Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki storczyków, storczyki

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki storczyków, storczyki

Gardenarium 16:12, 09 sty 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tutaj wklejamy choroby i szkodniki storczyków.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:13, 09 sty 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ania_ogrodniczka napisał(a)


Witam, Bardzo proszę o pomoc doświadczonych właścicieli storczyków. Dzisiaj na jednym z moich pupili zlokalizowałam takie oto robale w ilości 3 szt. Wszystkie były na kwiatach, a dokładniej na warżkach i opecione były takimi białymi niteczkami. Jak narazie storczykowi nic nie dolega, obejrzałam pozostałe i na nich nic nie znalazłam. Co robić, czym psikać , odseparować i co jeszcze? Pomocy storczyk kwitnie od listopada, nie chcę go stracić. Poniżej zdjęcie, oglądałam robale w necie i chyba to wełnowiec, podobny do tych na zdjęciach.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:25, 09 sty 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To są wełnowce

Zdjęcia wełnowców

Aby się ich pozbyć odizoluj storczyka od innych roślin i opryskaj preparatem systemicznym, który będzie krążył z sokami w roślinie.

Mospilan, Provado. Metoda mechaniczna usuwania wacikiem nic nie daje. one nie zginą całkowicie i oprysk Cię nie ominie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ania_ogrodni... 16:12, 11 sty 2014


Dołączył: 06 sie 2013
Posty: 378
Dziękuję za podpowiedź, działam
____________________
Ania -Moje spełniające się marzenie - RODOS
Gardenarium 10:20, 09 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Otrzymałam pytanie:

witam

Zakupilam storczyka Vanda okolo 5 miesiecy temu. Od razu bylo widac ze ma chorobe korzeni, liscie zaczely opadac, probowal wypuscic nowe korzenie ale konczylo sie to na probie wyjscia korzenia do 3 cm i zasychal.

Spryskalam go topsinem, byl spokoj przez 3 meisiace wypuscil liscia znowu proba wypuszczenia korzeni i znowu usychanie lisi. które opadaja.
Zostaly tylko 3 ( tydzien temu spryskalam go znowu topsinem) i teraz nie wiem co dalej z nim robic, czy odciac te stare korzenie znupelnie i wsadzic go do ukorzeniacza?

Moge doslac zdjecia i bede wdzieczna za pomoc! Zal mi go bardzo i probuje go ratowac juz tyle czasu jest wsadzany do wody raz w tyg i spryskuje go w tyg kilka razy woda
pozdrawiam kasia


Kasiu, koniecznie pokaż zdjęcia.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zylka17 19:52, 09 wrz 2015

Dołączył: 09 wrz 2015
Posty: 2
Załączam zdjęcia chorego storczyka. Mogę również wysłać na skrzynkę e-mail.
Gardenarium 21:26, 12 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zdjęcia niestety nie ma, proszę je wkleić, wtedy będzie szansa na odpowiedź.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zylka17 21:30, 12 wrz 2015

Dołączył: 09 wrz 2015
Posty: 2
Jeszcze raz próbuję dodać zdjęcia. Może tym razem się uda


Mazan 10:50, 13 wrz 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Zylka17

Może to być zgorzel zgnilakowa lub rizoktonioza. Należy roślinę wyjąć z doniczki /doniczkę wyparzyć/, osuszyć korzenie, odciąć puste i o zmienionym kolorze, rany zasypać węglem drzewnym i cynamonem. Nie wkładać do doniczki przez ok. 2 dni, rany muszą przyschnąć. Następnie do lekko zwilżonego i zdrenowanego podłoża w doniczce wsadzić roślinę. Jeśli choroba nie ustąpi można spróbować opryskać stosując provado.
Zasada obowiązująca w uprawie storczyków to podlewanie tylko wówczas, gdy przeschnie podłoże, a korzenie zmieniają kolor na srebrzysty, w przeciwnym razie wystąpi gnicie korzeni o różnej etiologii.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
sylwia_mosinska 15:58, 20 gru 2015


Dołączył: 02 sie 2014
Posty: 8
Witam
mam problem z moimi storczykami,latem kwitną bezproblemowo.Zimą wypuszczają młode pędy ,ale w momencie kiedy zaczynają formować pąki to zaczynają usychać.W pokoju mam powieszony nawilżacz powietrza i okno jest wschodnie dlatego nie rozumiem skąd te problemy z usychającymi pączkami?Pozdrawiam
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies