrzne/. Świerk serbski w naturze jest drzewem górskim, a w takich warunkach o podtopienie nikt się nie martwi.
Pytasz o podlewanie. Nie martwiłbyś się dając świerkom odpowiednie warunki, ale z Twojej wypowiedzi wynika, że tak nie jest. Mówisz 10 litrów. Czy w ciągu doby aż tyle wody wyparowuje z 1m2 ? Patrząc na całość realnie - nie dojdzie do przedobrzenia ani niedociągnięć.

Pozdrawiam

























































































____________________
Mazan - Walerek
PiotrDWS 21:49, 28 lip 2014

Dołączył: 28 lip 2014
Posty: 4
Dzięki Mazan. Wiele pytań juz wyjaśniłeś odpowiadając Krzyśkowi. Widzę, że jesteś z okolic, bo moje świerki padły u podnóży Gór Kocich. Nie pozostaje nic innego jak zacząć od nowa na tej naszej glinie. Myślisz, że warto wymienić grunt pod serby? A może jest sens zastosować jakiś preparat jeszcze na te co mam?
____________________
dom zbudowałem, syna zmajstrowałem, ale z drzewkiem to mam problem...
Mazan 23:16, 28 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Piotrze,

Nie lepiej założyć "Lasek Bukowy"? Rośliny trzeba dobierać do warunków, jakimi dysponujemy w przeciwnym razie tracimy wielokrotnie /czas, pieniądze, rośliny/. Mogą takie drzewa również rosnąć, ale nakłady też mogą wzrosnąć. Jeśli uważasz, że warto - instrukcję już masz.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
krzysiekj 01:00, 29 lip 2014

Dołączył: 13 mar 2014
Posty: 22
Mazan napisał(a)
Świerk serbski nie lubi gleby ciężkiej, zbitej. Lepiej się czuje na glebach wapiennych w przeciwieństwie do innych świerków. Może wytrzymać lekkie przesuszenie podłoża, lecz takie gleby cechuje luźna struktura i dobra wilgotność. Nawożenie można stosować po roku od posadzenia nigdy przed i to nawozami organicznymi - mineralne najlepiej wolnodziałające. Z podlewaniem też należy uważać. Nawet rośliny bagienne potrzebują powietrza do oddychania /korzenie powietrzne/. Świerk serbski w naturze jest drzewem górskim, a w takich warunkach o podtopienie nikt się nie martwi.
Pytasz o podlewanie. Nie martwiłbyś się dając świerkom odpowiednie warunki, ale z Twojej wypowiedzi wynika, że tak nie jest. Mówisz 10 litrów. Czy w ciągu doby aż tyle wody wyparowuje z 1m2 ? Patrząc na całość realnie - nie dojdzie do przedobrzenia ani niedociągnięć.

Pozdrawiam

Moja gleba jest raczej taka polna/ogródkowa czyli czarnoziem. Gość, który mi wsadzał serby w zeszłym roku powiedział, żeby nawozić za rok. Czyli teraz więc kupiłem BIOPON do iglaków i dolewam co 1-2 miesiące zgodnie z instrukcją. Ostatnio susza straszna. Więc i wodą leję i teraz pytanie czy lać czy nie lać, a trochę ich mam
PiotrDWS 01:55, 29 lip 2014

Dołączył: 28 lip 2014
Posty: 4
Mazan napisał(a)
Piotrze,

Nie lepiej założyć "Lasek Bukowy"? Rośliny trzeba dobierać do warunków, jakimi dysponujemy w przeciwnym razie tracimy wielokrotnie /czas, pieniądze, rośliny/. Mogą takie drzewa również rosnąć, ale nakłady też mogą wzrosnąć. Jeśli uważasz, że warto - instrukcję już masz.



Pozdrawiam


Rozważę to. Chociaż gdyby nie uparte dążenie do celu, to nie miałbym dziś domu, który wybudowaliśmy z żoną sami, własnymi rękoma. Cała nasza okolica to gliny i iły, a jednak gdzie niegdzie widzę taką samą ścianę świerków, które zdają się świetnie radzić. Wymarzyliśmy sobie z Kasią właśnie tę ścianę na całej linii działki aby odgrodzić się od świata. Jeszcze raz dziękuję za pomoc, faktycznie te świerki chyba zostały przelane, chciałem dla nich dobrze po ostatnich upałach, zrobiłem sekcję jednego z nich, ale przebieg jego choroby wyglądał zupełnie inaczej, najpierw totalnie zmarł przewodnik, okazało się, że pod korą grasują białe larwy, najpewniej kornik, jutro dorzucę zdjęcie, może komuś się przyda. Pozdrawiam i życzę zdrowia dla Was i Waszych roślin.
____________________
dom zbudowałem, syna zmajstrowałem, ale z drzewkiem to mam problem...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies