Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki iglaków

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki iglaków

marcel 13:08, 27 mar 2017

Dołączył: 26 mar 2017
Posty: 1
Witam wszystkich bardzo serdecznie. Może od razu opiszę o co chodzi. A więc jakieś 4 albo 5 lat temu posadziłem cyprysiki lawsona w formie żywopłotu (chciałem się troche osłonić przed sąsiadami) żywopłot długości ok 20 m w połowie ale na sąsiada działce stoi słup no i na tym słupie jakieś trzy lata temu zamieszkały boćki . Wszystko pięknie ładnie ale jakiś pięcio metrowy odcinek żywopłotu umiera. Wiem że jest to spowodowane odchodami bocianów za dużo pewnie azotu lub czegoś. I mam takie pytanie co moge tam posadzić bo nie chce mieć dziury w żywopłocie czy są jakieś krzewy na żywopłot najlepiej iglaki ale nie koniecznie które zniosą takie warunki. Bardzo będe wdzięczny za każdą rade z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
KasiaBawaria 08:33, 28 mar 2017


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Marcel- üposadz cos co rosnie w naturze a da sobie rade i nie bedzie chorowac. A na czas bockow, postaw moze cos na slupie, co bedzie lapac odchody?Jak bym teraz sadzila, to dalabym graba. Nie ma z nim wogole problemow, w przeciwienstwie do iglakow. I do tego ptaki maja z niego pozytek.
____________________
Zapraszam na kawe
EwaIgi 13:15, 07 kwi 2017

Dołączył: 14 cze 2016
Posty: 87
Witam. Co dolega mojemu brabantowi. Od góry jest taki brązowawy, od dołu zieloniutki, zdrowy i odbijają odnogi z boku. Co robić?
____________________
Ewa
Mazan 18:59, 07 kwi 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ewalgi

W chorobach klonów masz przekrój gałązki. Zobacz jaki przekrój jest na iglaku.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
EwaIgi 12:14, 09 kwi 2017

Dołączył: 14 cze 2016
Posty: 87
Mazan napisał(a)
Ewalgi

W chorobach klonów masz przekrój gałązki. Zobacz jaki przekrój jest na iglaku.



Pozdrawiam



Podejrzewa Pan werticiliozę?
____________________
Ewa
EwaIgi 12:34, 09 kwi 2017

Dołączył: 14 cze 2016
Posty: 87
Scielam czubek i tak wyglada przekrój. Ciężko uchwycić ostrość


A taki jest przekrój gałązki


Nie widzę czarnych plam, zacieków. Co teraz?
____________________
Ewa
EwaIgi 12:39, 09 kwi 2017

Dołączył: 14 cze 2016
Posty: 87
A taki kolor ma gałązka z bliska.


A tak jego sąsiedzi.
____________________
Ewa
Mazan 16:14, 09 kwi 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ewalgi

Spodziewałem się takiej odpowiedzi. To bardzo częsty przypadek jesienno - wiosenny. W realu jednak lepiej widać. Wygląda, że zasoliłaś podłoże, czyli przenawoziłaś. Objawy werticiliozy i przenawożenia są podobne. W obu przypadkach następuje odcięcie dopływu wody do rozwijających się intensywnie pędów, czyli objawy są widoczne od góry. Roślina ratując się tworzy odrosty. Wierzchołkowa część jest już uśmiercona, teraz roślina będzie usychać brązowiejąc miejscowo na obwodzie.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
EwaIgi 18:34, 09 kwi 2017

Dołączył: 14 cze 2016
Posty: 87
Czy jest szansa go odratować? Prawdę mówiąc to one nie były od dwóch lat nawożone. W zeszłym sezonie bardzo dużo je podlewalam, aby nie zrobiły się takie szyszki. Może coś jest w wodzie. Woda z własnego ujęcia, która również jest używana w domu. Z drogi tez nie mogły dostać soli, gdyż zima rozsypywany był piasek a nie sól. Co robić?
____________________
Ewa
Mazan 10:06, 10 kwi 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ewalgi

Po przeciwnej stronie są widoczne drzewa iglaste. Czy one brązowieją na końcówkach pędów i młodych przyrostach? Jeśli tak to przyczyna może być tam.
Na foto nr 1 pokazujesz ścięty czubek. Czy odcięta końcówka ma jasną obwódkę i ciemny środek?

Widzę, że muszę Cię "ciągnąć za język" żeby coś się dowiedzieć.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies