Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Brzozowadzie... 13:24, 13 kwi 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Stężenie zalecane przez producenta.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Mazan 15:37, 13 kwi 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Trochę za niska temperatura. Olej zbyt szybko gęstnieje i nie spełnia nałożonej nań funkcji, czyli "uszczelnienia" otworów oddechowych. W ten sposób jaja przetrwały i nastąpił wylęg.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Brzozowadzie... 14:39, 14 kwi 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Dzięki, spróbuję przypilnować bardziej w przyszłym roku Choć przy obecnych wiosnach nie jest to proste.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
martika 09:53, 21 kwi 2018


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
Wracam ze swoimi świerkiem. JUż pisałam ponad tydzień temu , ze coś się dzieje. Tydzień temu spryskałam na przędziorka, ale igły się posypały....i teraz co robić, czy to te igły, które już były zaatakowane, czy nic nie dało to pryskanie?..Co robić , czy jeszcze czekać, czy usuwać...to świerk z żwopłotu, kolejny też miła symptomy, zobaczymy wklejam zdjecia jak dzis wygląda......Czy obciąć go trochę, gałęzie?
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
martika 09:57, 21 kwi 2018


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
Dodam jeszcze jeszcze,ze nie mam szmaty, jest czysto, nie ma zagęszczenia, nie nawoże, ziemia nie jst kwasna.Rósł pięknie.
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
Szary 14:07, 14 maj 2018

Dołączył: 12 lut 2016
Posty: 7
Witam,
Powracam z moimi serbami

Mam kilka pytań, bo coś zaatakowało mi jedno drzewko, z informacji w necie doczytałem, że to misecznik - czym go aktualnie zwalczyć, jakim opryskiem?



Na kilku pozostałych mam takie przebarwienia i opadanie igieł. Początkowo podejrzewałem, że to
uszkodzenia mrozowe, ale występuje to na kilku drzewkach obok siebie (żywopłot posadzony w marcu 2016), jedno posypało się całkowicie i zostało usunięte profilaktycznie wraz z podłożem i zalegającymi igłami. Podejrzewałem też zalewanie od strony sąsiada - jego spust rynny jest wycelowany w moje drzewka... ale z drugiej strony ostatnio mało deszczów a to coś postępuje:


Pozostałe drzewka rosną dobrze, mają obfite przyrosty i nie widzę niepokojących objawów na nich.
Drzewka posadzone w odkwaszonej ziemi, nawożone azofoksą


EDIT:

Zrobiłem przegląd wszystkich świerków... i niestety nie wygląda to rewelacyjnie.
Niektóre mają wycieki żywicy na pniach, na różnej wysokości, inne mają taka jak ta:
oraz przebarwienia igieł jak te:

____________________
Mazan 11:34, 15 maj 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Szary

Widoczne są tylko dwa gatunki szkodnika, którym nie służą adiuwanty olejowe, takie jak Emulpar czy Olejan i magus oraz mospilan jako środki owadobójcze. Można je mieszać /adiuwant + środek owadobójczy/. Szkodnikami są przędziorki i miseczniki.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Szary 21:36, 17 maj 2018

Dołączył: 12 lut 2016
Posty: 7
Mazan, wielkie dzięki.
Potwierdziłeś tylko moje obawy
Zaczekam jak deszcze miną i zacznę opryskiwać...

Pozdrawiam.
____________________
SylwiaF 20:48, 29 maj 2018

Dołączył: 18 mar 2017
Posty: 11
Witam, proszę o poradę, co żeruje na moim świerku. Wygląda to jak biała watka sklejająca niektóre igły na młodych przyrostach. Są w niej przezroczyste, jakby skrystalizowane kropelki.

Mazan 21:25, 29 maj 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
SylwiaF

To ochojnik. O jego zwalczaniu jest ten wątek.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies