Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Gardenarium 16:10, 28 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
popcarol napisał(a)
Myślę że jeszcze żyją, w środku zielone... tyle że ile można je obcinać
Te białe końcówki poobcinam raz jeszcze - dzięki Danusiu!
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:10, 28 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
popcarol napisał(a)
Schną, bezydki kolor mają - co im jest? Szkodników, zmian na liściach nie widzę... chciaz moze te biale kropki? Jakies pajeczaki? Albo maczniak? Czym pryskac? Ten akurat chyba juz padnie...
w sumie 5 mam takich brzydkich w obwdoce z 50 bukszpanowych krzaczkow...



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:12, 28 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli robi się "papierowy" w dotyku to zmarzł
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:38, 28 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
magja_ napisał(a)

Dzielę problemy na osobne wątki, żeby było łatwiej odpowiedzieć

Tu miodówka bukszpanowa, dzisiaj popryskam Mospilanem - wieczorem? Po jakim czasie powtórzyć oprysk?


Tego z miodówką jakieś 2-3 tyg temu obcięłam - też popryskam?
Brzydko mu zasychają obcięte listki - czy z tym da się coś zrobić??



Popcarol - jeszcze było odrobinkę za wcześnie na pryskanie czymkolwiek.
Znalazłam taką informacje odnośnie cyklu rozwojowego miodówki

Miodówka bukszpanowa (Spanioneura buxi) zwalczana jest w czasie wylęgania się larw z jaj zimowych. Od 1 do 15 maja przy STE 47-70 stopniodni wylęga się 10% larw, co zbiega się z pełnią kwitnienia kaliny hordowiny (Viburnum lantana).
źródło: prof. dr hab. Gabriel S. Łabanowski


Dlatego pierwszy oprysk powinien być w tym terminie a następne po około 10 dniach - 2 tyg. I potem jeszcze następne
U mnie hordowina jeszcze nie kwitnie. Ona jest wyznacznikiem a nie sztywny termin kalendarzowy.

Działa na nie tylko Mospilan ale i np Actellic 500 EC (0,1%) lub Provado Plus AE (preparat w aerozolu), Confidor badź też Pro Agro 100 - podawany przez Janusza z PO, który służy zarówno do oprysku jak i do podlewania / lanca doglebowa zwiększa jedynie skuteczność w podaniu doglebowym - na glebach ciężkich podlanie może być bowiem mniej skuteczne/. Od października do kwietnia Promanal - ale nie znalazłam inf. potwierdzającej czy działa na miodownice bukszpanową.

Jeszcze tylko dopisze że zasady stosowania środków ochrony roślin, mówią o tym, iż danym środkiem robimy oprysk tylko jeden raz w sezonie / więcej razy - tylko jeśli jest wyraźne zalecenie producenta w przypadku danego szkodnika/, potem stosujemy inny.

Powodzenia



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
popcorn 21:17, 29 kwi 2012


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Dzięki Danusiu za przenosiny w dobre miejsce!!
pozdrawiam!
____________________
Mój nowy ogródek
Gardenarium 12:02, 06 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pamiętacie groźną chorobę bukszpanów, która nie oszczędziłą także moich okazów
Cylindrocladium buxicola ?

W szkólce Państwa Szmitów dowiedzieliśmy się o sposobie ochrony przed tą groźną chorobą.
Objawy Cylindrocladium buxicola często atakuje też inny grzyb o nazwie Volutella buxi.

W szkółce jest stosowany oprysk co dwa tygodnie mieszanką

Mirage x Topsin
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:11, 06 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Czym się różnią objawy Cylindrocladium od Volutella

TUTAJ
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Jagna 21:23, 06 maj 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 1569
wszystkie moje bukszpany w doniczkach wyglądaja tak:


Listki szumią sucho i obawiam sie, ze je zabiło. Nie wiem co zrobić? Czy jeszcze dojdą do siebie?
w marcu pryskałam je Promanalem, 3 tyg temu dolistnie biohumusem a tydzień temu nawozu do bukszpanów dostały doglebowo.
____________________
Wątek o tym, że nie umiem
Madzenka 22:41, 06 maj 2012


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Nie chcę się mądrzyć ale wg mnie te wszystkie kulkowane fabrycznie bukszpany stały sobie w szklarnii. Nagle w kwietniu wszystkie wsadzilyśmy je do ziemi aby nasze ogrody były piękne, po czym nastąpiły zimne, wietrzne a na dodatek baaardzo słoneczne dni. Liście zostały poparzone przez słońce. Roślina nie miala zdolności pobierania wody przez korzenie a liście byly wysuszane przez palące słońce.
Dokładnie tak "załatwiłam" moje wawrzyny. Stały sobie w oranżerii, wystawiłam je na południowy taras, podlewalam dbalam, chuchałam, osłaniałam agro przed przymrozkami. I nic, połowa liści do wycięcia.
A Danusia prosiła aby je hartować w zacienionym miejscu.
Czy wszystkie te wysuszone bukszpany./Cisy mialyście posadzone na słońcu??? Czytam na wielu watkach, że mocno ucierpialy.
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Madzenka 22:41, 06 maj 2012


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Proszę o komentarz do mojej teorii
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies