Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki jabłoni, jabłoń - Malus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki jabłoni, jabłoń - Malus

Gardenarium 09:16, 03 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Otrzymałam takie zapytanie:


Chciałam poradzić się w sprawie chorującej jabłoni, jest to stara jabłoń Złota Reneta. W zeszłym roku paliłam ognisko i dym skierował się na cześć jabłoni (mój błąd . Zamieszkały w niej chyba korniki (ptaki wydziobują korę), kora zaczęła odpadać i pękać, drzewo pokrywa się mchem.

Uprzejmie proszę o rade.
Dziękuje,
Ola
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 09:16, 03 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Prosimy o wklejenie zdjęcia do tego tematu, jak sprawa jest poważna, bo może drzewa nie da się już uratować.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
OlgaK 12:57, 03 mar 2015


Dołączył: 03 mar 2015
Posty: 35
Witam,
poniżej zamieszczam zdjęcia. Postaram się potem wrzucić lepszą jakość.
Gardenarium 13:08, 03 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jeśli to korniki to trzeba owinąć cały pieniek folią przylepną strecz, żaby zapobiec ich wylotowi, ale najpierw poczytaj o kornikach i zobacz czy są tam objawy ich występowania.

Może jeszcze ktoś się wypowie. Korniki zagrażają drzewom w sąsiedztwie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 16:26, 03 mar 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Otworki w pniu mogą wskazywać na kornikowate ogłodka lub rozwiertka nieparka. Pierwszy lubuje się w drzewach liściastych, drugiemu wszystko jedno. Zwalczanie chemiczne obejmuje jedynie formy dorosłe, gąsienice są osiągalne jedynie dla ptaków. Jednak zwalczania chemicznego tych szkodników nie opracowano, zaleca się tylko wycinkę zaatakowanych drzew.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
OlgaK 10:39, 04 mar 2015


Dołączył: 03 mar 2015
Posty: 35
Od wczoraj czytam o kornikach, nie przypuszczałam, że to aż tak poważne (dobrze że się Was poradziłam).
OlgaK 10:40, 04 mar 2015


Dołączył: 03 mar 2015
Posty: 35
OlgaK 10:44, 04 mar 2015


Dołączył: 03 mar 2015
Posty: 35


Tu jeszcze kilka zdjęć, podpowiedzcie mi jak prawidłowo postępować z takim drzewem,po ścięciu należy je spalić?
Gardenarium 20:25, 24 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
KasiaBawaria napisał(a)
Moje jablka od 3 lat tak wygladaja.Pryskalam 5 razy, roznymi preparatami, od momentu pojawienia sie pakow, co 10 dni. Do tego wywiesilam pulapke z feromonami, w srodku maja. Co zrobic, by jablon w koncu wyzdrowiala? Teraz nalozylam na pien tekture falista,mam zamiar ja zdjac w pazdzierniku. Korone przeswietlalam juz 3 razy, ale jest beznadziejna, bo poprzedni wlasciciele cieli poprostu wszystkie koncowki i jest dzrwo krzywe.bv



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 21:51, 24 sie 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
KasiaBawaria

Szkoda, że pokazałaś tylko owoce, bardzo ważny jest wygląd pędów, na których rosły.
Na owocach jest grzyb Monilinia fructigena powodujący brunatną zgniliznę drzew ziarnkowych. Te owoce należy bezwarunkowo spalić. W kremowych kulkach są zarodniki grzyba, które infekują zawiązki przez uszkodzenia skórki.
Zwalczanie: po opadzie czerwcowym opryskiwać środkami zawierającymi tiuram /Pomarsol Forte, Sadoplon/ lub kaptan /Kaptan 50 WP/, sprzątać opadłe owoce - na nich wyrosną koncentrycznie rozmieszczone kremowego koloru poduszeczki, a w nich zarodniki grzyba, jak na foto. Bezwarunkowo palić. Jeżeli na gałęziach wyrastają podobne poduszeczki początkowo brunatnego koloru zmieniające się na kremowy wycinać i spalić, a narzędzia dezynfekować.
Nieco inny jest scenariusz walki z moniliozą na drzewach pestkowych, gdyż walka zaczyna się od białego pąka i trwa do miesiąca przed zbiorami /okres karencji środków/. Podobny jest sposób zwalczania tego grzyba na leszczynie.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies