Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

KaFe 07:06, 14 maj 2017

Dołączył: 10 sty 2015
Posty: 15
Dzień dobry, mam pytanie, sadziłam w zeszłym roku na jesieni bardzo duże (ok. 3 metrowe świerki serbskie)- były w jucie z renomowanej szkółki, bardzo o nie dbałam były podlewane, natomiast na wiosnę martwi mnie trochę ich stan bo powypuszczały bardzo nieliczne nowe pąki, w zasadzie powypuszczały je tylko przy czubku drzewa na dolnych gałęziach praktycznie w ogóle nie ma nowych pąków - czy to oznacza że sie nie przyjęły czy jest to normalne po przesadzaniu tak dużych drzew?
____________________
Lolanka 13:14, 19 lip 2017


Dołączył: 30 kwi 2016
Posty: 103
A ja chciałam pokazać jakie spustoszenie sieją przędziorki na serbie.
Generalnie miałam ze świerkami problem gdyż po zimie stały w wodzie przez pewien czas. Teraz sytuacja opanowana, drenaż zrobiony, dostały lekarstwa i odżyły. Ale problem był z tym jednym osobnikiem.

Zdjecia z 29.05. Zero pączków, brak życia, lecz jeszcze nie suchy.


Kolejne zdjęcie z 19.06 czyli niecałe dwa tyg później.


Widoczne postępujące brązowienie od środka. Ale nie poddałam się - pryskam na grzyba(skoro korzenie stały w wodzie to zapewne grzyb), wzmacniam i nic.

Ale coś mnie tknęło jak spojrzałam na sąsiadów Conicę i poszłam z białą kartką sprawdzić. Tyle przędziorków to w życiu na oczy nie widziałam. Oprysk zrobiłam ortusem na wszystkie świerki, choć z pozostałych nic nie wytrzepałam. Potem zlewałam silnym strumieniem wody i mimo, że kolor brzydki to na początku lipca zaczął pączki wypuszczać. Znaczy chyba żyje

Myślę, że gdybym od razu sprawdziła czy ma lokatorów to teraz byłoby w całkiem fajnym stanie to drzewko.

Ale się rozpisałam.... może komuś kiedyś przydadzą się te zdjęcia
____________________
Anka Ogródek Lolanki sam historię opowiada
kajonka 23:25, 11 paź 2017


Dołączył: 18 lut 2014
Posty: 42
Witam,
proszę Państwa o pomoc - nie mam pojęcia co zaatakowało mojego świerka
Mamy 6 serbów posadzonych obok siebie i na jednym z nich pojawiły się żółte paski. Nie zauważyłam żadnych owadów, które mogłyby na nim żerować i kompletnie nie mam pomysłu jak mu pomóc.

kajonka 23:27, 11 paź 2017


Dołączył: 18 lut 2014
Posty: 42
Na ostatnim zdjęciu widać (słabo - to prawda) że żółkną jakby środkowe odcinki gałęzi
Mazan 09:05, 12 paź 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kajonka

To rdza złotawa świerka, efekt nadmiaru wilgoci. Można opryskiwać stosując Amistar i po tygodniu Domark. Potrzebne także dokładne sprzątanie opadających igieł.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
kajonka 23:28, 12 paź 2017


Dołączył: 18 lut 2014
Posty: 42
Bardzo dziękuję za radę. W tym roku faktycznie u nas pada prawie non stop od miesiąca, dzisiaj był pierwszy w miarę suchy dzień - więc nadmiar wilgoci jest jak najbardziej prawdopodobny.
Jutro zrobię oprysk Amistarem i zamówię domark.
Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
plexi 18:34, 31 mar 2018

Dołączył: 12 cze 2017
Posty: 28
Na świerku serbskim zauważyłam takie zmiany. Co to za choroba? Chore gałązki są jak by zjedzone na końcach.

plexi 07:44, 05 kwi 2018

Dołączył: 12 cze 2017
Posty: 28
Zdiagnozowałam chorobę to osutka. Wczoraj znalazłam na innej gałęzi inna fazę tej choroby.
martika 13:57, 12 kwi 2018


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
Coś się dzieje z moim swierkiem serbskim. Dzis zauważyłam, ze w pewnych miejscach traci igły, nie widzę zbrązowiałych tylko łysiejące gałęzie, szczególnie czubek. Na jednym, a na drugim troszke....... czy to przędzior? Musze go ratować , bo już taki fajny wysokością. ......Co robić????
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
martika 14:09, 12 kwi 2018


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
Nie podejrzewam ochojnika, bo juz kiedys miałam w ogrodzie-to koncówki się wyginały. ...świerk rosnie w zywopłocie, nie ma ciasno, sąsiaduje z brzozami, tujami.
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies